Природні зони Африки — 7 клас. Розробка уроку
Навчальна мета: повторити вивчений матеріал; з’ясувати рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом з попередніх тем; сформувати знання про особливості розміщення природних зон Африки; поглибити систему знань учнів про взаємозв’язки природних компонентів у складі природних зон; сформувати в учнів уміння складати характеристику природних зон у певній послідовності за типовим планом; удосконалювати практичні вміння учнів працювати з картами, атласами.
Розвивальна мета: розвивати географічне мислення, вміння застосовувати знання на практиці в нових нестандартних ситуаціях; формувати пізнавальний інтерес у кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю; удосконалювати вміння працювати з додатковою літературою, комп’ютерними програмами, виділяти головне, узагальнювати матеріал, робити висновки.
Виховна мета: виховувати інтерес до предмета, любов, бережливе ставлення до природи; захоплення її кра
сою і досконалістю; почуття необхідності зберігати й охороняти природне середовище.
Обладнання: фізична карта Африки, кліматична карта Африки, карта природних зон Африки, комп’ютерна програма для 7 класу, мультимедійний підручник для 7 класу, атласи, роздатковий матеріал; квітка-модель.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Вид уроку: урок-подорож.
Методи: словесний, наочний, дослідницько-пошуковий.
Форми організації роботи: індивідуальні, групові, колективні.
Африка — невиліковна пристрасть: вдихнеш пил її червоної землі (латериту), почуєш багатоголосий бій тамтамів… і важко буде повертатися з цього таємничого світу. Зустрівшись віч-на- віч із цим незвичайним континентом, часом віриш у правдоподібність легенд і сказань, у дійсність казок, що з дитинства захопили уяву.
В. Корочанцев
ХІД УРОКУ
- Організаційний момент
Учитель. Доброго дня! Сідайте. Подивіться один на одного, посміхніться і подумки побажайте успіхів один одному на уроці.
А щоб дізнатися, з яким настроєм і як ви налаштувалися на роботу, виберіть піктограму вашого настрою на цей момент уроку і підніміть значок.
Діти піднімають піктограми.
Отже, ми визначились із вашим настроєм, і я думаю, що він у вас не погіршиться, а покращиться до завершення уроку.
2. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Учитель. На попередніх уроках ми мандрували з вами дивовижним і загадковим материком, улюбленицею Сонця — Африкою.
«…Але й життя прекрасне ще й тому, що можна мандрувати»,— говорив М. М. Прежевальський.
І щоб переконатися в справедливості цих слів, сьогоднішній урок є продовженням попередніх наших мандрівок.
Питання. З чого починається будь-яка мандрівка? Учні дають відповіді-пропозиції.
На мою думку, нашу мандрівку розпочинаємо зі збору рюкзака. Нам потрібно зібрати до рюкзака необхідні речі. В нашому випадку — це ваші знання. Від якості наповнення рюкзака залежить якість нашої мандрівки. Ця дивовижна й унікальна Африка!
Яка ж вона насправді?
Подумайте! Пригадайте! Відшукайте!
3. Розминка
Завдання. Швидко відповідати на запитання
- Площа материка… (30,3млн км)
- В основі материка Африка залягає давня. (Афри- кано-Аравійська платформа)
- За рельєфом материк поділяється на. (Високу і Низьку Африку)
- На півночі розташовані молоді гори. (Атлаські)
- На розподіл температур та опадів на материку впливають. (Географічне положення, рельєф материка, холодні і теплі течії)
- Річки Африки належать до басейнів. (Атлантичного й Індійського океанів, внутрішнього стоку)
- Найдовша річка Африки і світу. (Ніл)
- Найбільше озеро материка. (Вікторія)
Учитель. Із завданнями розминки ви впоралися, а тепер наповнюємо рюкзачок вашими географічними знаннями. (Виконані завдання вкладаються в рюкзачок.)
На уроках математики ви розв’язуєте різні математичні задачі, а географічну спробуємо розв’язати зараз!
- Математика географічна
Завдання. Учитель ставить питання, учні записують число і роблять відповідну дію, перемагає той, хто зробить найшвидше й найточніше.
Якщо ви виконаєте все правильно — отримаєте магічне число для вашого класу.
