Освіта та самоосвіта

Реферати, дослідження, наукові статті онлайн

Людина року: рейтинг, політичних, державних і громадських діячів країни

Вступ

Актуальність теми. Від набуття Україною незалежності йде невпинний пошук найбільш оптимального алгоритму вирішення історичного завдання – побудови успішної, демократичної, цивілізованої держави.

Цим займається багато суспільних інститутів – від академічних, наукових до громадських, культурних і навіть розважальних. І кожен вносить свою частку у досягнення мети.

Чималий вплив на позитивний розвиток суспільного життя має загальнонаціональна програма «Людина року». Започаткована на п’ятому році незалежності України, вона і зараз, 17 років по тому, залишається затребуваною суспільством. Тому що базується на одвічних гуманістичних цінностях — утвердження національної гідності, глибокої поваги до Людини-творця, будівничого, патріота.

Наприкінці березня загальнонаціональна програма “Людина року” всімнадцяте вшанувала своїх переможців і лауреатів. 17 років – важливий і знаковий рубіж популярного й амбіційного проекту, котрий майже відразу після заснування став всеукраїнським. Його гасло “Нехай осяє священний вогонь Прометея нездоланне прагнення людини досягти високої мети!” вселяє віру і впевненість у серця непересічних, обдарованих і сильних духом особистостей, котрі власними вагомими здобутками прослали шлях до переможного Олімпу.

Мета нашого дослідження – охарактеризувати українську премію «Людина року» та дослідити рейтинг, політичних, державних і громадських діячів країни.

1. Розвиток загальнонаціонального проекту – програми «Людина року»

Підносячи на найвищий щабель національного визнання кращих з поміж достойніших, стверджуючи світові невичерпність інтелектуального, творчого потенціалу України, «Людина року» заслужено і закономірно стала важливою подією в суспільному житті нації. Подією, якою захоплюються, про яку сперечаються, але яка нікого, незалежно від оцінок, не залишає байдужим. І це – найголовніше.

Започаткована на п’ятому році незалежності України, вона і зараз, 17 років по тому, залишається затребуваною суспільством…

Перша церемонія вручення премій «Людина року — 1995» пройшла у палаці культури «Хімік» у Дніпродзержинську. Були визначені переможці у 8 професійних номінаціях. З 1996 року церемонія стала проводитись в м. Києві у Національному палаці мистецтв «Україна». На сьогоднішній день програма вручає премії у 18-ти номінаціях[2].

У 2001 році за рішенням Вищої Академічної Ради програми почали присуджуватись міжнародні та спеціальні премії.

Крім того, з 2001 року програма разом з газетою «Комсомольская правда в Украине» щорічно присуджує премію «Кумир українців» (переможця обирають читачі «Комсомольской правды»)[4].

У 2010 році на честь 15-річного ювілею програми була заснована спеціальна премія «Зіркове SOLO» (нагорода за вокальний талант). Переможцям вручається статуетка «Зіркове SOLO».

З кожним новим етапом розвитку загальнонаціонального проекту – програми «Людина року», до плеяди її лауреатів додаються нові славетні імена – тих, хто творить новітню історію України, працює на її позитивний імідж і авторитет у міжнародному співтоваристві.

Для декого лауреатство програми стає вагомим підтвердженням вже сталого визнання, для інших – початком нового етапу кар’єрного сходження.

Досить згадати імена одноосібних фаворитів національних рейтингів – політичних, економічних, гуманітарних, спортивних.

Та небагатьом відомо, що за вишукано-динамічним й витончено-захоплюючим дійством, яке щовесни відбувається на головній сцені країни, стоїть наполеглива й невтомна праця великої команди професіоналів та спеціалістів з різних галузей людської діяльності.

