Освіта та самоосвіта

Реферати, дослідження, наукові статті онлайн

Ірландія — фактори соціально-економічного розвитку країни

Вступ

Ірландія — держава в Західній Європі, що займає більшу частину (5/6) території однойменного острова. З півдня, заходу і півночі країна омивається водами Атлантичного океану, а на сході її відділяє від Великобританії Ірландське море. На північному сході острова проходить сухопутний кордон між Ірландією і Північною Ірландією, що входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії.

Сьогодні економіка Ірландії, що бурхливо росте, і особливо сектор інформаційних технологій, привертає до себе увагу фахівців зі всього світу, зокрема етнічних ірландців із США, Канади і Австралії. «Кельтський Тігр», як називають ірландці свою країну, серйозно розглядається як гідний кандидат на звання європейської Кремнієвої долини.

У Ірландії розташовані європейські центри практично всіх провідних компаній — Microsoft, Compaq, Oracle, Intel, Dell, Panasonic, 3Com, Netscape, Novell, Corel, Symantec, Informix, Ericsson і т.д., в багатьох з яких налічуються сотні і навіть тисячі співробітників.

По секторах ВВП ділиться таким чином: сільськогосподарська частка займає 5% від всього ВВП, індустрія — 46%, інші служби — 4,3%. Населення на межі бідності — 10%.

Показники галузі послуг свідчать про інтенсивний розвиток національної ірландської економіки і дозволяють чекати від 2006 року дуже високих результатів. Показники, що характеризують динаміку створення нових компаній і динаміку зайнятості, знаходяться на найвищому за останні чотири роки рівні.

Розділ І

1. Загальна характеристика природно-ресурсного потенціалу країни

Ірландія займає 5/6 території однойменного острова, другого по величині в групі Британських островів.

Із заходу Ірландія омивається водами Атлантичного океану. Західний берег порізаний глибокими затоками.

На східному узбережжі, між Ірландією і Уельсом міститься протока Святого Георга (St George’s Channel), між Ірландією й Англією — Ірландське море (Irish Sea). На півночі між Ірландією і Шотландією — Північна протока (North Channel).

Більше половини території Ірландії зайнято Центральною низовиною з хребтами, що піднімаються над нею і грядами. У внутрішніх районах панують низовини з численними озерами і болотами, в південній частині острова і біля побережжя підіймаються невисокі гори. На півночі і сході острова переважають скельні гірські породи. Західні гори складаються з піщаника.

Низовини покрита вересовими і торф»яними пустками і лугами. Лісів в Ірландії майже немає. Самі високі в Ірландії гори Керрі розташовані на південному заході країни.

22 відсотки території — орні землі, 5 — ліси, 3 — ріки і канали, 50 — поля і пасовища, 20 — населені пункти або пустирі.

Основні ріки Ірландії:

— Шеннон (Shannon),

— Ліффі (Liffey),

— Шур (Suir),

— Барроу (Barrow),

— Боуєн (Boyne),

— Блекуотер (Blackwater).

Близькість острова до континентальної Європи, середні географічні широти та тепло течії Гольфстрім, що протікає вздовж західного атлантичного узбережжя — все це створює в Ірландії вологий, м’який і помірний клімат.

Середня температура взимку від +4С до +8С, влітку від +16С до +21С.

Морські повітряні потоки можуть в будь-який час року несподівано принести проливний або дощ або мряку. Так само несподівано дощ може і закінчитися.

Опадів — 1200-2000 мм на рік.

Середня температура морської води взимку від +6С до +10С, влітку від +12 до +17С.

2. Галузева структура господарства

Промисловість стала розвиватися в основному з поч. 1960-х рр. В Ірландії присутні традиційні харчова, текстильна, швейна, скляна, машинобудівна, хімічна промисловість і енергетика, однак найбільше швидко розвиваються високотехнологічні й наукомісткі галузі, такі, як фармацевтика, електроніка й сектор інформаційно-комунікаційних технологій, становлення яких було обумовлено проведенням послідовної політики залучення іноземних капіталовкладень. У цей час у країні діють підприємства більше 1000 іноземних компаній, на які доводиться бл. 90 тис. робочих місць і бл. 70% експорту промислової продукції. Під іноземним контролем у значній мірі перебувають електроніка, хімія й фармацевтика, автомобілебудування, металообробка, виробництво телекомунікаційного встаткування. В 2008 обсяг промислового виробництва збільшився на 7,9%. Ріст обробної промисловості склав 8,5% і практично повністю визначався збільшенням обсягу випуску хімічної, насамперед  фармацевтичної, галузі на 24%. При виключенні цього сектора, промислове виробництво фактично скоротилося на 3,8%. Падіння виробництва в секторі інформаційних технологій досягло 5,1%, обсяг продукції харчової галузі виріс на 3,7%, а всі інші галузі продемонстрували скорочення виробництва в середньому на 7,6%. У найближчі роки зростання промислового виробництва буде багато в чому залежати від ситуації на світових ринках і від реалізації декількох нових масштабних проектів за участю іноземного капіталу й забезпечуватися за рахунок сектора високих технологій.