- Знайдіть суму цифр у значенні площі Африки. (30,3)
- Доцієїцифри додайтекількість материків на Землі. (6)
- Від отриманої цифри відніміть кількість океанів, що омивають Африку. (2)
- Отриману цифру поділіть на кількість морів, що омивають материк Африка. (2)
- До цієї цифри додайте цифру — місце, що займає африканський материк за площею. (2)
Відповідь: [(3 + 3)+ 6-2]:2 + 2 = 7 .
Учитель. Якщо ви зробили все правильно — вийде клас, у якому ви навчаєтесь.
Отже, Африка має безпосереднє відношення до вашого класу. Наповнюючи далі рюкзак знань, ми це завдання теж покладемо в нього.
Учитель. Африка нас постійно дивує своїми рекордами, а чи зможете ви здивувати рекордом: пройти навколо Африки за 2 хв.
- Картографічне завдання «Навколо Африки за 2 хв»
Завдання. За 2 хв пройти навколо Африки, називаючи географічні об’єкти, що мають відношення до цього материка (географічний ланцюжок).
Учитель. Отже, ви зрозуміли: добре знаючи географічну номенклатуру, ви зможете промандрували навіть за 1 хв навколо Африки.
Ми наповнили рюкзак знаннями, а тепер кожен із вас сам себе оцінить на цьому етапі уроку (пункти 6 і 2 карти самооцінки)
Я__________ + мої дії на уроці
- Я знаю з теми ______________________________
- Я хочу дізнатися____________________________
- Я досліджував______________________________
- Працюю в парі _____________________________
- Я дізнався _________________________________
- Моя оцінка за повторення____________________
- Моя оцінка за урок__________________________
- Оцінка роботи класу_________________________
І тут до вас запитання. А що ви ще хотіли б дізнатися про цей материк? Адже наші знання ще не повні? На допомогу вам прийде план-характеристика материка. (Учні згадують план.)
- мотивація навчальної діяльності
Учитель. Африка — невиліковна пристрасть: вдихнеш пил її червоної землі (латериту), почуєш багатоголосий бій тамтамів… і важко буде повертатися з цього таємничого світу. Зустрівшись віч-на-віч із цим незвичайним континентом, часом віриш у правдоподібність легенд і сказань, у дійсність казок, що з дитинства захопили уяву. (Комп’ютерний перегляд фото.)
6. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Тема сьогоднішнього уроку — «Природні зони Африки». (Запис у зошити.)
У ході вивчення закономірностей формування природних комплексів Землі ми знайомилися з природними зонами.
Бесіда
- Що називають природною зоною?
- Які компоненти входять до складу природної зони? (Розкриваємо пелюстки квітки-моделі.)
- Від чого найбільше залежить формування природної зони? (Розкриваємо листя квітки.)
Учитель. Відкривши квітку-модель, ми побачили завдання уроку:
- з’ясувати закономірності розташування природних зон Африки, їх формування;
- з’ясувати особливості клімату, ґрунтів, рослинного, тваринного світу;
- пояснити та простежити взаємозв’язки між цими компонентами.
Учитель. Ви, напевно, звернули увагу, що одна пелюстка залишилась закритою. Відкриємо її під час нашої подорожі — і ви зрозумієте чому.
Кожна природна зона материка характеризується за певним планом.
План характеристики природної зони
- Географічне положення.
- Кліматичні особливості (кількість і режим опадів, температури січня й липня).
- Переважання типів ґрунтів, умови їх утворення.
- Особливості рослинного покриву, типові рослини.
- Особливості тваринного світу.
- Видозміни природних комплексів людиною.
Цей план є в кожного з вас на парті, він нам знадобиться і для надання характеристики природним зонам інших материків.
На сьогоднішній урок ми його розташували у вигляді таблички, і це є вашою «Творчою лабораторією» на час нашої мандрівки.
Потрапляючи в певну природну зону, ви маєте заповнювати відповідну колонку таблички.
По закінченні уроку ми отримаємо повну картину про природні зони Африки.
Природна зона | Географічне
положення |
Клімат | Ґрунти | Рослини | Тварини |
Географічний практикум
Завдання. Перед вами атласи. За картою географічних поясів та природних зон світу визначте кліматичні пояси та природні зони Африки й особливості їх розташування.
