Освіта та самоосвіта

Реферати, дослідження, наукові статті онлайн

Комунікативна спрямованість вправ на формування навички вживання Present Perfect Tense

Зміст

Вступ

Розділ 1. Комунікативна спрямованість вивчення граматики

1.1. Комунікативно орієнтоване викладання граматики

1.2. Розвиток комунікативних умінь учнів початкових класів під час засвоєння англійської мови

Розділ 2. Практична частина

2.1. Вживання перфектних часів (Present Perfect Tense)

2.2. Плани-конспекти уроків

Висновки

Список використаних джерел

Вступ

Актуальність.В останні роки все частіше піднімається питання про застосування нових інформаційних технологій у школі. Це не тільки нові технічні засоби, але і нові форми і методи викладання, новий підхід до процесу навчання. Основною метою навчання англійської мови є формування і розвиток комунікативної культури учнів, навчання практичному володінню іноземною мовою.

Сучасні педагогічні технології такі, як навчання в співробітництві, проектна методика використання інформаційних технологій, зокрема комп’ютера допомагають реалізувати визначений підхід у навчанні, забезпечують індивідуалізацію навчання з урахуванням здібностей учнів, їхнього рівня навченості, схильностей і т.д.

Важливим пріоритетом зазначеної проблеми є орієнтація на комунікативно спрямоване навчання учнів іноземної мови. Чимало праць присвячено питанню розвитку комунікативних здібностей (Виготський Л.С., Леонтьев А.А., Елухіна М.В., Зімняя І.А., Паламар Л.П. та інші) [2, с. 10].

Але, на нашу думку, недостатньо висвітлено проблему розвитку комунікативних здібностей на уроках іноземної мови (зокрема англійської).

Про актуальність проблеми свідчить і те, що ігрова діяльність є одним з найбільш перспективних для розвитку творчого мислення, формування практичних умінь та навичок, стимулювання уваги і пізнавального інтересу, для активізації сприймання навчального матеріалу учнями методів навчання. Цілеспрямований підбір ігор скеровує та активізує спостережливість дітей, розвиває пам'ять, вміння орієнтуватися в просторі та знаходити вихід із проблемних ситуацій.

Тема: «Комунікативна спрямованість вправ на формування навички вживання Present Perfect Tense»,

Мета: показати комунікативну спрямованість вправ на формування навички вживання Present Perfect Tense.

Завдання роботи:

— охарактеризувати комунікативно орієнтоване викладання граматики;

— розвиток комунікативних умінь учнів молодших класів під час засвоєння англійської мови;

— вживання перфектних часів (Present Perfect Tense);

— плани-конспекти уроків для 5-6 класів з елементами комунікативної спрямованісті вправ на формування навички вживання Present Perfect Tense.

Розділ 1. Комунікативна спрямованість вивчення граматики

1.1. Комунікативно орієнтоване викладання граматики

Серед численних проблем методики організація навчання граматичного матеріалу є дуже важливою. Розглянемо зміст поняття „граматика” шляхом розмежування її рівнів. Наприклад, граматика А – „абстрактна” граматика, тобто система правил мови, що діє незалежно від ступеня її пізнання людиною і лінгвістичного опису; граматика Б – науковий лінгвістичний опис системи правил мови, тобто „формальна” чи „наукова”; граматика В – перероблені правила лінгвістичної граматики, пристосовані для навчання мови, тобто „педагогічна” або „навчальна”; граматика Г – система правил, що притаманні мовцю і слухачу, формується в їх свідомості при засвоєнні мови і лежать в основі володіння мовою, тобто „інтуїтивна” граматика [5, с. 97].

У процесі оволодіння англійською мовою індивід проходить через певні етапи розвитку, кожному з яких відповідає своя „проміжна граматика”, тобто набір правил, що забезпечують породження і розпізнавання мовлення. Оволодіння мовою, в цілому, можна уявити, як послідовну зміну „проміжних граматик”, зміст яких у кожний конкретний момент відповідає мовному розвитку індивіда. Перехід від однієї „проміжної граматики” до іншої, вищого рівня, обумовлюється низкою факторів, таких як мотивація, кількість і характер мовного матеріалу, ступінь активності індивіда у процесі оволодіння мовою, частотність конкретної граматичної структури у навчальному процесі.

