Освіта та самоосвіта

Реферати, дослідження, наукові статті онлайн

Рослинний та тваринний світ, природні ландшафти, охорона природи та раціональне використання природних ресурсів у Франції

Вступ

Над територією Франції відбувається безперервна боротьба між масами океанічного повітря із заходу, континентального — зі сходу та середземноморського — з півдня. Клімат будь-якій частині країни залежить від переваги тієї чи іншої тенденції взаємодії цих повітряних мас, хоча, природно, позначається також вплив висоти над рівнем моря і характеру підстилаючої поверхні.

У Франції чотири великі ріки — Сена, Луара, Гаронна і Рона, серед них найбільшою довжиною (1000 км) відрізняється Луара. Найбільші морські порти Гавр, Нант, Бордо і Марсель розташовані в гирлах цих річок. Сена дренує Паризький басейн і впадає в Атлантичний океан біля Гавра. Вона відрізняється рівномірним розподілом стоку протягом року, що сприяє судноплавству, і сполучена каналами з іншими річками.

Найбільш своєрідна рослинність середземноморського узбережжя, де можуть існувати тільки рослини, які переносять тривалу літню посуху. Замість лісів тут ростуть ізольовані невисокі дерева і чагарники, між якими зустрічаються виходи корінних порід. Найхарактерніші дерева — маслина, корковий дуб і алеппская сосна.

Фауна Франції сильно обідніла під впливом господарської діяльності людини. Проте тут дика фауна збереглася краще, ніж у сусідніх країнах. 

1. Рослинний і тваринний світ Франції

На території Франції розташовано декілька кліматичних зон. Західні райони країни розташовані в зоні помірно морського клімату. У центрі і на сході країни знаходиться зона помірно континентального клімату. Південь Франції розташований в зоні середземноморського субтропічного клімату.

В залежності від типу клімату, що панує на певній території залежить і різноманітність рослинного і тваринного світу.

Так як більша частина території Франції знаходиться в теплій і вологій зоні то флора і фауна тут дуже різноманітна.

Лісові масиви займають майже 25% території країни. На півночі і заході Франції ростуть переважно листопадні і хвойні ліси. У них найчастіше зустрічається дуб, береза, ялина і горіх. На територіях, розташованих на півдні країни і знаходяться під вплив середземноморського клімату відмінно ростуть цитрусові дерева і пальми. Також тут росте безліч рослин, здатних переносити нестачу вологи в літній період. Такими рослинами є корковий дуб, маслини і тут росте алепська сосна.

Місто Ментон розташований неподалік від італійського кордону давно називають «цитрусової столицею» з-за безлічі мандаринових, апельсинових і лимонних садів розташованих у місті. Крім того, починаючи з 1928 року, в кінці лютого в місті проводиться Фестиваль лимонів.

Острів Корсика належить Франції з-за багатства і різноманітності природних ландшафтів часто називають «Острів краси». Дубові і соснові гаї покривають більшу частину території острова. Ботаніки часто називають острів Корсику «гербарієм середземномор’я». Рослинний світ острова складається з майже 2000 видів різних дерев, екзотичних кущів і трав.

Північні і гірські райони країни також досить багаті рослинністю. Тільки на високогір’ї де височіють голі вершини скель, часто покриті снігом, рослинність відсутня. Нижче снігової лінії зустрічаються лишайники і мохи. Ще нижче по схилах розташовані мальовничі альпійські луки, які дуже часто використовуються для випасу великих рогатих тварин і овець. Нижче зони альпійських лугів розташована зона хвойних лісів, у яких ростуть сосни, ялини, модрини та ялиці. Хвойні ліси змінюють листяні, в яких ростуть дуби, каштани і буки. З виходом на рівнину лісові масиви зустрічаються дуже рідко. Велика частина території рівнин розорані й використовуються під сільськогосподарське виробництво. Але ліси залишилися вздовж річкових долин і на територіях невикористовуваних під поля. Крім того, вздовж доріг і каналів тягнуться лісопосадки.