Енергетика базується на споживанні природного газу, вугілля, торфу й нафти й представлена переважно ТЭЦ, на яких виробляється 95% електроенергії. В Ірландії діють найбільші у світі електростанції, що працюють на торфі (дають більше 15% електроенергії). На частку гідроелектростанцій доводиться всього 4% загального вироблення електрики. АЕС у країні відсутні. Ірландія є нетто-імпортером електроенергії.

Сектор високих технологій включає широкий спектр галузей. Наприклад, електронна промисловість складається з наступних виробництв: компоненти, комп’ютери, напівпровідники, розробка й виробництво програмного забезпечення, телекомунікації й інформаційні комунікації, послуги. У хімічній промисловості найважливіше значення має фармацевтика.

Сільське господарство — важлива галузь ірландської економіки, на яку доводиться 4% ВВП і бл. 7% зайнятих. Для потреб сільського господарства, включаючи лісівництво, використовується 5 млн га (із загальної площі приблизно 7 млн га). Домінуюча галузь — м’ясо-молочне тваринництво, на яке доводиться більше 80% валового сільськогосподарського продукту, тоді як птахівництво розвинене набагато слабкіше. Вирощування великої рогатої худоби й молочне тваринництво зосереджені переважно на півдні й сході країни, тоді як свинарство поширене в західних графствах. В 2008 країна зробила 2576,9 тис. т яловичини, 82,9 тис. т баранини й 226,4 тис. т свинини; виробництво молока досягло 611 тис. т, вершкового масла — 138 тис. т, сиру — 123 тис. т. Ірландія повністю забезпечує свої потреби в м’ясо-молочних продуктах і значній частині їх експортує.

Рослинництво розвивається в південних, центральних і східних районах країни. Вирощуються зернові (ячмінь, пшениця й овес), картопля, цукровий буряк. Країна з надлишком забезпечує власні потреби в ячмені й вівсі, але змушена імпортувати пшеницю (показник самозабезпеченості — 91%).

Сільське господарство Ірландії в цілому є дотаційним: в 2000-2009 державні субсидії збільшилися з 408,9 млн до 710,8 млн євро. В 2008 72% субсидій (512,6 млн євро) доводилося на скотарство, 15,2% (108,4 млн євро) — на вирощування зернових.

У прибережних водах ведеться інтенсивне рибальство. 1421 рибальське судно добуло 294 тис. т риби загальною вартістю 206,2 млн євро (2008). Основні промислові види: тріску, пікша, оселедець, макрель. Стрімко розвивається також аквакультура: у промислових масштабах розводяться лосось, форель, мідії, лобстери.

3. Структура ВВП

ВВП в 2008 у поточних цінах склав 114 479 млн євро (у постійних цінах 2006 — 88 170 млн євро); ВНП — 96 802 млн і 75 089 млн євро відповідно; валовий національний доход — 97 712 млн і 75 961 млн євро. У порівнянні з попереднім роком (2000) ВВП виріс на 5,75%, а ВНП — на 1,25%. Намітився істотний розрив між темпами росту ВВП і ВНП, обумовлений тим, що вплив швидкого росту окремих секторів економіки на національний доход виявилося обмеженим, тому що ці сектори належать в основному іноземному капіталу й не є трудомісткими. Крім того, позначилося помітне зменшення доходів ірландських компаній, отриманих за рубежем. ВВП на душу населення в 2008 досяг 29 820 євро, ВНП на душу населення — 25 216 євро, валовий національний доход на душу населення — 25 453 євро; дані показники розраховуючи на  один працюючого — 69 499, 58 768 і 59 320 євро. Частка промисловості у ВВП (2009) — 36%, сільського господарства — 4%, сфери послуг — 60%. Для структури ВВП характерні тенденції, властиві більшості розвинених країн: скорочуються частки промисловості й сільського господарства й росте частка послуг. Економічно активне населення в 2008 оцінювалося в 1,9 млн чіл.; з них працювали 1,8 млн чіл., були безробітними ок. 90 тис. чіл., у т.ч. безробітними протягом  тривалого часу — 22 тис. чіл. Рівень безробіття 4,6% (у т.ч. довгострокової — 1,2%) і практично не змінився в порівнянні з 2007. Серед чоловіків безробітних було трохи більше, ніж жінок (4,8% і 4,3%). Найбільш високий рівень безробіття відзначався у віковій групі від 15 до 24 років. У сфері послуг зайнято 65% робочої сили, у промисловості — 28%, у сільському господарстві — 7%.