«Людина року» залишається недосяжною в своїй непередбачуваності, адже вона ніколи не стоїть на місці. І справа не тільки в тому факті, що втриматись на вершині значно важче, ніж її досягти. Україна стрімко розвивається, міняючись на наших очах, разом з нами. Тож закономірно, що радикально змінюється і загальнонаціональна програма «Людина року», яка не просто фіксує і відстежує процеси, що відбуваються в суспільстві, а має й певний вплив на їх позитивний розвиток. Підносячи на найвищий щабель національного визнання кращих з поміж достойніших, стверджуючи світові невичерпність інтелектуального, творчого потенціалу України, «Людина року» заслужено і закономірно стала важливою подією в суспільному житті нації. Подією, якою захоплюються, про яку сперечаються, але яка нікого, незалежно від оцінок, не залишає байдужим. І це – найголовніше.

Започаткована на п’ятому році незалежності України, вона і зараз, 17 років по тому, залишається затребуваною суспільством…

З кожним новим етапом розвитку загальнонаціонального проекту – програми «Людина року», до плеяди її лауреатів додаються нові славетні імена – тих, хто творить новітню історію України, працює на її позитивний імідж і авторитет у міжнародному співтоваристві.

Для декого лауреатство програми стає вагомим підтвердженням вже сталого визнання, для інших – початком нового етапу кар’єрного сходження.

Досить згадати імена одноосібних фаворитів національних рейтингів – політичних, економічних, гуманітарних, спортивних.

Та небагатьом відомо, що за вишукано-динамічним й витончено-захоплюючим дійством, яке щовесни відбувається на головній сцені країни, стоїть наполеглива й невтомна праця великої команди професіоналів та спеціалістів з різних галузей людської діяльності.

Урочиста церемонія вручення премії «Людина року» є яскравим театралізованим дійством з виступами видатних українських і зарубіжних виконавців, кращих музичних і хореографічних колективів, показом нових колекцій провідних дизайнерів України.

Гостями церемонії нагородження є кращі представники соціально-політичної, фінансово-економічної та гуманітарної еліти, члени Уряду України, представники дипломатичного корпусу, високі гості з дружніх країн, зірки української та зарубіжної естради, а також численні журналісти українських та іноземних ЗМІ.

«Людина року» залишається недосяжною в своїй непередбачуваності, адже вона ніколи не стоїть на місці. І справа не тільки в тому факті, що втриматись на вершині значно важче, ніж її досягти. Україна стрімко розвивається, міняючись на наших очах, разом з нами. Тож закономірно, що радикально змінюється і загальнонаціональна програма «Людина року», яка не просто фіксує і відстежує процеси, що відбуваються в суспільстві, а має й певний вплив на їх позитивний розвиток.

2. Рейтинг політичних діячів на премії «Людина року»

Зазвичай визначаються по три претенденти у кожній номінації. Ім’я переможця назвуть за 2 місяці під час урочистої церемонії в палаці «Україна». Премія — традиційна. Нею відзначають за професійні, державні та творчі здобутки. Коли було сімнадцяте вручення, то нагороджували також у сімнадцяти номінаціях. Є і нова премія — «За високий стиль життя». Її започаткували, аби відзначити знану у світі особистість, яка походить з України, але є авторитетною за кордоном.

Одна з премій – «Регіональний лідер року». Серед переможців: Віктор Янукович (2000 р.), Євген Карташов (2001 р.), Сергій Гриневецький (2002 р.), Віра Ульянченко (2006 р.), Олександр Домбровський (2007 р.), Едуард Матвійчук(2010 р.), Олександр Вілкул (2011 р.), Олександр Пеклушенко (2012 р.).

Наступна премія – «Міський голова року». Серед її переможців: Олександр Омельченко (1997 р.), Іван Куличенко (2002 р.), Олександр Лук’янченко (2003 р.), Володимир Чайка(2006 р.), Володимир Сальдо (2008 р.), Михайло Добкін (2009 р.), Геннадій Кернес (2012 р.).

Максимальну об’єктивність у визначенні лауреатів і переможців програми забезпечують сотні експертів, які представляють переважну більшість суспільних інститутів та професіональних закладів.