Такий же різноманітний і тваринний світ країни. У північних районах Франції водяться олені, козулі, а також вовки, лисиці і кабани. Також зустрічаються видри, борсуки і бобри, а на півдні — генетта. Світ гризунів представляють білки, щури і різні мишоподібні. В деяких місцевостях водяться зайці. У південних районах країни водиться багато видів кажанів. В горах на острові Корсика водяться дикі барани або муфлони, від яких, як стверджують учені, відбулися домашні вівці.

В лісових масивах гніздиться величезна кількість птахів. Деякі з них кожну осінь відлітають у більш теплі країни, а деякі проводять тут весь рік. Особливо велика кількість різноманітних видів птахів зустрічається в лісах і садах оточуючих колись королівський замок, а нині музейний комплекс Фонтебло, який знаходиться за 60 кілометрів від Парижа. Безліч видів птахів зустрічається в Піренеях. Тут можна зустріти снігурів, піщухи, глухарів, дроздов, альпійську галку, різних куріпок і альпійського вьюрка. У гірських районах Франції гніздяться орли, орлани і інші великі хижаки. Серед падальщики зустрічаються стерв’ятники, білоголові висипки і бородані. Безліч водоплавних птахів селяться в районі Камарг і дельті річки Рона.

Рептилій на території Франції небагато. Але все ж зустрічається одна отруйна змія — гадюка.

Фауна Франції значно збідніла з-за активної господарської діяльності. Для захисту дикої флори і фауни на території країни створені національні парки і заповідники. Наприклад, у Савойї розташований національний парк Вануаз, в якому водяться кам’яні козли, а в Західно-Піренейському природному парку мешкають сарни і бурі ведмеді.

Що стосується багатства морських глибин, то найбагатшими є води Середземного моря. У прибережних водах біля Лазурного берега зустрічається безліч видів морських мешканців. Ведеться промисловий вилов оселедця, тунця, тріски, скумбрії, сардин, камбали і хека сріблястого. У Біскайській затоці в промислових масштабах виловлюють оселедець, камбалу, сардини, а також молюсків, омарів і креветок. У річках і озерах на території Франції в основному водиться форель, мальків якої спеціально вирощують на рибозаводах.

2. Раціональне використання природних ресурсів у Франції

З метою втілення в життя природоохоронних заходів та здійснення екологічного контролю у Франції всі міністерства уповноважені в межах своєї компетенції здійснювати заходи щодо охорони природи і навколишнього середовища. Міністерство охорони природи та навколишнього середовища покликане координувати діяльність інших міністерств, готувати проекти нормативних актів у цій галузі, брати участь у роботі міжнародних нарад, присвячених цим питанням.

Міністерство охорони природи та навколишнього середовища має на місцях уповноважених, на яких покладено функції щодо здійснення спільного контролю у межах даної території. Повноваженнями щодо здійснення контролю в галузі охорони навколишнього середовища в певній адміністративно-територіальній одиниці наділяються також місцеві органи державного управління, префекти, мери міст.

У кожному департаменті існує Рада департаменту з охорони навколишнього середовища, який складається з представників різних комісій і рад департаменту, що здійснюють екологічний контроль: комісія з ландшафтам, поради департаменту з каменоломням, гігієни, природним ризикам, флорі і фауні. Рада департаменту з охорони навколишнього середовища очолює префект або його представник.

У кожному регіоні функціонує регіональний комітет охорони навколишнього середовища, який складається з представників регіональних рад, асоціацій захисту довкілля, призначених префектом регіону, і компетентних осіб, що призначаються президентом регіональної ради. Однією з функцій регіонального комітету охорони навколишнього середовища є екологічний контроль.

Основним нормативним актом є Екологічний кодекс Франції 2000 р., який проголосив обов’язком кожного громадянина, всіх державних і приватних організацій охорону природного середовища, в якому вони мешкають. Крім загального існує спеціальне законодавство, що регулює охорону окремих природних об’єктів: Лісовий кодекс 1952 року, Сільськогосподарський кодекс 1958, Закон про атмосферу та раціональне використання енергії, Закон про воду 1992 і ін.

