Освіта та самоосвіта

Реферати, дослідження, наукові статті онлайн

Особливості організації тематичних круїзів

Розвиток туризму заохочує туристів до нових подорожей. У світі активно почав розвиватися морський круїз, що дає змогу туристу отримати безліч нових емоцій за досить таки невелику вартість.

Морські перевезення туристів здійснюються, зазвичай, у вигляді пасажирських перевезень, екскурсійних подорожей і круїзів. Забезпечення морських перевезень проводиться спеціальними компаніями (круїзними компаніями), які в більшості випадків виступають у ролі туроператорів [3].

Зазвичай, для перевезення туристів використовуються швидкохідні судна на підводних крилах, що забезпечують більш високу швидкість доставки. Найчастіше морські судна застосовуються для доставки туристів на острови архіпелагів або за відсутності інших транспортних засобів (наприклад, під час подорожі по Амазонці). Перевезення туристів пасажирськими рейсовими суднами здійснюються на підставі попереднього бронювання квитків. Як й інші транспортні організації, судноплавні компанії надають знижки та пільги залежно від кількості подорожуючих і туристів [1].

Основним видом морських перевезень у туризмі є круїзи. Різні форми круїзного туризму є частиною приморського туризму та відпочинку.

Особливістю круїзного туризму є те, що транспортний засіб бере безпосередню участь в обслуговуванні туристів під час здійснення круїзу. Крім того, цей транспортний засіб виступає не тільки засобом переміщення туристів по туристському маршруту, а й місцем проживання, харчування, оздоровлення, освіти, отримання розваг туристом. Водний вид транспорту в круїзному туризмі виступає базовим елементом туристського продукту, тому що під час круїзу туриста не тільки транспортують, а й надають повний спектр додаткових послуг. Круїзний туризм поділяється на морський та річковий (рис. 1).

Під час розробки турпродукту туроператор має враховувати природні ресурси місцевості, тому що від водних ресурсів буде залежати різновид круїзу. Безперечно, засіб перевезення туристів має бути обладнаний та спроектований згідно з уподобаннями споживача, щоб залишатися конкурентоспроможним за ринкових умов [1].

У працях М. Б. Біржакова, В. І. Никіфорова та Х. Й. Роглєва розглянута класифікація засобів водного пасажирського транспорту. Характеризуючи водний транспорт для перевезення туристів, необхідно мати чітке уявлення про розподіл суден. Засоби перевезення відрізняються за низкою ознак, тому є важливим надати класифікацію засобам пасажирських перевезень (табл. 1).

Таблиця 1. Класифікація засобів пасажирських водних перевезень

Види засобів пасажирських водних перевезень Характеристика
Пасажирські лайнери регулярних ліній Перевезення у межах прибережних територіальних вод держави
Пасажирські лайнери регулярних ліній міжнародних рейсів Міжнародні рейси між портами різних держав або між портами однієї держави, але із заходом у порт іноземної держави
Круїзні судна 5-15-денні та більш тривалі рейси із заходом у кілька портів різних держав та з короткочасною (1-2 дні) зупинкою
Високошвидкісні судна Пасажирські поромні перевезення — суднах на повітряній подушці, катамарані, суднах на підводних крилах; парусні судна, у тому числі навчальні й екскурсійні

Морський круїз не найдешевший вид закордонної подорожі. Кораблі «Carnival» з іменами «Ecstasy», «Jubilee», «Celebration», «Tropicale» спеціально побудовані для круїзів підвищеної комфортності. Каюти цих лайнерів у півтора раза більше, ніж на інших круїзних судах, а їх дизайн і комфорт не поступаються респектабельним міжнародним готелям [3]. За тривалістю круїзи поділяються на такі види (рис. 2).

Міжнародні морські круїзи відрізняються великою різноманітністю за змістом круїзної програми, рівнем сервісу, цінами тощо. Так, наприклад, класифікація Міжнародної асоціації операторів круїзних ліній США передбачає виділення п’яти базових типів круїзів (табл. 2).

Отже, існують абсолютно різні види круїзів, абсолютно за різною вартістю, найкращі круїзи, де все включено, коштують найдорожче.

Залежно від програми берегового відпочинку прийнято розрізняти дві системи організації круїзів — європейську й американську. Європейська система передбачає подорожі по морю із заходом у різні порти з наданням у них екскурсійної програми. Практикуються навіть одно-дводенні поїздки в інші міста. Така система круїзних поїздок охоплює нині до 60 % усіх круїзів. Поряд з європейською системою організації круїзів усе більшу популярність набуває американська система, основною метою якої є надання можливості пасажирам, які перебувають у круїзі, відпочивати на пляжах у пунктах заходу судна [2].