Учитель. Визначивши природні зони материка, вирушаємо в подорож.
Будьте дуже уважними, спостережливими, допитливими — і з подорожі ви повернетесь із масою вражень і великим багажем чого? (Знань)
А розпочинаємо нашу мандрівку із самого серця Африки — вологих екваторіальних лісів.
До нас завітала група дослідників, які побували в зоні екваторіальних лісів завдяки енциклопедіям і додатковій літературі. Вони поділяться своїми враженнями та знаннями.
Робота груп
Учні інших груп протягом виступу товаришів роблять відповідні записи до таблиці.
Група 1
1-й учень. Наша група у складі (називає імена) досліджувала «зелене море» — вологі екваторіальні ліси, які ще називають гілеями, з грецької мови («хіле» — ліс).
А ми назвали б їх багатоповерховим будинком (дах цього будинку не завжди можна побачити).
Ці ліси розташовані в центральній частині материка, в екваторіальному кліматичному поясі, і тягнуться вузькою смугою від 5—6° пн. ш. до 2—3° пд. ш. (басейн р. Конґо).
У цій зоні температура +24—+26 °С весь рік, бо сонячні промені падають майже весь час прямолінійно. Велика кількість опадів — 1000—2000 мм. Дощі ллють щодня, зазвичай пополудні. Тут практично немає пір року.
1-й учень. А ґрунти в лісах червонуватого відтінку. Нас дуже здивував цей колір. Ми дослідили, чому вони такого кольору, і встановили таку особливість: на формування ґрунтів дуже впливає материнська порода. В екваторіальних широтах у цих породах багато заліза й алюмінію, тому ґрунти мають червоне забарвлення. Їх ще називають фералітними (ферум — залізо). Вони дуже бідні на поживні речовини, адже за великої кількості тепла й вологи рослинні рештки швидко розкладаються і вбираються рослинами, тому й рослини ростуть швидко.
2-й учень. В екваторіальних лісах Африки налічується понад 25 000 видів рослин. Дерев — близько 1000 видів. У цих лісах завжди душно, волого і темно, але вони неповторні своєю природою і красою. Найцікавіші моменти нашої подорожі ми відзняли на ві- деокамеру. Запрошую до перегляду. (Комп’ютерна презентація.)
Учитель. Ми побували у вологих екваторіальних лісах. Тож які основні особливості цієї природної зони? (Велика гущина рослинного покриву, багатоярусність, багато видів дерев, відсутність сезонів тощо)
Учитель. Рухаємося далі.
На нашому шляху перемінно-вологі ліси. Група науковців 7 класу побували в цій природній зоні і поділяться з нами своїми дослідженнями.
Група 2
- й учень. Перемінно-вологі ліси розташовані на північ і південь від екваторіального поясу до 6—8° широти, в субекваторіальному поясі. Ця зона має багато спільного з екваторіальними лісами.
Ритм життя в цій зоні залежить від сезонів. Улітку панують екваторіальні повітряні маси, тому літо вологе (до 2000 мм опадів). А взимку панують тропічні повітряні маси, тому зима суха й спекотна.
Ґрунти — червонного кольору, їх ще називають латеритними.
- 1-й учень. Рослинний і тваринний світ бідніший, ніж в екваторіальному поясі. Ми замалювали представників цієї зони. (Показує.) Ці ліси більш освоєні людиною. Тут живуть племена, які займаються мисливством і рибальством.
Ми хочемо звернути увагу на швидку вирубку цих лісів, а це «легені» нашої планети! Вирубують ліси заради цінних порід дерев. А разом із лісом гинуть тварини. І можливо, наступні покоління побачать їх тільки на ось цих малюнках.
Ми повинні звернути увагу на охорону і збереження екваторіальних лісів. Адже це проблема не одного материка, а всієї планети — це наше повітря!!!
Учитель. Під час вивчення екологічних проблем материка ми приділемо більше часу цій проблемі і звернемо на це увагу.
А ось тепер повернемося до нашої квітки-моделі і відкриємо пелюстку, яку ми залишили закритою.
Ми бачимо, що людина має великий вплив на зміну природної зони. Дякуємо нашим науковцям, що вони не оминули екологічну проблему.