За французьким правом природні багатства, ресурси і довкілля, ландшафти, тваринний і рослинний світ, його різноманітність і біологічну рівновагу є частиною загального національного надбання, а охорона, відновлення природних ресурсів та управління ними — всезагальною завданням, спрямованої на збереження природних багатств, захист від загрози можливих руйнувань. З метою збереження фауни, флори, ґрунту, вод, покладів мінералів і взагалі природного середовища певні частини території, що належать державі, і територіальних вод можуть бути оголошені декретом уряду резерваціями. У відношенні приватної земельної власності територія може отримати зазначений статус лише за згодою власника. З моменту публікації декрету в межах території, оголошеної резервацією, забороняються будь-які дії, які можуть порушити природний розвиток фауни і флори. Будь-які зміни можуть бути проведені тільки з дозволу особи, відповідальної за охорону природи в даній адміністративно-територіальній одиниці, яке встановлює також порядок управління резерваціями і контроль за дотриманням заборон, що діють в їх межах. Якщо в результаті створення резервації кому-небудь наноситься збиток, то це створює право на його відшкодування.

Сільськогосподарські закони Франції надають міністру сільського господарства право періодично інспектувати сільськогосподарські підприємства. При виявленні фактів неправильного використання землі та ведення господарства міністр може встановити нагляд над господарством, а в деяких випадках — припинити оренду, замінити орендаря іншою особою, передавши йому право оренди; наказати зміна призначення земельної ділянки.

Лісовий режим в лісах департаментів, комун, юридичних осіб та інших власників встановлюється префектом після укладення угоди з усіх спірних питань між інженером Національної служби лісів і власником. Будь-які зміни в методах експлуатації цих лісів і порядку управління здійснюються лише за наявності спеціального дозволу міністра сільського господарства, прийнятого за поданням Національної служби лісів, на основі клопотання представника комуни, департаменту або юридичної особи.

Власник не може вирвати або викорчувати лісову рослинність без попереднього дозволу компетентних органів. Декларація про намір звільнити площу від лісової рослинності повинна містити відомості про місце розташування та стані лісу. Дозвіл дається міністром сільського господарства після обстеження стану лісу з урахуванням думки відповідного фахівця.

Води є частиною загального надбання нації, їх захист, освоєння та розробка використовуваних ресурсів при дотриманні природного балансу представляють загальний інтерес.

У кожному басейні префект регіону, в якому розташований комітет басейну, очолює і координує державну політику в галузі контролю та управління водними ресурсами з метою досягнення єдності та злагодженості централізованих дій держави у цій галузі у відповідних регіонах і департаментах. З метою розроблення, перегляду і спостереження за виконанням схеми устрою і управління водами представником держави створиться місцева комісія по воді.

Загальні норми збереження якості, контролю та розподілу поверхневих, підземних і морських вод в межах територіальних вод визначаються указом Державної ради. Вони встановлюють правила розподілу вод в цілях примирення інтересів різних категорій користувачів, а також умови, за яких можуть бути:

— Заборонені або регламентовані скиди, сливи, викиди, прямі або непрямі поховання вод або матеріалів і в цілому будь-яка дія, здатне змінити якість водного середовища;

— Приписані заходи, необхідні для збереження даного якості та забезпечення спостереження за використовуваними або виведеними з експлуатації колодязями і свердловинами;

— Заборонені або регламентовані продаж і поширення продуктів чи пристроїв, які в умовах звичайного використання можуть завдати шкоди якості водного середовища.

За французьким правом цивільна відповідальність за екологічні правопорушення передбачена нормами Французького цивільного кодексу. Однак режим відшкодування в рамках цивільного права застосовується порівняно рідко, так як тягар доведення або причинного зв’язку несе позивач, а розмір призначається судом компенсації зазвичай значно менше, ніж реальний збиток. Окрім рішення про виплату компенсації, суд може прийняти рішення про відновлення пошкодженої навколишнього середовища або припинення діяльності, що завдає шкоди.

Особливість пред’явлення вимог про компенсацію за заподіяну шкоду довкіллю полягає в тому, що з відповідною позовною заявою можуть звертатися до суду не тільки громадяни, але й неурядові екологічні організації.