Таблиця 2. Типи круїзів

Тип круїзу Характеристика
Сучасні (класичні) круїзи Переважають на міжнародному ринку. Кораблі тут або нові, або переобладнані, повністю відповідають сучасним вимогам із дизайну, комфорту й сервісу: з просторими каютами, великими відкритими палубами, басейнами, соляріями, спортивними майданчиками та залами, салонами краси, магазинами, нічними клубами й казино
Круїзи преміум-класу Орієнтовані на вимогливих клієнтів, які ставлять підвищені вимоги до сервісу й комфорту. Туристам пропонується персональне обслуговування
Круїзи люкс-класу Призначені для дуже багатих туристів, які займають високе положення в суспільстві. Це своєрідні закриті клуби
Ексклюзивні круїзи Найвища якість виявляється тут у всьому: обслуговування за формулою ultra all inclusive («усе включено»), кількість персоналу рівна кількості пасажирів, просторі каюти, інтер’єри, оформлені кращими дизайнерами, колекції дорогого живопису, персональна турбота про кожного пасажира. Географія круїзів цієї категорії тяжіє до екзотичних напрямів. Відпочинок на круїзних лайнерах класу люкс оцінюється вище за відпочинок у будь-якому фешенебельному готелі
Особливі (тематичні) круїзи Відповідають певній тематиці, тематичні круїзи створюються за бажаннями клієнтів

Отже, існують абсолютно різні види круїзів, за різною вартістю, найкращі круїзи, де все включено, коштують найдорожче.

Залежно від програми берегового відпочинку прийнято розрізняти дві системи організації круїзів — європейську й американську. Європейська система передбачає подорожі по морю із заходом у різні порти з наданням у них екскурсійної програми. Практикуються навіть одно-дводенні поїздки в інші міста. Така система круїзних поїздок охоплює зараз до 60 % усіх круїзів. Поряд з європейською системою організації круїзів усе більшу популярність набуває американська система, основною метою якої є надання можливості пасажирам, які перебувають у круїзі, відпочивати на пляжах у пунктах заходу судна [2].

Отже, морський круїз (подорож) являє собою туристську поїздку по морю, зазвичай, із заходом у порти, на борту спеціального пасажирського судна. Нині десятки круїзних компаній по всьому світу експлуатують сотні пасажирських суден, місткістю від 70 до 1000 і більше пасажирів, пропонують захоплюючі поїздки практично в будь-який регіон світу.

Круїз являє собою морський тур, у базову вартість якого включено комплексне обслуговування на борту судна. Зокрема: проїзд на судні, проживання в каюті (залежно від обраного класу), триразове харчування, розваги та, як правило, низка спеціальних заходів на борту судна (свята, фестивалі, конкурси, концерти та ін.)

Річкові подорожі можна класифікувати наступним чином: перевезення пасажирів і туристів на регулярних рейсах; перевезення пасажирів і туристів на чартерних рейсах; перевезення пасажирів і туристів на швидкісних та експресних лініях; поромні переправи; прогулянкові та екскурсійні рейси; перевезення водними видами транспорту самодіяльних туристів: короткострокові та тривалі круїзи; спеціальні круїзи (конгрес-круїзи, бізнес-круїзи, навчальні та ін); використання плавальних засобів у формі плавучих готелів та інших Річкові подорожі та круїзи можуть бути короткочасними (1-3 дні) і тривалими (25-30 днів). Вони особливо популярні в країнах, де є потужні озерні і річкові системи, а також системи каналів.

Засоби річкових перевезень:

  • суди маломірного флоту (катери і яхти, плоскодонні річкові судна для мілководдя, моторні човни), перші використовуються для індивідуальних приватних перевезень і туризму, другі для перевезень пасажирів на мілководних річках та затоках, водосховищах;
  • суди регулярних ліній пасажирських перевезень по судноплавних річках;
  • круїзні річкові судна чартерних рейсів по судноплавним річках, озерним систем і водосховищ;
  • екскурсійні та прогулянкові судна по каналах і річках в межах великих міст, населених пунктів, в тому числі, рейсові як засіб міського сполучення (річкові трамваї);
  • спеціальні судна з прозорим дном для огляду підведення них об’єктів;
  • річкові поромні переправи.

Основними споживачами річкових круїзів є особи похилого віку, які віддають перевагу затишок, комфорт, повний пансіон, постійну близькість берегів, а також цікаві екскурсії по пам’ятних місцях. Основну частку клієнтів річкових круїзів становлять американці, французи, німці, швейцарці, голландці. Річкові круїзи різноманітні за протяжності, тривалості маршрутів, тематиці. Як правило, пропонуються круїзи від 7 до 15 днів. Є пізнавальні спортивні, астрономічні круїзи, але місцями виноробства і т. д.

У круїзів є свої недоліки і переваги. Наприклад, високий рівень комфорту і можливість поєднати різні види туризму — це, безсумнівно «великий плюс», а «мінусом» тут є: висока вартість круїзу, низька швидкість пересування і у деяких людей «морська хвороба».

Основними споживачами на ринку морських і річкових круїзів є люди з високим рівнем доходу, за віком від 40 років і частіше за все, що подорожують із сім’єю.

На відміну від морських, річкові круїзи менш схильні до впливу погоди, більш інформативні, оскільки мають берегової огляд, є прекрасна можливість користуватися зеленими стоянками.

Яхт-круїзи надають можливість туристам відпочити на морі і на суші. Найрізноманітніша екскурсійна програма і цілий ряд міст — курортів задовольнять потреби будь-якого туриста.

Всі особливості водних подорожей турист зможе дізнатися у персоналу туристичної фірми, який у свою чергу, повинен бути компетентний у питаннях специфіки організації річкових і морських круїзів.