Кліматичні пояси й області Африки 7 клас — Розробка уроку
Мета: закріпити раніше вивчені знання; сформувати в учнів поняття про кліматичне районування Африки, зокрема кліматичні пояси; систематизувати знання учнів про особливості розташування кліматичних поясів Африки; розвивати практичні навички учнів працювати з кліматичними картами, аналізувати кліматичну інформацію; формувати вміння виявляти причинно-наслідкові зв’язки; розвивати комунікативні навички; виховувати толерантне ставлення одне до одного.
Обладнання: підручники, фізична карта Африки, кліматична карта Африки, атласи, тести, ілюстрації, різнокольорові картки, аркуші ватманів, маркери, таблиця, пам’ятка.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Учитель. Діти, посміхніться одне одному. Я сподіваюся, що ми можемо створити ситуацію успіху на уроці. Щоб наша спільна робота була успішною, запам’ятайте, будь ласка, закони уроку. (Показує й проговорює закони уроку.)
Закони уроку
- Поводитися спокійно.
- Не вигукувати.
- Бути терплячим.
- Дати можливість висловитися своїм товаришам.
- Не критикувати.
- Поважати одне одного.
Послухайте вірш С. Островського й поміркуйте над цими словами.
И пусть бывает в жизни нелегко
И не всегда тебе судьба послушна,
Живи красиво, вольно, широко,
Люби людей — светло и простодушно,
Ищи свою дорогу с малых лет,
Уверенно вперед иди сквозь годы,
Оставь на этой лучшей из планет
Свой яркий след, свои живые всходы.
Ставтеся до людей так, як ви хотіли б, щоб вони ставилися до вас.
- Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Учитель. Колись великий мандрівник, дослідник Центральної Азії Микола Пржевальський говорив: «…А життя прекрасне ще й тому, що можна подорожувати». Щоб переконатися в справедливості цих слів, я пропоную вирушити в подорож до найспекот- нішого материка. Із собою в дорогу ми візьмемо: фізичну карту Африки, кліматичну карту світу, атласи, маркери, ватман, ілюстрації пейзажу Африки. Зараз перевіримо вашу готовність до подорожі. Проведемо «Експрес-опитування». За кожну правильну відповідь ви одержите один жетон вартістю 2 бали. Відповідати необхідно чітко, лаконічно, швидко.
Експрес-опитування
- Що називається погодою?
- Що називається кліматом?
- Які климатотвірні фактори крім підстилаючої поверхні ви знаєте?
- Які теплові пояси ви знаєте?
- У якому тепловому поясі знаходиться Африка?
- Які пояси атмосферного тиску виділяються на планеті?
- Який атмосферний тиск на екваторі?
- Які типи циркуляції атмосфери визначають клімат материка?
- Що таке пасати?
- Що називається ізотермами?
- Яка максимальна температура можлива в Африці?
- Де в Африці можна побачити сніг?
Тест
- Області високого тиску в Африці знаходяться:
а) на екваторі;
б) у районі тропіків.
- В областях високого тиску опадів випадає:
а) багато;
б) мало.
- В екваторіальній області Африки опадів випадає:
а) багато;
б) мало.
- Біля західних берегів Африки ізотерми роблять вигин до півночі, тому що там знаходиться течія:
а) тепла;
б) холодна.
- Холодні течії в Африці сприяють:
а) зменшенню кількості опадів;
б) збільшенню кількості опадів.
- Теплі течії сприяють:
а) збільшенню кількості опадів;
б) зменшенню кількості опадів.
- Пасати приносять більше вологи:
а) у Північній Африці;
б) у Південній Африці.
- В одному й тому самому кліматичному поясі опадів випадає більше:
а) на рівнинах;
б) у горах.
Відповіді до тестів: 1 — Б; 2 — Б; 3 — А; 4 — Б; 5 — А; 6 — А; 7 — Б; 8 — Б.
Висновок. Тож як розподіляються опади по території материка? Від чого залежить нерівномірний розподіл опадів?
3. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми й завдань уроку
Бесіда
- Що називається кліматичним поясом?
- З якими поняттями у вас асоціюється поняття «кліматичний пояс»? (Складання асоціативного куща.)
- У межах яких кліматичних поясів розташована Африка?
4. Вивчення нового матеріалу
- Мозковий штурм
Учитель. Перш ніж почати більш докладно говорити про кліматичні пояси Африки, згадайте й назвіть усе, що, як ви вважаєте, знаєте. Не замислюйтеся над тим, чи вірно ваше знання, постарайтеся згадати якнайбільше. (Усе, що називають діти, фіксує на дошці.)
- Робота з підручником. Самостійне читання тексту
а) Інтерактивний метод позначок
Читаючи текст, на полях поставте простим олівцем такі позначки:
«+» — знаю;
«—» — не знаю (не більше двох позначок на абзац!). Час для читання: 5 хвилин.
б) Складання таблиці «Допомога».
«+» — знаю | «—» — не знаю |
в) Обговорення прочитаного:
- Що з прочитаного підтвердило ваші знання про кліматичні пояси Африки?
- Яка інформація не підтвердилася?
- Чого ви не знали?
- Що ви довідалися нового?
- Робота в малих групах
Что за чудо-красота!
Расписные ворота
Появились на пути!
В них ни въехать, ни войти…
(Радуга)
Люди ждут меня, зовут,
А приду к ним — прочь бегут.