Вихідним для оволодіння тією чи іншою граматичною формою вважається розуміння її функції в мовленні, її комунікативного навантаження, що має забезпечувати комунікативну спрямованість навчання граматичної будови мови.

Сучасне комунікативно орієнтоване викладання мов продовжує звертати чималу увагу на підготовку дітей до використання мови в реальних життєвих ситуаціях за допомогою створення на заняттях якнайбільшої кількості ситуацій спілкування і заохочення школярів до участі в них.

Комунікативно орієнтоване викладання мов має на меті не тільки дати учнім практичні знання граматики та лексики англійської мови, але також розвинути у них розуміння того, як відповідна мова використовується для спілкування. Введення нових граматичних явищ буде ефективним тоді, коли увагу студентів звертати не тільки на форму, але також на значення і використання введеного матеріалу. Вони мають добрі шанси засвоювати мовні структури і пізніше використовувати їх, якщо студенти розуміють їх значення і функції. Презентуючи форму (form) граматичної структури, викладач повинен звертати увагу на такі питання:

– чи формування даної структури відбувається згідно з правилами або чи це є винятком з правила?

– Чи написання цієї структури є складним?

– Як вона вимовляється?

– Чи впливає ця структура на порядок слів ( наприклад, запитальні форми, прикметники) або на слова, які за нею йдуть (наприклад, перехідні дієслова)?

Суттєво також, щоб учні розуміли функцію (function) нового граматичного явища. Спочатку їм необхідно зрозуміти, що кожна окрема форма має принаймні одне значення і одну функцію. Пізніше з’явиться розуміння того, що мова базується на багатозначності форм. Коли, наприклад, учні вперше зустрінуться з часовою формою The Present Simple Tense, то вони дізнаються, що ця форма вживається для опису фактів і загального стану:

He is tall. I’m Ukrainian. We are hungry.

Але згодом вони довідаються, що ця форма також може вживатись для передач майбутнього часу:

The train leaves at six tomorrow and calls at Paris on the way.

Викладач повинен передбачити, що може виявитись складнішим для учнів – форма чи функція нової граматичної структури. Наприклад, форма The Present Perfect Tense нескладна, але її функції – зв’язок з минулим і теперішнім – можуть виявитись складними для розуміння і відповідно для адекватного використання. Present Perfect — для вираження дій, завершених у минулому, результат яких відчувається тепер [5, с. 104].

Навчання граматичного матеріалу базується на таких принципах:

– принцип ситуативності. Ідеться про те, що граматичні структури необхідно пред’являти студентам у ситуації/контексті. Контекст має бути достатнім для демонстрації функції граматичної структури, тобто ілюстративним. Це може бути діалог/уривок діалогу з відеокурсу, уривок з художнього твору, зокрема драматичного, навіть пісень і віршів;

– принцип функціональності. Він означає, що слід, насамперед, звертати увагу студентів саме на функцію граматичної структури, на її значення та зміст, а потім на форму граматичної структури, яка має засвоюватися в нерозривній єдності з функцією;

– структурний принцип [5, с. 105].

Отже, граматичний матеріал подається в ситуативному ілюстративному контексті, щоб учні могли бачити, як функціонує у мовленні певна граматична структура.

Потім вчитель вичленовує необхідний граматичний матеріал і демонструє його за допомогою різних типів навчальної інформації. Необхідно при цьому зважати на рівень сформованості мовної компетенції у школярів, оскільки чим слабша група, тим більшу кількість навчальної інформації слід використовувати при поясненні граматичних явищ.