Розділ ІІ

1.  Темпи  і фактори  економічного розвитку країни

Економіка Республіки Ірландія на сьогодні вважається в Європі однією з таких, що найбільш прогресивно розвивається.

Основними галузями ірландської економіки є комп’ютерна індустрія, міжнародний фінансово-фондовий ринок, агрокультура, телекомунікації і, звичайно, туризм.

Різке зростання ірландської галузі програмного забезпечення визнане у всьому світі. У країні існує розгорнута система підтримки як місцевих, так і іноземних компаній, що випускають програмне забезпечення, однаково як і працюючих в інших секторах інформаційних технологій. Держава надає фінансову допомогу по створенню компанії і їх виходу на міжнародний ринок. Але саме важливе, що федеральні відомства проводять політику, орієнтовану на розвиток бізнесу. Держава віддає пріоритет програмній галузі як стратегічно важливому сектору економіки. Крім того, в країні встановлений дуже сприятливий податковий режим.

2. Проблеми забезпечення  стійкого економічного розвитку у зв’язку із впливом світової фінансової кризи

В період світової фінансової кризи Ірландія готова скоротити держзатрати на 20% та підвищити податки для отримання допомоги.

Уряд Ірландії запропонував скоротити видаткову частину бюджету приблизно на 20% і підвищити податки протягом найближчих чотирьох років у рамках переговорів про надання міжнародної фінансової допомоги, які, за оцінками експертів, наближаються до завершення.

Прем’єр-міністр Ірландії Брайан Коуен оголосив у середу, що обсяг допомоги складе близько €85 млрд.

Витрати на соцзабезпечення будуть знижені на €2,8 млрд., підвищення податку на доходи фізичних осіб принесе бюджету додаткові €1,9 млрд. Усе це допоможе скоротити бюджетний дефіцит на €15 млрд., до відповідного стандартам ЄС рівня — 3% ВВП до кінця 2014 року. Цього року дефіцит бюджету очікується на рівні 12% ВВП без урахування допомоги банкам або 32% ВВП, включаючи кошти, витрачені на стабілізацію банківської системи.

Обсяг ВВП Ірландії в цьому році, ймовірно, складе €160 млрд. Влада Ірландії очікують, що ВВП буде рости в середньому на 2,7% на рік в 2011-2014гг.

Разом з тим прості ірландці вважають, що міжнародна допомога — далеко не кращий вихід із ситуації, оскільки через неї ірландський держборг досягне €345 млрд. і одні лише відсоткові виплати складуть не менше €15 млрд. на рік.

Витрати на управління державою, як очікується, будуть скорочені на €7 млрд., державні інвестиції — на €3 млрд. Оклади нових співробітників держсектора будуть знижені на 10%, а мінімальна заробітна плата по країні — на €1, до €7,65 на годину.

Розділ ІІІ

1. Сучасна структура зовнішньоекономічних зв`язків країни

Ірландія торгує майже з усіма країнами світу. Товарний експорт 92 655,2 млн євро (2008), переважають верстати й устаткування, комп’ютери, хімікати, фармацевтична продукція, жива худоба, продукція тваринництва. Основними партнерами є країни ЄС і США. У ЄС направлялося 63% експорту (Великобританія — 19,8%, Німеччина — 11,3%, Франція — 7,7%, Нідерланди — 5,6%, Бельгія — 4,8%), у США — 17,1%. Товарний імпорт (57 353,5 млн євро в 2007) складається із продукції машинобудування (особливо встаткування для обробки інформації), хімікатів, нафти й нафтопродуктів, текстилю й одягу.

Із країн ЄС надходило 61,4% імпорту (33,4% — з Великобританії, 5,9% — з Німеччини, 4,5% — із Франції, 3,5% — з Нідерландів), зі США — 16,2%, з Японії — 4%. Сальдо торговельного балансу досягло 35 301,6 млн євро, або 35,5% від ВНП. За 2000 — 2009 експорт країни збільшився в 5 разів, імпорт — в 3,6 рази. У торгівлі послугами країна є нетто-імпортером: в 2001 дефіцит її балансу рівнявся 17 380 млн євро. Сальдо поточного платіжного балансу також було негативним (-345 млн євро, або 0,25% від ВНП).