Так як норми французького цивільного законодавства не тільки не вирішують проблеми відповідальність і компенсацію за екологічний збиток, але і не забезпечують ефективного здійснення принципу «забруднювач платить», закріпленого в Екологічному кодексі, то найбільший інтерес представляє Кримінальний кодекс Франції, відповідно до якого існує можливість застосування кримінальних санкцій за екологічні злочини до фізичних і, на відміну від російського законодавства, до юридичних осіб. Основними видами покарань, що застосовуються до юридичних осіб, є штраф, а також обмеження в діяльності підприємства:

1) його ліквідація, встановлювана у разі вчинення злочину, за який для фізичної особи передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк більше п’яти років;

2) заборона здійснювати будь-яку соціальну чи професійну діяльність строком на п’ять років або назавжди;

3) заборона на п’ять і більше років брати участь у ринкових відносинах;

4) юридичний контроль за діяльністю юридичної особи строком на п’ять і більше років;

5) конфіскація предмета, який послужив або міг бути використаний для вчинення злочину або з’явився продуктом злочину.

Покарання у вигляді ліквідації підприємства або призначення юридичного контролю за діяльністю підприємства, що порушує екологічні вимоги, не можуть застосовуватися до державних юридичним особам. 

3. Охорона навколишнього середовища у Франції

З метою втілення в життя природоохоронних заходів та здійснення екологічного контролю у Франції всі міністерства уповноважені в межах своєї компетенції здійснювати заходи щодо охорони природи і навколишнього середовища. Міністерство охорони природи та навколишнього середовища покликане координувати діяльність інших міністерств, готувати проекти нормативних актів у цій галузі, брати участь у роботі міжнародних нарад, присвячених цим питанням.

Міністерство охорони природи та навколишнього середовища має на місцях уповноважених, на яких покладено функції щодо здійснення спільного контролю у межах даної території. Повноваженнями щодо здійснення контролю в галузі охорони навколишнього середовища в певній ад-міністративно-територіальній одиниці наді-ляються також місцеві органи державного управління, префекти, мери міст. Правове регулювання охорони навколишнього природного середовища у Франції пов’язане з поняттям якості життя, рівнем екологічної свідомості, освіти населення. З приводу цього у Франції було створено Міністерство якості життя [2, с. 77].

У кожному департаменті існує Рада де-партаменту з охорони навколишнього се-редовища, який складається з представників різних комісій і рад департаменту, що здійснюють екологічний контроль: комісія з ландшафтам, поради департаменту з каменоломень, гігієни, природних ризиків, флори і фауни. Рада департаменту з охорони навколишнього середовища очолює префект або його представник.

У кожному регіоні функціонує регіональний комітет охорони навколишнього середовища, який складається з представників регіональних рад, асоціацій захисту довкілля, призначених префектом регіону, і компетентних осіб, що призначаються президентом регіональної ради. Однією з функцій регіонального комітету охорони навколишнього середовища є екологічний контроль [3, с. 45-46].

Основним нормативним актом є Екологічний кодекс Франції 2000 р., який проголошує, що обов’язком кожного громадянина, всіх державних і приватних організацій є охорона природного середовища, в якому вони мешкають. До нього ввійшло 39 законів, стаття І-110-1 цього Кодексу визначає, що природні території, ресурси та місця поширення (ареали), а також ландшафти, якість повітря, види тварин та рослин, біологічне різноманіття та баланс, якому вони сприяють, є частиною загального надбання нації. Захист, збільшення, відновлення, реабілітація та управління всім вищезгаданим має здійснюватися в загальних інтересах та сприяти меті досягнення сталого розвитку. Правове регулювання базується на таких принципах, як запобіжний, принцип превентивних та реабілітаційних дій, принцип «забруднювач платить», принцип участі [4, с. 218]. Крім загального існує спеціальне законодавство, що регулює охорону окремих природних об’єктів: Лісовий кодекс 1952 року, Сільськогосподарський кодекс 1958 р., Закон про атмосферу та раціональне використання енергії, Закон про воду 1992 р. і ін. [ 5, с. 425-426].