(Дождь)
Седой дедушка у ворот
Всем глаза заволок.
(Туман)
Нашумела, нагремела,
Все промыла и ушла.
И сады, и огороды,
Все округи полила.
(Гроза)
Учитель. У кожного з вас на парті лежать умовні позначки відгадок. Розподіліться на групи відповідно до ваших умовних позначок. Послухайте правила нашого навчального співробітництва.
- Уважно читати.
- Працювати так, щоб не заважати одне одному.
- Вислуховувати думку кожного члена групи.
- Користуватися додатковою літературою й атласом.
- Дотримувати відведеного часу.
- Розподілити ролі для роботи.
- Презентувати роботу групи.
- Дотримувати правила піднятої руки.
Коли ви об’єднаєтеся в малі групи, вам необхідно розподілити такі ролі:
- спікер — керує групою; секретар — веде записи; посередник — стежить за часом;
- доповідач — чітко висловлює думки, доповідає про результати роботи.
Завдання. Користуючись атласом і додатковою літературою, скласти характеристику кліматичних поясів, дані занести в таблицю:
Назви кліматичних поясів | Переважні повітряні маси | тип клімату | Температура, °с | Опади | ||
ли
пень |
сі
чень |
кіль
кість, мм |
ре
жим |
|||
Група І — «Гроза» — скласти характеристику ЕКП.
Група ІІ — «Дощик» — скласти характеристику СубЕКП.
Група ІІІ — «Райдуга» — скласти характеристику ТКП.
Група IV — «Туман» — скласти характеристику СубТКП.
Час для роботи: 5—7 хвилин.
Після відведеного часу доповідачі висловлюють свої ідеї, одночасно показуючи таблицю. Після виступу доповідача вчитель, використовуючи ілюстрації, доповнює відповіді.
Група І — «Гроза»
|
Учитель. Унаслідок високих температури й вологості клімат важко переносять навіть корінні жителі Африки, за винятком окремих племен. Від жари й надмірної вологості продукти харчування швидко загнивають, багато предметів покриваються цвіллю, а метали іржавіють. Екваторіальний клімат сприяє швидкому росту різноманітної рослинності, розвитку тваринного світу.
Група ІІ — «Дощик»
|
Учитель. Сезонність у випаданні опадів відбивається на рослинному й тваринному світі. Ріст дерев і трав у сухий період року вповільнюється, а іноді припиняється зовсім. Завдяки меншій вологості субекваторіальний клімат більш сприятливий, ніж екваторіальний, для життя людей.
Група ІІІ — «Райдуга»
|
Учитель. Літо в Сахарі спекотне, Сонце нагріває поверхню каменів і піску до +70 °С. Людині, що потрапила до Сахари, удень доводиться знемагати від сильної жари, а вночі часто тремтіти від холоду. От як описує свій стан у пустелі один російський мандрівник: «Від страшної жари шкіра моїх рук і обличчя злегка припухла, губи потріскалися й теж припухли. Сонце палило вогнем, грудям не вистачали повітря. Кілька годин ми йшли розпеченим піском, не зустрічаючи ознак життя. Все живе в пустелі ховалося в ущелинах каменів, у корені висохлих трав. Ніщо живе, крім людей, що копошилися біля намету, та шести верблюдів, не насмілювалося з’явитися на розпеченому піску».
Група IV — «Туман»
|
5. Закріплення і систематизація знань
Учитель зачитує учням коротку характеристику кліматичних поясів, діти у свою чергу показують різнокольорові картки з назвами кліматичних поясів. За правильну відповідь надається 2 бали.
- Територія розташована по обидва боки екватора, має низький атмосферний тиск і значну (до 2000 мм) кількість опадів протягом року. Вічне літо.
(ЕКП — картка червоного кольору)
- Територія розташована в області високого атмосферного тиску. Опадів мало (менше 100 мм). Середня січнева температура повітря — +16 °С, липнева — + 32 °С.
(ТПК — картка зеленого кольору)
Для цієї території Африки характерна сезонна зміна повітряних мас. Зима посушлива, літо вологе. Температура січня — + 25 °С, липня — +28 °С.
(СубЕКП — жовта картка)
- Тип клімату, характерний для узбережжя Середземного моря. Переважає на півночі і південному заході Африки.
(Субтропічний середземноморський тип клімату — коричнева картка)
- Тип клімату, характерний для південно -східної час — тини материка. Опади розподіляються рівномірно протягом року завдяки впливу пасатів.
(Субтропічний вологий тип клімату — синя картка)
6. Підсумок уроку
Учитель. Уявіть, що я журналіст і мені необхідно взяти у вас інтерв’ю з теми, що сьогодні вивчили. Говорити ви будете в мікрофон.
Не коментуйте відповідей інших; коли хто-небудь висловлюється, всі інші не мають права перебивати, викрикувати з місць. Починайте речення з фрази…
Незакінчене речення
Ряд І: «Сьогодні на уроці я… (навчився, довідався)…».
Ряд ІІ: «Отримана інформація дозволила нам зробити висновок, що…».
Ряд ІІІ: «На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було…».
- Домашнє завдання
- Обов’язковий мінімум: опрацювати відповідний параграф.
- Тренувальне завдання: розглянути й пояснити річний хід температур та опадів кліматограми.
- Творче завдання: скласти кросворди, вірші, опорні схеми за темою.