2. Товарна структура експорту та імпорту

Обсяги торгівлі між Україною та Ірландією за 2008 рік зменшились на 45 відсотків порівняно з 2000 роком та становили 59,8 млн. доларів США при негативному для України сальдо в 3,2 млн. доларів США.

Провідними статтями українського експорту до Ірландії є нафтопродукти (48 відсотків експорту) та сировина для нафтопереробної промисловості (40 відсотків експорту), мінеральні добрива, алюміній, штучні волокна.

Україна імпортує з Ірландії хімічні засоби для використання у сільському господарстві (35 відсотків імпорту), електроніку та обладнання для автоматичної обробки інформації (27 відсотків імпорту), медичні та ветеринарні прилади, електротехнічне устаткування, поштові та акцизні марки, засоби для гоління.

Показники торгівлі товарами та послугами між Україною та Ірландією,

(за даними Держкомстату України, в млн. дол. США)

  2003 03/02 2004 04/03 2005 04/05 2006 06/05 2007 07/06 2008 08/07
Товарообіг 121,0 -59% 89,2 -26% 146,2 +64% 340 +132% 85,9 — 75% 59,8 — 45%
Експорт 70,0 +8% 35,3 -49% 102,1 +189% 283 +177% 54,1 — 81% 28,3 -50%
Імпорт 51,1 -78% 54,0 +5% 44,1 -18% 57 +29% 31,8 — 44% 31,5 — 0%
Сальдо 18,8   -18,5   57,9   226   22,3   -3,2  

3. Географічна структура експорту та імпорту

Ірландська зовнішня торгівля в основному орієнтована на країни ЄС і США. Головними європейськими торговельними партнерами є Великобританія, ФРН і Франція.

В 2009 р. експорт Ірландії склав 93,966 млрд. євро, у т.ч. експорт продовольства 6,9 млрд. євро, яловичини — 1,2 млрд. євро (ріст на 31,5%). Основними статтями, що вплинули на збільшення експорту в цілому, були фармацевтичні й хімтовари. Імпорт Ірландії рівнявся 55,422 млрд. євро.

У зв’язку зі збільшенням вартості євро на 5% стосовно   основних валютами країн поза зоною євро, на які доводиться 60% ірландського експорту понизилася конкурентоспроможність багатьох ірландських товарів на цих ринках.

У цілому за 2005-2009, експорт Ірландії виріс із 11,9029 млн. євро в 2005 р. до 88,4112 млн. євро в 2008 г, досягши свого максимуму в 93,6752 млн. євро в 2006 р. Так, по статистиці ВТО в 2006 році Ірландія займала 21 місце у світі по абсолютних обсягах експорту, в 2007 — вона піднялася вже на 19 місце, а в 2008 р., у результаті збільшення експортних обсягів в азіатських країнах, Ірландія зайняла лише 22 місце. Абсолютні показники імпорту країни мають приблизно схожу динаміку з експортними показниками. Так, імпортуючи в 2006 р. товарів на суму 10,9468 млн. євро, Ірландія за 5 років збільшила споживання іноземної продукції майже в 5 разів — в 2007 р. імпорт країни склав 56,4784 млн. євро. 2003 р. був рекордним по показниках імпорту, яких склав 57,3842 млн. євро. При цьому, коефіцієнт умов торгівлі (відношення індексу цін експорту до індексу цін імпорту) розглянутий відносного базового року (2000 р.) у період з 2000 р. по 2007 р. коливався незначно в рамках 89, 9-98,6 %, і рівнявся в 2007 р. 91,7%.