До нас завітали представники туристичної агенції «Я САМ». Надаємо їм слово.
Група 3
Представники. Новорічну мандрівку варто вибирати зараз!
Туристична агенція «Я САМ» запрошує всіх вас побувати в Африці!
Африка — материк, на якому, напевно, ви мріяли побувати ще з дитинства!
Ми запрошуємо вас до «Саван і рідколісся».
Казково багата природа африканської савани — це безкраї трав’яні простори з поодинокими деревами і чагарниками. Фони сформувалися за умов субекваторіального клімату. У рослинному покриві переважають високі — іноді заввишки до 5 метрів — трави. Ви побачите один зі священних символів Африки — баобаб. Якщо ви приїдете у сезон дощів, переважатимуть яскраво-зелені кольори, а буро-жовті кольори — в сухий сезон. О цій порі дерева скидають листя, а трави вигорають під пекучим сонцем. Густі соковиті трави саван дають притулок та їжу великій кількості травоїдних, у тому числі найрізноманітнішим антилопам.
Африка — це материк, де на левів, носорогів та інших тварин можна подивитися не крізь клітку зоопарку, а в їх природному середовищі. Незабутніми залишаться спогади про тваринний світ материка. Біля водоймищ ви зустрінете жирафів, носорогів, слонів, бегемотів, багато в савані хижаків: лев, гепард (найпрудкіший серед тварин), а також шакали і гієни. У річках і озерах водяться крокодили. Дуже багато плазунів — ящірок, змій, хамелеонів. У савані безліч птахів. Найбільший — африканський страус, який утратив здатність літати; довгоногий птах-секретар полює на плазунів, зокрема на змій. Особливо численні чаплі, фламінго, марабу, пелікани. Біля водоймищ вони утворюють величезні пташині колонії. Часто в савані можна натрапити на термітники. Це багатометрові міцні земляні споруди термітів — комах, що живляться деревиною.
Запрошуємо вас до Африки! Таємничої і загадкової! Набравшись сил, енергії, вражень ви будете працювати ще краще. І результати вашої роботи перевершать ваші сподівання!!!
Тож не забудьте придбати путівку, подаруйте радість ближнім!
Учні роздають рекламні листівки.
Учитель. Спасибі за запрошення. Ми з великим задоволенням побуваємо в Африці! Отже, що ви дізналися про савани і рідколісся? Які особливості цієї зони? (Характерні дві пори року: суха і волога; ближче до екватора — дощовий сезон довший (9 місяців), до тропіків — коротший (до 3 місяці); ґрунти саван мають великий вміст перегною, оскільки існує сухий період —рештки рослин розкладаються повільно; у сухій частині — червоновато-бурі, у вологій: червоно-фералітні; багатий органічний світ зони)
Учитель. Рухаючись далі, ми потрапляємо в тропічні пустелі і напівпустелі.
Я пропоную переглянути відеорепортаж і записати до таблиці висновки.
Пустелі та напівпустелі (комп’ютерна презентація)
Учитель. На крайньому півдні і півночі розташована зона вічнозелених твердолистих лісів і чагарників.
Завдання. За допомогою карт атласу і підручника самостійно охарактеризуйте цю зону і заповніть табличку.
Бесіда
Даючи відповіді на запитання, складіть екологічний ланцюжок. Наприклад: екваторіальний ліс — людина — вирубування лісів — висихання землі — змивання родючого шару — пустеля.
- Поміркуйте! Які природні зони Африки найкраще освоєні людиною?
- Як людина впливає на природу материка?
- Які заходи ви запропонуєте для збереження природи Африки?
6. Закріплення набутих знань
Тестова робота
VІ. Підсумок уроку
Учні роблять самостійно.
Учні заповнюють індивідуальні картки, які були роздані на початку уроку. Самооцінка роботи на уроці й оцінка роботи класу.
Перевірка настрою за допомогою піктограм.
Учитель. Яка мандрівка без фотографії на згадку? (Фото учасників подорожі.)
VII. Домашнє завдання
- Доповнити «Творчу лабораторію».
- Опрацювати відповідний параграф у підручнику.
- Скласти кросворд «Рослинний і тваринний світ Африки» або написати невеликий твір «Один день у природній зоні…».