За французьким правом природні багатства, ресурси і довкілля, ландшафти, тваринний і рослинний світ, його різноманітність і біологічну рівновагу є частиною загального національного надбання, а охорона, відновлення природних ресурсів та управління ними — всезагальною завданням, спрямованої на збереження природних багатств, захист від загрози можливих руйнувань. З метою збереження фауни, флори, ґрунту, вод, покладів мінералів і взагалі природного середовища певні частини території, що належать державі, і територіальних вод можуть бути оголошені декретом уряду резерваціями. У відношенні приватної земельної власності територія може отримати зазначений статус лише за згодою власника. З моменту публікації декрету в межах території, оголошеної резервацією, забороняються будь-які дії, які можуть порушити природний розвиток фауни і флори. Будь-які зміни можуть бути проведені тільки з дозволу особи, відповідальної за охорону природи в даній адміністративно-територіальній одиниці, яке встановлює також порядок управління резерваціями і контроль за дотриманням заборон, що діють в їх межах. Якщо в результаті створення резервації кому-небудь наноситься збиток, то це створює право на його відшкодування [6, с. 868].

Сільськогосподарські закони Франції надають міністру сільського господарства право періодично інспектувати сільськогосподарські підприємства. При виявленні фактів неправильного використання землі та ведення господарства міністр може встановити нагляд над господарством, а в деяких випадках — припинити оренду, замінити орендаря іншою особою, передавши йому право оренди; наказати зміну призначення земельної ділянки [7, с. 372].

Лісовий режим в лісах департаментів, комун, юридичних осіб та інших власників встановлюється префектом після укладення угоди з усіх спірних питань між інженером Національної служби лісів і власником. Будь-які зміни в методах експлуатації цих лісів і порядку управління здійснюються лише за наявності спеціального дозволу міністра сільського господарства, прийнятого за поданням Національної служби лісів, на основі клопотання представника комуни, департаменту або юридичної особи [8, с. 20].

Власник не може вирвати або викорчувати лісову рослинність без попереднього дозволу компетентних органів. Декларація про намір звільнити площу від лісової рослинності повинна містити відомості про місце розташування та стані лісу. Дозвіл дається міністром сільського господарства після обстеження стану лісу з урахуванням думки відповідного фахівця.

Води є частиною загального надбання нації, їх захист, освоєння та розробка використовуваних ресурсів при дотриманні природного балансу представляють загальний інтерес.

У Франції діє 6 басейних управлінь, у кожному басейні префект регіону, в якому розташований комітет басейну, очолює і координує державну політику в галузі контролю та управління водними ресурсами з метою досягнення єдності та злагодженості централізованих дій держави у цій галузі у відповідних регіонах і департаментах. З метою розроблення, перегляду і спостереження за виконанням схеми устрою і управління водами представником держави створиться місцева комісія по воді.

Загальні норми збереження якості, контролю та розподілу поверхневих, підземних і морських вод в межах територіальних вод визначаються указом Державної ради. Вони встановлюють правила розподілу вод в цілях примирення інтересів різних категорій користувачів, а також умови, за яких можуть бути:

—         заборонені або регламентовані скиди, сливи, викиди, прямі або непрямі поховання вод або матеріалів і в цілому будь-яка дія, здатне змінити якість водного середовища;

—         приписані заходи, необхідні для збереження даної якості та забезпечення спостереження за використовуваними або виведеними з експлуатації колодязями і свердловинами;

—         заборонені або регламентовані продаж і поширення продуктів чи пристроїв, які в умовах звичайного використання можуть завдати шкоди якості водного середовища [9, с. 29].

За французьким правом цивільна відпо-відальність за екологічні правопорушення передбачена нормами Французького цивільного кодексу. Однак режим відшкодування в рамках цивільного права застосовується порівняно рідко, так як тягар доведення або причинного зв’язку несе позивач, а розмір призначається судом компенсації зазвичай значно менше, ніж реальний збиток. Окрім рішення про виплату компенсації, суд може прийняти рішення про відновлення пошкодженого навколишнього середовища або припинення діяльності, що завдає шкоди [10, с. 20].

Особливість пред’явлення вимог про ком-пенсацію за заподіяну шкоду довкіллю полягає в тому, що з відповідною позовною заявою можуть звертатися до суду не тільки громадяни, але й неурядові екологічні організації.