Розглядаючи галузеву структуру експорту й імпорту, слід зазначити їх досить сильний взаємозв’язок. Історично, Ірландія спеціалізувалася на експорті сільськогосподарської продукції й різного роду мінеральних копалин, які більшою мірою  направлялися у Великобританію й були фактично незначущою часткою світового експорту подібної продукції. Так, в 1973 р., частка експорту сільськогосподарської продукції в загальному обсязі експорту становила 43%. Найбільшу частку серед продукції не сільськогосподарського сектора займали товари текстильної промисловості (полотно, білизна). Статистичні дані показують, що в ході проведення економічних реформ, поступово, але зі стабільними темпами росту, відбувається значний розвиток промислового виробництва, продукція якого становить останнім часом  близько 85% експорту. При цьому варто особливо помітити, що ключовими експортерами є компанії приналежним нерезидентам, в основному великим ТНК. Так, за даними за 2005- 2008 рр. майже 95% зробленої даними компаніями продукції була спрямована на експорт. Ключовою особливістю розвитку Ірландського експорту є поява й значний ріст частки наукомісткої продукції в загальній товарній структурі експорту. Так, в 2006 р. лідируючими експортними галузями були: комп’ютерне встаткування й програмне забезпечення (частка продукції цієї галузі досягла майже 25% усього експорту), органічна хімія (19%) і медичні й фармацевтичні товари (10%). Подібна структура експорту спостерігалася за останні 10 років, і частка наукомістких, високотехнологічних товарів продовжує рости в загальній товарній структурі експорту. У цілому, Ірландія є постійним і сильним конкурентом у змаганні з Бельгією й Сінгапуром за звання лідируючої країни, що не є експортером нафти, з найвищим  показником експорту на душу населення. Так, за даними за 2009 р., показник обсягу експорту Ірландії, у розрахунку надушу населення, перевершує аналогічний показник США в 7 разів, Японії в 6 разів, а Великобританії в 4 рази. Структура імпорту за останній період у цілому доповнює структуру експорту. Так за розглянутий період, у країну імпортувалася з однієї сторони наукомістка продукція у вигляді комп’ютерного встаткування (у середньому 21% щорічного обсягу імпорту) і продукції електронної промисловості (13% щорічного обсягу імпорту, в основному високоточні складально-виробничі комплекси), а з іншого боку — різного роду сировина, що превалюють, при цьому, виступають поставки нафти (близько 11,8 млн. тонн.), хімічних реагентів, продукції металургії.

З погляду  географічної структури зовнішньоторговельних обіг, слід зазначити, що через історичні й географічні особливості, що сусідить Великобританія завжди виступала в якості найбільш значимого торговельного партнера Ірландії, хоча розвиток економіки Ірландії протягом  останніх 20 років супроводжувалося зниженням частки торговельного обороту із цією країною. Так, якщо в 1989 р. частка загальний обсяг експорту Ірландії, що направляється у Великобританію рівнявся 38%, а імпорту із цієї країни — 45%, те вже в 2006 р. дані показники були рівні відповідно 24% і 35%, а в 2007 р. — 18% і 31% (незначний ріст відносно 2006р.). При цьому, роль торговельних відносин зі США стабільно зростала протягом  останніх 15 років. З однієї сторони це проявлялося в росту обсягів ірландського експорту в цю країну, що виріс із 10% від загального експорту Ірландії в 1989 — 1996 р., до 17% в 2003 р. і 20% в 2007 — 2008 р. Імпорт зі США протягом  розглянутого періоду рос також стабільно, як і експорт Ірландії в цю країну — майже до 16% в 2008 р. Фактично, подібний ріст відбувався за рахунок активного інвестування американськими компаніями капіталу в економіку Ірландії у вигляді прямих інвестицій. У цей час, по суті, ринок США, як відносно  експорту, так і імпорту є більше значимим для Ірландії, чим для будь-якої іншої країни ЄС. Приєднання до єдиного євро ринку, також виявилося для Ірландії значним посиленням торговельних взаємозв’язків з ним. Обсяг товарообігу із країнами ЄС виріс у рази в порівнянні з 1973 р., коли частка загального експорту Ірландії в 25 країн- членів ЕС рівнялася 21%. Так, в 2007 р. частка загального експорту Ірландії, що направляється в країни ЄС була дорівнює вже 45%. Проте, Ірландія є єдиною країною- членом ЄС, що має в якості головних торговельних партнерів дві країни, що не належить євро-зоні. Торгівля з азіатськими країнами також виросла досить істотно протягом  останніх 20 років, що проявляється, зокрема , в обсягах імпорту, що надходить із азіатського регіону. Так, у період з 1990 по 2009 р., обсяг увезеного із країн Азії імпорту потроївся, досягши майже 18%, а обсяги експорту Ірландії в цей регіон подвоївся, досягши 10%. Варто відзначити, зокрема , Китай, що став четвертим після США, Великобританії й Німеччині постачальником імпортних товарів в Ірландію.