Так у 2013 році серед лідерів рейтингу в національних номінаціях Програми були висунуті наступні претенденти на здобуття щорічної премії  «Людина року — 2012» за вищі професійні і громадські досягнення:

У номінації: «Регіональний лідер року»

 1. Джига Микола — Голова Вінницької облдержадміністрації
 2. Ларін Сергій — Голова Кіровоградської облдержадміністрації
 3. Ледіда Олександр — Голова Закарпатської облдержадміністрації
 4. Могильов Анатолій – Голова Ради міністрів АР Крим
 5. Пеклушенко Олександр — Голова Запорізької облдержадміністрації
 6. Пристюк Володимир — Голова Луганської облдержадміністрації
 7. Присяжнюк Анатолій — Голова Київської облдержадміністрації
 8. Удовиченко Олександр – Голова Полтавської облдержадміністрації
 9. Хоптян Валентин — Голова Тернопільської облдержадміністрації
 10. Шишацький Андрій – Голова Донецької облдержадміністрації

У номінації: «Міський голова року»

 1. Агеєв Віктор – Міський голова м. Сімферополь
 2. Дебой Володимир – Міський голова м. Житомир
 3. Кернес Геннадій – Міський голова м. Харків
 4. Козир Руслан – Міський голова м. Трускавець
 5. Мельник Володимир – Міський голова м. Обухів
 6. Сапожко Ігор – Міський голова м. Бровари
 7. Сімашкевич Михайло – Міський голова м. Кам’янець-Подільський
 8. Сін Олександр – Міський голова м. Запоріжжя
 9. Соломаха Сергій – Міський голова м. Миргород

3. Премії серед промисловців та бізнесменів

В премії «Промисловець року» перемагали: Микола Янковський (1998 р.), Анатолій Сокуренко (2003 р.), Віталій Сацький (2006 р.), Євген Лапін (2007 р.), Дмитро Ківа (2008 р.), Віктор Суботін (2009 р.), Олександр Нечаєв (2010 р.), Віталій Касінов (2011 р.), Віталій Скляров (2012 р.)

«Підприємець року», серед переможців: Григорій Суркіс (1996 р., 1998 р.), Євген Червоненко (1999 р.), Лев Парцхаладзе (2004 р.), Сергій Тарута (2005 р.), Микола Толмачев (2006 р.) , Вадим Гриб (2007 р.), Віталій Антонов (2009 р.), Олександр Глімбовський (2010 р.), Олексій Кулагін (2011 р.), Ігор Ніконов (2012 р.)

В іншій премії «Менеджер року» перемагали: Олег Салмін (2001 р.), Борис Ложкін (2003 р.), Оксана Єлманова (2007 р.), Віталій Скоцик (2009 р.), Віктор Постельніков (2010 р.), Олена Мініч (2012 р.)

«Фінансист року» серед переможців: Вадим Гетьман (1997 р.), Володимир Стельмах (2001 р.), Олександр Дубілет (2003 р.), Борис Тимонькін (2005 р.), Вадим Пушкарьов (2009 р.), Віктор Башкіров (2010 р.), Грег Краснов (2011 р.), Дмитро Гриджук (2012 р.)

«Лідер страхового ринку року» серед переможців: Володимир Шевченко (2007 р.), Юрій Гришан (2008 р.), Олег Спілка (2009 р.), Олександр Завада (2010 р.)[59], Андрій Шукатко (2011 р.), Анатолій Чубинський (2012 р.).

«Національна торговельна марка року» серед переможців: ТМ «Михаил Воронин» (1998 р.), ТМ «Славутич» (2000 р.), ТМ «Сандора» (2002 р.), ТМ «Фуршет» (2005 р.), ТМ «Конті» (2009 р.), ТМ «Ятрань» (2010 р.), ТМ «Антонов» (2011 р.), ТМ «Фокстрот» (2012 р.)