Так як норми французького цивільного законодавства не тільки не вирішують проблеми відповідальності та компенсації за екологічний збиток, але і не забезпечують ефективного здійснення принципу «забруднювач платить», закріпленого в Екологічному кодексі, то найбільший інтерес представляє Кримінальний кодекс Франції, відповідно до якого існує можливість застосування кримінальних санкцій за екологічні злочини до фізичних і юридичних осіб. Основними видами покарань, що застосовуються до юридичних осіб, є штраф, а також обмеження в діяльності підприємства, наприклад, екологічний тероризм карається позбавленням волі на строк до 15 років:

1)       його ліквідація, встановлювана у разі вчинення злочину, за який для фізичної особи передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк більше п’яти років;

2)       заборона здійснювати будь-яку соціальну чи професійну діяльність строком на п’ять років або назавжди;

3)       заборона на п’ять і більше років брати участь у ринкових відносинах;

4)       юридичний контроль за діяльністю юридичної особи строком на п’ять і більше років;

5)       конфіскація предмета, який послужив або міг бути використаний для вчинення злочину або з’явився продуктом злочину [11, с. 30-31].

Покарання у вигляді ліквідації підприємства або призначення юридичного контролю за діяльністю підприємства, що порушує екологічні вимоги, не можуть застосовуватися до державних юридичних особ. 

Висновки

Отже, найсвоєрідніша рослинність середземноморського узбережжя, де можуть рости лише рослини, що переносять тривалу літню посуху. Замість лісів тут ростуть ізольовані невисокі дерева і чагарники, між якими зустрічаються виходи корінних порід. Найхарактерніші дерева — оливкове дерево, корковий дуб і алепська сосна.

Тваринний світ Франції сильно збіднів під впливом господарської діяльності людини. Проте тут дика фауна збереглася краще, ніж у сусідніх країнах. Зустрічаються середньоєвропейські, середземноморські та альпійські види тварин, особливо багато їх у заповідниках і національних парках. Наприклад, у Західно-Піренейському парку мешкають бурі ведмеді і скельниці, в Національному парку Вануаз у Савойї — кам’яні кози.

З хижих ссавців на території Франції поширені лисиця, борсук, видра, а на півдні — генета. З гризунів характерні вивірки, щурі та миші. У південних районах багато кажанів. Місцями збереглися зайці, а з копитних в окремих великих лісових масивах зустрічаються олень благородний, сарна європейська, свиня дика і бобер європейський. На о. Корсика в горах водяться муфлони, або дикі барани (від яких, ймовірно, походять домашні вівці). 

Список використаної літератури

 1. Лозо В. Етапи розвитку правових основ екологічної стратегії Європейської союзу / В. Лозо // Вісн. Акад. прав, наук України. — X.. 2000. — №1 (36). — С. 124-138.
 2. Кишко-Єрлі О.Б Адаптація екологічного законодавства України до права навколишнього середовища Європейського Союзу / О.Б. Кишко-Єрлі // Часопис Київського університету права. -2014. -№3. — Є. 215-219.
 3. Гуцуляк В. М. Ландшафтознавство: теорія і практика: Навч. посіб. — Чернівці: Рута, 2005. — 124 с.
 4. Коротун /. А/. Основи загального землезнавства: Навч. посіб. — Рівне: Вид-во РДПУ, 1999. — 310 с.
 5. Корсак К. В., Плахотнік О. В. Основи екології: Навч. посіб. — К.: МАУП, 2000. — 237 с.
 6. Олійник Я. Б., Федорищак Р. П., Шищенко П. Г. Загальне землезнавство. — К.: Знання-Прес, 2003. — 248 с.
 7. Половина І. П. Фізична географія Європи: Навч. посіб. — К.: АртЕК, 1998. — 272 с.
 8. Безуглий В. В., Козинець С. В. Регіональна економічна та соціальна географія світу: Посібник. — К.: Академія, 2003. — 688 с.
 9. Вайсберг Д. Погода на Земле: Пер. с англ. — Л.: Гидрометеоиздат, 1980.-216 с.
 10. Воловик І.І. Загальне землезнавство (літосфера, біосфера, географічна оболонка, розвиток географічної науки): Практикум: Навч. посіб. — Вінниця, 2005. — 156 с.
 11. Волошин А. Ландшафтно-екологічні основи моніторингу. — Л.: Простір М, 1998. — 356 с.