Подібна товарна й географічна структура експорту й імпорту багато в чому пояснюється умовами зовнішньої торгівлі, що діють у країні. Так, експортовані товари повністю звільняються від ПДВ за винятком тих, які призначені для компаній, незареєстрованних у ЄС. Компанії, що експортують більше 75% своєї продукції, можуть звернутися в Комісію з доходів за дозволом на можливість здобувати всі товари й послуги, надавані національними й іноземними постачальниками, без ПДВ. Тому що Ірландія є членом ЄС, то вона не має границь із іншими країнами-учасницями Союзу, у рамках якого імпорт товарів здійснюється безмитно. Товари, імпортовані із країн, що не входять у ЄС, обкладаються митами  по спеціальній ставці, установленої відповідно до  єдиного європейського митного тарифу. При цьому, ЄС уклав з окремими країнами й групами країн угода про преференційні тарифи, які дозволили знизити рівень мит або звести їхньому нулю. Акцизи стягуються з певного набору товарів, що містить у собі бензин, дизель, зріджений газ, пиво, міцні алкогольні напої, вино, тютюнові вироби, автомобілі. Акцизний збір і мита  стягуються в момент імпорту. Однак у цей час діють деякі угоди, по яких товари можуть бути імпортовані без сплати мит і зборів, зокрема  для наступної переробки й реекспорту за межі ЄС. Компанії можуть одержати дозвіл на безмитне зберігання товарів у режимі митного складу протягом  певного строку. Якщо товари перероблені, застосовується звільнення від мит і зборів, описане вище. Якщо мова йде про готові товари, то мита й збори не виплачуються, якщо товари будуть реекспортовані за межі ЄС.

Розділ ІV

1. Позиції в міжнародному русі капіталу

Починаючи з 60-х років, Ірландія тримає курс на розвиток сучасної економіки, що спирається на високі технології, внаслідок чого країні вдалося обійтися без значних інвестицій у становлення індустрії. З роками ця політика зазнала певних змін, і зараз її основним пріоритетом є економіка на базі знань; цифрові технології являють собою ключовий чинник в економічній еволюції Ірландії.

По-друге, Ірландія має давні традиції еміграції; велике число кваліфікованих фахівців, що народилися в Ірландії або які вчилися там, працюють тепер в різних країнах. Ця обставина має два наслідки. Ірландія не залежить від стану тільки місцевого ринку праці, але може відносно легко залучити фахівців з числа міжнародної ірландської діаспори. Крім того, багато хто з ірландців, що займають високі пости, наприклад, в американських технологічних компаніях, природно зацікавлені в розвитку своєї батьківщини і виявляють активність і зацікавленість при інвестуванні зарубіжних підприємств і філій.

У останні роки представники ірландського венчурного капіталу усвідомили цінність інвестицій в сектор програмного забезпечення. Як наслідок, навряд чи у компаній-лідерів, що прагнуть фінансувати своє швидке зростання, виникнуть проблеми із залученням навіть значних додаткових коштів.

Крім того, Ірландія — член Євросоюзу — знаходиться в зоні ходіння єдиної європейської валюти — євро і, таким чином, має відкритий доступ на основні європейські ринки.

Беручи до уваги невеликий розмір країни, абсолютні показники обороту ринку досить малі, але відносні цифри вражають.

Щорічний оборот ірландської галузі програмного забезпечення складає близько 7,2 млрд. доларів США. На цьому ринку працює понад 800 компаній.

Приблизно 80 відсотків прибутків галузі програмного забезпечення доводиться на експорт, що становить приблизно 10 відсотків всіх прибутків від експорту країни. Згідно з офіційними даними, Ірландія є найбільшим експортером програмного забезпечення в світі.

У секторі економіки, пов’язаному з програмним забезпеченням, працює більше 25 тисяч чоловік. При цьому працездатне населення країни становить 1,6 млн.

Крім проведення серйозної політики підтримки, поліпшення інфраструктури і податкового клімату, уряд зробив ряд інших важливих кроків, спрямованих на розвиток секторів програмного забезпечення й інформтехнологій з метою забезпечити стабільні темпи зростання. Прийняті в 2000 році закони створили нову правову основу, необхідну для формування інтелектуальної економіки.

Ірландія активно залучає іноземний капітал і сама інвестує за рубежем. В 2007-2009 накопичені прямі іноземні інвестиції в Ірландію збільшилися з 53 315 до 156 889 млн євро, а ірландські інвестиції за рубежем — з 17 342 до 38 293 млн євро. Закордонні портфельні інвестиції Ірландії 495 688 млн євро (кін. 2008), іноземні портфельні інвестиції в Ірландію — 414 217 млн євро. У цілому країна є нетто-імпортером капіталу і її чиста міжнародна інвестиційна позиція характеризується дефіцитом у розмірі 12 103 млн євро.