Граматичний матеріал може пред’являтися учням різними шляхами. Важливо при цьому, щоб вони самі за допомогою логічних умовиводів та ментальних операцій виводили правила. Крім того, слід виконати комплекс вправ, спрямованих на формування міцного і гнучкого граматичного навичку. В результаті процесів здобуття знань і вправляння у школярів утворюється концептуальна система, вони озброюються граматичними знаннями (теоретичними і практичними), у них формується мовленнєві граматичні навички. У свою чергу граматичні знання і граматичні навички складають мовну граматичну компетенцію, що має сформуватись в учнів як невід’ємний складник комунікативної компетенції.

При комунікативному підході граматику вважають скоріше діяльністю, ніж предметом. Вона неперервно пов’язана з використанням мови. Граматичні структури тісно пов’язані з значенням, в тому числі із лексичним значенням. Вивчати граматику означає користуватись мовою й розвивати мовленнєві навички. Це творча діяльність, яка може бути пов’язана з іншими діями, а також емоціями. Навчати граматики означає дозволити учням відкривати мовні структури і й розвивати свої вміння. Граматика сама по собі не абстрактна, суха, складна й нудна. Вивчення граматики треба пов’язувати з значенням і з реальним користувачем мови – життям.

1.2. Розвиток комунікативних умінь учнів початкових класів під час засвоєння англійської мови

На думку окремих вчених, гра, з одного боку,- це розвага, вільне заняття, яке проводиться заради інтересу, тому вона є розважальним видом діяльності. З іншого боку гра – один із способів передачі знань, у цьому випадку вона є формою навчання (В.М.Чистяков) [2, с. 11]. Використовуючи гру як засіб збагачення учнів новими знаннями, уміннями й навичками, ми наповнюємо її дидактичним змістом, таким чином гра-розвага перетворюється на дидактичну гру, яка використовується з метою навчання. Узагальнюючи небагаточисельні спроби визначити сутність дидактичної гри [2, с. 11], зазначимо, що її можна охарактеризувати як метод навчання, який передбачає багаторазове повторення способу дії на різних рівнях пізнавальної активності на фоні ігрової діяльності.

Аналіз наукової літератури свідчить, що дидактичні ігри можна активно використовувати у навчанні іноземної мови, особливо в роботі з молодшими школярами [9, с. 33]. Насамперед це зумовлено такими основними чинниками:

— природна потреба учнів початкової школи у грі (домінування орієнтувального рефлексу у пізнанні оточуючого світу);

— пізнавальні інтереси молодших школярів.

Комунікативний підхід до навчання іноземної мови у початковій школі враховує ці природні чинники розвитку особистості молодшого школяра. Гра є одним з методів, який застосо вується у комунікативному підході як українськими, так і зарубіжними педагогами [9, с. 39].

Класифікація дидактичних ігор не є універсальною, їх можна розрізняти за різними показниками:

1) за змістом (ігри з розвитку мовлення, фонетичного слуху тощо);

2) за рівнем активності дітей (ігри-вправи, ігри-заняття, дидактичні ігри);

3) за використанням ігрових матеріалів (ігри з іграшками, словесні настільні тощо) [9, с. 39].

Методисти іноземної мови зазначають, що у грі в спрощеному вигляді моделюється дійсність та діяльність учасників, які імітують реальні дії. Учасникам гри потрібно віднайти проблему і засоби її вирішення. Сьогодні вчені схильні віднести методику проведення ігор до одного з найдієвіших способів реалізації процесу навчання в початковій школі. Щоб зацікавити учнів, підвищити рівень певних знань з іноземної мови, вчителі пропонують гру як найефективніший метод у досягненні мети – розвитку комунікативних навичок і вмінь для спілкування в ситуаціях, наближених до реальних. Гра вимагає від учасників напруження зусиль для досягнення мети. Успіх її проведення полягає в точності та доцільності виконання ігрових завдань, у відповідальності кожного перед колективом чи групою учасників.

Ефективним видом роботи, що сприяє мовленнєвому розвитку школярів, є ситуативні завдання. Вони стимулюють мислення й збільшують інтерес учнів до програмового матеріалу, підвищують їхню активність у формуванні знань, умінь і навичок – тобто пізнавальну активність.