Так у 2013 році були висунуті такі лауреати у номінації: «Національна торговельна марка року»

 1. ТМ «DANONE»
 2. ТМ «АТБ – МАРКЕТ»
 3. ТМ «ЄВРОЛАБ»
 4. ТМ «ЗОЛОТА АМФОРА»
 5. ТМ «ЛЬВІВСЬКЕ»
 6. ТМ «НЕСТЛЕ»
 7. ТМ «РУДЬ»
 8. ТМ «ТОРЧИН»
 9. ТМ «ФАРРО»
 10. ТМ «ФОКСТРОТ»
 11. ТМ «ЧУМАК»

«Аграрій року» серед переможців: Іван Суслов (2000 р.), Віктор Сілецький (2003 р.),Олексій Вадатурський (2005 р.), Юрій Бондарчук (2008 р.), Олег Бахматюк (2009 р.), Андрій Крохмаль (2010 р.), Іван Мірошніченко (2011 р.), Андрій Гордійчук (2012 р.).

«Лідер малого та середнього бізнесу» серед переможців: Тетяна Абрамова — будинок моди «РІТО»(2000), Людмила Русаліна — ТОВ «Світ ласощів» (2002), Віталій Свірський — компанія «Ліга-Нова» (2004), Володимир Лютіков – компанія «Крим-Пак» (2010), Вадим Нестерчук – компанія «Оптима-Лізінг» (2011).

«Інвестиція року» серед переможців: інвестиційні проекти компанії «Coca-Cola Amatil Україна» (1997), інвестиційні проекти компанії «UMC» (1998), інвестиційні проекти акціонерної холдингової компанії «Київміськбуд» (1999), інвестиційний проект компанії «ІСТІЛ (Україна)» (2005), інвестиційні проекти компанії «Драгон Капітал» (2006)[113], інвестиційні проекти компанії «Нібулон» (2009)[114], інвестиційні проекти компанії «Велта» (2011).

4. Рейтинг митців у премії «Людина року»

У номінації: «Митець року» в 2013 році були висунуті:

 1. Богомазов Дмитро – театральний режисер
 2. Іллєнко Михайло – кінорежисер
 3. Кухарський Василь — актор
 4. Лозниця Сергій — кінорежисер
 5. Малахов Віталій — театральний режисер
 6. Мась Оксана — художниця
 7. Мойсеєв Станіслав – театральний режисер
 8. Нейман Єва — кінорежисер
 9. Поклітару Раду — хореограф
 10. Рижук Василь — скульптор
 11. Сіренко Володимир — диригент
 12. Слабошпицький Мирослав — кінорежисер
 13. Шапіро Олександр – кінорежисер.

Звання «Митець року» отримала Ані Лорак, яка на початку березня стала володаркою титулу найкрасивішої жінки України за версією «VIVA!

А кумирами нації стали сестри Петрик — Вікторія і Анастасія, які завоювали любов глядачів своїми видатними успіхами на євроконкурсі. Також церемонію відвідала і буковинська співачка Аліна Гросу. На червоній доріжці вона з’явилася під руку зі своїм батьком — бізнесменом і депутатом Чернівецької міської ради Михайлом Гросу.

Володарі премії «Людина року-2012»:

«Міжнародна премія в галузі культури і мистецтв» — Володимир Кузьмін.

«Митець року» — Ані Лорак.

«Нова генерація року» — Вілен Шатворян.

«За високий стиль життя» імені Михайла Вороніна — Василь Лановий.

«За відродження культурних контактів і духовне зближення народів» — Тото Кутуньо.

«Кумир нації» — Вікторія і Анастасія Петрик.

«За видатний внесок у міжнародну журналістику і самовіддане служіння ідеалам журналістики» — Володимир Познер.

У номінації: «Спортсмен року» лауреати в 2012 році:

 1. Андрійцев Валерій — срібний призер олімпійських ігор 2012р. з вільної боротьби
 2. Дементьєва Яна, Довгодько Наталія, Коженкова Анастасія, Тарасенко Катерина — збірна України з академічної греблі, парна четвірка — олімпійські чемпіони 2012р.
 3. Костевич Олена – дворазова бронзова призерка олімпійських ігор 2012р. з кульової стрільби
 4. Ломаченко Василь — олімпійський чемпіон 2012р. з боксу
 5. Прологаєва Наталія – трикратна параолімпійська чемпіонка 2012 р. з плавання
 6. П’ятниця Олександр — срібний призер олімпійських ігор 2012р. у метанні спису
 7. Торохтій Олексій — олімпійський чемпіон 2012р. з важкої атлетики
 8. Усик Олександр — олімпійський чемпіон 2012р. з боксу
 9. Чебан Юрій — олімпійський чемпіон 2012р. з греблі на каное
 10. Шемякіна Яна — олімпійська чемпіонка 2012р. з фехтування на шпазі