Країна є помітним об’єктом додатка іноземних прямих капіталовкладень, яких було накопичено 16 млрд дол. (2000 р.). Для залучення капіталу у високотехнологічні виробництва в районі Шенон створена вільна економічна зона.

Компанії з іноземним капіталом забезпечують близько 60% виробництва в обробній промисловості й майже весь експорт, крім продовольчих товарів. Найбільшими інвесторами в ірландське господарство є британські й американські компанії.

2. Роль ТНК в економіці  країни

Великий інтерес до розвитку економіки Ірландії, що не має значних природних ресурсів, цілком виправданий. Економічний розвиток Ірландії є яскравим прикладом того, як продумана макроекономічна і зовнішньоекономічна політика держави за відносно невеликий відрізок часу здатна перетворити аграрну країну на розвинену постіндустріальну державу. У зарубіжній економічній літературі подібний успіх Ірландії традиційно називаю “ The Irish Economic Boom” або “ The Irish Miracle”, указуючи на унікальність і стрімкість подібного явища.

Проте, сучасний стан економіки Ірландії виявляє ряд незвичайних явищ, що є в якійсь мірі винятковими для подібної країни.

Структура економіки в цілому характеризується переважанням промислового виробництва і розвиненою сферою послуг. Так в 2005 р. ВВП був на 49% забезпечений додатковою вартістю, створеною у сфері послуг, на 46% — в промисловості, що залишилися 5% доводяться на сільське господарство. В цілому значне скорочення частки сільського господарства в економіці Ірландії і одночасне збільшення частки промислового виробництва і особливо сфери послуг є ще однією особливістю даного періоду.

Серед основних чинників, що зумовили подібні результати економічного розвитку Ірландії можна достатньо чітко виділити три основні групи детермінантів:

 • початкові внутрішні чинники, непіддатливі, більшою мірою, державному регулюванню
 • чинники державної макроекономічної політики
 • зовнішні чинники.

Так, до першої групи чинників відносяться, перш за все, демографічні чинники внутрішнього характеру — порівняльне молоде населення і пропозиція робочої сили, що швидко розвивається. Сюди ж слід віднести наявність достатньо кваліфікованої робочої сили, що з’явилося результатом зусиль, що передували протягом чверті століття, в рамках державного сектора. Зростання числа зайнятих в економіці зберігався на досить високому рівні як за рахунок «пізнього» бебі-буму, так і за рахунок збільшення зайнятості жінок.

Попередня еміграційна хвиля також стала плюсом для економіки країни — за інших сприятливих умов колишні емігранти поверталися в країну, збільшуючи число досвідчених кваліфікованих фахівців. З 1987 року Ірландія не переживала значних трудових конфліктів в умовах швидкого зростання реальних доходів. Дерегулірованіє економіки також знижувало внутрішні витрати і підвищувало конкурентоспроможність економіки. До внутрішніх чинників також варто віднести відсутність формальних і неформальних бар’єрів, що перешкоджають надходженню до країни як фінансових, так і трудових ресурсів, в більшій мірі з англомовних країн і країн ЄС.

До другої групи чинників відноситься, перш за все, адекватна і ефективна державна бюджетний-податкова і грошово-кредитна політика. Як справедливо указують експерти «сприятливі умови в останні десятиліття мали багато країн, але далеко не все ними скористалися». Вирішальний поштовх був даний ще в 1987 р., хоча скачок в темпах економічного зростання почався через сім років. Потрібно відзначити три напрями економічної політики в цей період: фіскальна стабілізація; відвертість торгового і інвестиційного режиму; промислова політика, що охоплює залучення іноземних інвестицій, і особливо в області інформаційних технологій.

Розділ V.  Соціальні стандарти

Ірландія має давні і відомі традиції в сфері освіти, які йдуть корінням в середні віки, коли ченці були основними носіями знань на Заході. Ірландські дипломи визнаються у всьому світі, тому потік іноземних студентів, що приїжджають вчитися в Ірландії, все зростає.

Шкільна система освіти передбачає восьмирічне навчання в початковій школі і шестирічне в середній школі, після закінченні якої випускники здають національні випускні екзамени на атестат про середню освіту.

Звичайно випускні екзамени проводяться з шести-восьми предметів, а їх результати визначають можливість вступу в учбові заклади вищої і додаткової освіти.

У Ірландії існує 9 університетів, найстарішим з яких є Дублінський університет (Трініті-коледж), заснований в кінці XVI століття. Працює також 13 технологічних інститутів і ряд педагогічних коледжів.