Нові для себе предмети та явища учні можуть пізнавати по-різному: за допомогою слова, найближчих до дійсності засобів (моделей, картин, малюнків, схем), а також через оригінальне сприйняття, тобто безпосереднє ознайомлення з ними (спостерігання, перетворення предметів, читання літературних та прослуховування музичних творів).

Урізноманітнити інсценізації, рольові, ситуативні ігри, вправи, складання діалогів, монологів, всі ці види робіт сприяють розвитку ланцюгової реакції: усне мовлення внутрішнє мовлення письмовий виклад. Сутність цих завдань показує, що реалізація їх ґрунтується на особистісній індивідуалізації, оскільки створення на уроці ситуацій як системи учня з навчальним матеріалом можливе тільки за умови врахування рівня знань особистості, її власного досвіду, вікових особливостей, контексту діяльності, інтересів, світогляду почуттів [9, с. 42].

Відчинити школяреві двері у світ мови, захопити його красою слова – значить використати інтерес до його використання, заохотити до осмисленої передачі звукового образу в усному і письмовому мовленні.

Розділ 2. Практична частина

2.1. Вживання перфектних часів (Present Perfect Tense)

Група перфектних форм має три часи: теперішній (Present Perfect), минулий (Past Perfect) і майбутній (Future Perfect).

Теперішній перфектний час

Утворення. The Present Perfect Tense утворюється за допомогою дієслова to have y Present Indefinite (have, has) і дієприкметника минулого часу (the past participle) смислового дієслова:

He has written, they have played.

Вживання. The Present Perfect Tense виражає дію, яка відбулася або відбувається у певний період часу, що триває, і для мовця важливий результат цієї дії:

І have received a letter. Here it is.

Таблиця 2.1.

Форми дієслова в Present Perfect Tense

Число

Стверджувальна форма

Питальна форма

Заперечувальна форма

Одн.

I (you) have asked.

He (she, it) has asked.

Have I (you) asked?

Has he (she,it) asked?

I (you) have not asked

He (she,it) has not asked

Множ.

We (you,they) have asked.

Have we (you,they) asked?

We (you,they) have not asked

The Present Perfect Tense вживається з такими обставинами часу:

today, this week (month, year) та ін.,

а також з прислівниками неозначеного часу:

ever, never, just, often, already, seldom, up to now, lately, recently, since та ін.

В розмовній мові замість повних форм звичайно вживаються скорочені: haven`t, hasn`t.

He has received a letter this week.

They have never been to London.

Але: прислівник just now вимагає Past Indefinite і ставиться в кінці: She gave me a pen just now.

The Present Perfect Tense використовується у випадках, коли дієслово не може вживатися в Present Perfect Continuous (to love, to hate, to want, to know, to understand та ін.), а також у підрядних реченнях часу і умови для вираження майбутнього часу [3, с. 112]:

І have known them for two years.

After he has read the poem, he'll learn it by heart.

2.2. Плани-конспекти уроків

Конспект уроку узагальнення та повторення граматичного матеріалу за темою "The Perfect Tense" (6 клас)

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань

Мета уроку: систематизувати та узагальнити знання учнів за темою “Тhe Present Perfect Tense”

Завдання:

— розвиток мовних вмінь;

— формування граматичних навичок мовлення;

— развиток навичок аудіювання.

Обладнання уроку: магнітофон з записами для аудіювання, компь`ютер, проектор, презентація PowerPoint

Посібник Богородицької В.Н. і Хрустальовой Л.В. “English V”

1. Початок уроку

Teacher: Good afternoon. I am glad to see you. Today is…….

2. Вступ в сюжет уроку

Teacher: I’m sure you are full of energy and ready to work hard. We are going to revise everything we have learnt this month. If you are ready for the lesson, let’s start.

3. Повторення та узагальнення пройденого граматичного матеріалу

Teacher: Let’s revise the rule. Who wants to read the rule?

Pupil1

(малюнок 1)

Pupil 2

(малюнок 2)

Teacher: Fill in the table, please

(малюнок 3)

Pupil 1………….