Історія програми переконливо засвідчує, що такі масштабні проекти мають право на існування і завжди будуть затребувані суспільством, якщо в їх основу покладені чітка і конкретна ідея, одвічні загальнолюдські цінності і, звичайно ж, максимальна об’єктивність. Саме на таких принципах, встановлених з самого початку, ось вже 15 років існує і розвивається проект «ЛЮДИНА РОКУ». Ідея його проста і водночас суспільно значуща: звести на п’єдестал національного визнання найдостойніших, зробити надбанням суспільства їх дійсно величні державні, професійні, творчі досягнення. При цьому максимальну об’єктивність у визначенні лауреатів і переможців програми забезпечують сотні експертів, які представляють переважну більшість суспільних інститутів та професіональних закладів.

З кожним новим етапом розвитку проекту, програма «ЛЮДИНА РОКУ» набуває нових рис і напрямків, змістовного, духовного та інтелектуального наповнення. Адже вона, за визначенням, є найчутливішим індикатором на зміни в суспільному житті, на виклики і вимоги сьогодення.

Висновки

Отже, «Людина року» є першою незалежною премією України за вищі професійні та громадські досягнення. Щорічно навесні експертне журі визначає найбільш видатних особистостей України та зарубіжжя з основного кола номінацій, які охоплюють найбільш важливі сфери професійної і суспільної діяльності держави: «Регіональний лідер року», «Міський голова року», «Промисловець року», «Підприємець року», «Менеджер року», «Фінансист року», «Лідер страхового ринку року», «Лідер малого та середнього бізнесу року», «Національна торговельна марка року», «Інвестиція року», «Аграрій року», «Журналіст року в галузі електронних ЗМІ», «Інтернет-медіа року», «Газета року», «Митець року», «Лідер туристичної галузі року», «Спортсмен року», «Меценат року».

Символом Програми «Людина року» є життєдайний вогонь Прометея, що символізує невгасиме прагнення Людини  досягти високої мети.

Вогонь на долоні  Прометея – символ, матеріальне втілення божественних знань та вмінь, які були передані Прометеєм від Богів  до людей.

Нагорода «Прометей-Престиж» –  це визнання  найвищих  досягнень Особистості у професійній та суспільній  сферах  життя,  відзнака неординарності, таланту, харизми  та здатності вести за собою, бути флагманом у  своїй справі.

Програма передбачає присудження титулу «Людина року» найбільш видатним особистостям України, які досягли значних успіхів у найважливіших для держави сферах професійної і громадської діяльності.

Список використаної літератури

 1. 23 березня 2013 року в НПМ «Україна» відбудеться сімнадцята урочиста церемонія вручення премії «ЛЮДИНА РОКУ — 2012» – Електронний ресурс: http://kiyany.obozrevatel.com/life/27651-23-bereznya-2013-roku-v-npm-ukraina-vidbudetsya-simnadtsyata-urochista-tseremoniya-vruchennya-premii-lyudina-roku-2012.htm
 2. Коваленко О. Людина року, або просто — людина [Текст] / О.Коваленко // Рідна школа. — 2009. — № 12. — С. 5-12
 3. Претендентами на титул «Людина року — 2012» стали відомі політики та скандальні мери. – Електронний ресурс — http://www.unian.ua/news/535573-pretendentami-na-titul-lyudina-roku-2012-stali-vidomi-politiki-ta-skandalni-meri.html
 4. Претенденти на присудження премії загальнонаціональної програми «Людина року — 2012». – Електронний ресурс — http://www.rbc.ua/ukr/top/show/opredeleny-pervye-pretendenty-na-prisuzhdenie-premii-chelovek-14112012120100
 5. Сайт програми «Людина року» — http://www.ludinaroku.com.ua/