Ірландці приймаються у вузи за результатами здачі національних державних екзаменів в середній школі, в той час як іноземних громадян зараховують у вуз на основі наданих ними документів про середню освіту, які розглядаються в індивідуальному порядку. Абітурієнти, для яких англійська мова — не рідна, повинні подати документи, підтверджуючі, що вони володіють мовою на рівні, необхідному для навчання.

Ірландська телекомунікаційна система — одна з найбільш сучасних і розвинених у Європі. Телефонних абонентів 1,6 млн (ок. 80 номерів на 100 домашніх господарств), є 3 млн мобільних телефонів, 2,55 млн радіоприймачів, 1,82 млн телевізорів. У країні діють 115 радіостанцій і 4 телевізійні станції. В 2008 в Ірландії було 1,31 млн користувачів Інтернету.

Туризм — одна з найбільше швидко зростаючих галузей сфери послуг. Зараз країну відвідують ок. 6 млн чел. у рік, 75% з них — з туристичними цілями. Більше 50% туристів прибувають із Великобританії, 20% — із країн континентальної Європи й 15% — з Північної Америки. Великою популярністю користується екологічний туризм.

Висновки

Таким чином, підводячи підсумок вищесказаному можна стверджувати, що Республіка Ірландія, історично не мала чинників, здатних забезпечити стійкий економічний розвиток, таких як сприятливий клімат або наявність значного числа корисних копалини, так само як і не змогла повною мірою використовувати вигідність свого географічного положення на основних транспортних шляхах між Великобританією і Північною Америкою.

Її тривале перебування під Англійською колоніальною залежністю також історично носило в цілому негативний вплив на розвиток національної економіки, але в теж час сприяв запозиченню розвинених державних інститутів і мови, що потенційно мало позитивний непрямий вплив на економічний розвиток країни.

Демографічна ситуація в країні, що характеризується історично високими, в порівняння з середньоєвропейськими, темпами зростання населення, структурою населення з великою питомою вагою молоді,, а також якісними показниками розвитку населення дозволяють зробити висновок, що, за інших сприятливих умов, економіка країни має значні переваги в забезпеченості трудовими ресурсами.

Після тривалого періоду економічного спаду, нездатності уряду забезпечити стабільність макроекономічного розвитку, економіка Ірландії за відносно короткий період змогла досягти приголомшливих економічних результатів

З негативних чинників наголошується наростання цінового тиску і невеликий приріст цін.

Уряд дотримується політики економії, направляючи засоби, що звільнилися, на рішення соціальних питань, — звідси «чудове» скорочення числа безробітних, розрив, що зменшився, в розмірах оплати праці чоловіків і жінок. Важливим пріоритетом внутрішньої політики є освіта.

Список використаних джерел

 1. Безуглий В. Економічна і соціальна географія зарубіжних країн: навчальний посібник / Віталій Безуглий, 2007. — 703 с.
 2. Жук М. Регіональна економіка: підручник для студентів вищих навчальних закладів / Микола Жук ; ред. : Г. Т. Сенькович, 2008. — 415 с.
 3. Ірландія: під час кризи фермерів рятують пасовища // Пропозиція. — 2010. — № 3. — С. 42-45
 4. Корсак К. Ірландія — новий чемпіон світу з… // Краєзнавство. Географія. Туризм. — 2007. — № 19. — С. 3-5
 5. Корсак К. Ірландія — новий чемпіон світу з… // Науковий світ. — 2007. — № 4. — С. 6-7
 6. Кучер Ю. Досягнення і проблеми системи середньої освіти сучасної Ірландії // Рідна школа. — 2007. — № 11-12. — С. 78-80
 7. Лисак Н. Мовна ситуація і мовна політика в Ірландії // Всесвіт. — 2008. — № 9-10. —  С. 123-131
 8. Лишиленко В. Регіональна економіка : підручник для студ. вищ. навч. закл. / Василь Лишиленко, 2009. — 383 с.
 9. Локшина О. Система шкільної освіти Сполученого Королівства Великої Британії та північної Ірландії // Історія в школі. — 2001. — № 7. — С. 23-27
 10. Масенко Л. Наближаємось до ірландської моделі? Мовні законопроекти в світлі комсомольської правди // Віче. — 2005. — № 5. — С. 65-68.
 11. Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка: підручник / за ред. В. В. Ковалевського, О. Л. Михайлюка, В. Ф. Семенова, 2009. — 373 с.
 12. Світова економіка: навчальний посібник / ред.: Ю. Г. Козак, В. В. Ковалевский, Н. С. Логвінова, 2010. — 327 с.