Pupil 2…………

Teacher: Well done. Let’s do some exercises

(малюнок 4)

Pupil 1………….

Pupil 2…………

Teacher: Now we are going to answer the questions

(малюнок 5)

Pupil 1………….

Pupil 2…………

Teacher: Now you are poets and should make a poem

(малюнок 6)

Pupil 1………….

Pupil 2…………

Teacher: Fill in…

(малюнок 7)

Pupil 1………….

Pupil 2…

Teacher: Translate into English

(малюнок 8)

Pupil 1………….

Pupil 2…

Teacher: Now we are going to answer the questions

(малюнок 9)

Pupil 1………….

Pupil 2…………

Teacher: And now you should listen to the tape and guess what English tense is used in six texts

(малюнок 10)

(малюнок 11)

Teacher: The last task for you. You should correct the mistakes in the sentences.

(малюнок 12)

Teacher: Well, our lesson is over. Thank you for being active at the lesson.

Your marks for the lesson…

Now, please write down your home task. Have you got any questions? [5, с. 45-49]

(малюнок 13)

Конспект уроку англійської мови в 6-му класі

Тема: Present Perfect

Мета уроку: розвиток та удосконалення граматичних навичок.

Завдання:

— закріплення навичок використання Present Perfect в стверджувальних і заперечувальних реченнях, навчити ставити питання.

— розвиток і удосконалення пізнавального інтересу.

— розвиток пам`яті, уваги, логічного мислення.

— навчити працювати в колективі.

Мовний матеріал: правильні і неправильні дієслова.

Обладнання: мультимедійна установка, дошка, карточки із заданнями, карточки з правильними и неправильними дієсловами.

Класс ділиться на дві групи.

Хід уроку

1. Организаційний момент. Мовна розминка. (Бесіда про дату, відсутніх, повторення вивченого матеріалу Past Simple).

T: Good morning, children

P-s: Good morning. We are glad to see you.

T: I am glad to see you too. Sit down, please. Let’s start our lesson. Tell me, please,

— Is anybody absent?

— What date is it today?

— What date was yesterday ?

— What day is it today?

— What day was yesterday ?

— What did you do yesterday?

— What have you done today?

2. Фонетична зарядка.

Повторення правильних і неправильних дієслів. Повторення теоретичних відомостей по темі.

T: Good of you. What tense did we use and why?

P: Present Perfect. The day is not over.

T: What are the main differences between Present Perfect and Past Simple?

P: …

T: How do we form Present Perfect?

P: …

T: And what question does it answer?

P: …

T: Before we’ll start our competition let’s worm out. First of all let’s repeat the three forms of the verbs.

Після повторення теорії (на яке запитання відповідає час, як утворюється і коли використовується) учні повторяють три форми дієслова по карточкам (вчитель показує одну із форм, учні називають всі три, до правильних дієслів приєднують закінчення)

T: Very well. Now let’s go on.

3. Повторення раніше вивченого матеріала по темі.

Стверджувальне речення

— Фронтальна робота із слайдами (презентація 1).

1) серед декількох речень потрібно вибрать ті, в яких використаний час, який вивчається

2) в речення додати дієслово have / has ( а також назвати всі часи, використані в реченнях і ті, які не згадувались)

3) розкрити дужки, поставивши дієслово в 3 форму

4) «підписати картинки» (закінчити речення, підібравши правильно смислове дієслово)

T: Now let us see how well you know Present Perfect.

1) Have a look at the first slide and find the sentences in Present Perfect. Don’t forget to translate.

2) Now you are to put have or has. By the way, let us repeat all the words that show us the time.

3) And now vice versa. Open the brackets and put the verbs into the third form.

4) And now you can see some verbs and some pictures. Please, label the pictures.

— Групова робота (змагання)

Учні декілька миттєвостей бачать картинку, на якій зображені члени сім`їза різними заняттями. Потрібно по пам`яті назвати, хто що робив. Команда, представник якої не зробить помилок та назве всі дії, одержує балл.

T: Very well. And now it’s high time for the competition. At the slide you see a picture. In a moment I’ll hide it. Your task is to say what have the family done.

Заперечення

«Лото»

На дошці заздалегіть розвішені листочки с реченнями в часі Present Perfect (на зворотній стороні написані цифри. Групи одержують картки з 4-ма полосками цифр, записаних в різному порядку. Їх задача – першими закрити будь-яку з полосок.

T: Have a look at the blackboard. Here are some sentences. You have special cards. If you make the sentences negative, I’ll show you the number written at the back. The team that will cross all the numbers in any line is the winner.

Фізкультхвилинка.

T: Stand up, please. Now listen have a little rest. Listen to the song and do the movements.

Учні слухають пісенку на английській мові та виконують відповідні рухи.

4.Вступ нового граматичного матеріалу.

За допомогою уточнюючих питань вчителя і покладаючись на досвід вивчення інших граматичних часів, учні виводять правило утворення питальної форми Present Perfect і коротких відповідей.

T: OK. We have repeated the positive and negative sentences. But we have something left. I mean questions. What do we need to form a question?

P: …

T: We have an auxiliary verb. Were should we place it?

P: …

T. And how should we answer?

P: …

«Морський бой»

Учням роздають картки з картинками, які зображають дію. Завдання команд – вибрати дію. Потім за допомогою загального питання гравці намагаються вгадати, що задумав противник. Ті, кому це вдається, перемагають.

T: Please, take the cards with pictures. Let’s play “Sea Battle”. You task is to choose a picture and try to guess what picture did the other team choose. Ask questions. 5.Заключний етап уроку.

Підведення підсумків, домашнє завдання, оцінки.

T: Thank you, girls and boys. The 1st( 2nd) team is the winner. At home you’ll have to make 10 questions. Thank you for the lesson. The following pupils get marks…

The lesson is over. Good bye [5, с. 114-116].

Висновки

Комунікативно орієнтоване викладання мов має на меті не тільки дати учнім практичні знання граматики та лексики англійської мови, але також розвинути у них розуміння того, як відповідна мова використовується для спілкування. Введення нових граматичних явищ буде ефективним тоді, коли увагу студентів звертати не тільки на форму, але також на значення і використання введеного матеріалу. Вони мають добрі шанси засвоювати мовні структури і пізніше використовувати їх, якщо студенти розуміють їх значення і функції. Презентуючи форму (form) граматичної структури, викладач повинен звертати увагу на такі питання:

– чи формування даної структури відбувається згідно з правилами або чи це є винятком з правила?

– Чи написання цієї структури є складним?

– Як вона вимовляється?

– Чи впливає ця структура на порядок слів ( наприклад, запитальні форми, прикметники) або на слова, які за нею йдуть (наприклад, перехідні дієслова)?

Суттєво також, щоб учні розуміли функцію (function) нового граматичного явища. Спочатку їм необхідно зрозуміти, що кожна окрема форма має принаймні одне значення і одну функцію. Пізніше з’явиться розуміння того, що мова базується на багатозначності форм.

Викладач повинен передбачити, що може виявитись складнішим для учнів – форма чи функція нової граматичної структури.

Форма The Present Perfect Tense нескладна, але її функції – зв’язок з минулим і теперішнім – можуть виявитись складними для розуміння і відповідно для адекватного використання. Present Perfect — для вираження дій, завершених у минулому, результат яких відчувається тепер.

The Present Perfect Tense утворюється за допомогою дієслова to have y Present Indefinite (have, has) і дієприкметника минулого часу (the past participle) смислового дієслова:

The Present Perfect Tense виражає дію, яка відбулася або відбувається у певний період часу, що триває, і для мовця важливий результат цієї дії.

The Present Perfect Tense використовується у випадках, коли дієслово не може вживатися в Present Perfect Continuous (to love, to hate, to want, to know, to understand та ін.), а також у підрядних реченнях часу і умови для вираження майбутнього часу.

Список використаних джерел

1. Вовк О.І. Організація і презентація граматичного матеріалу в інтенсивному навчанні студентів спілкування англійською мовою // Іноземні мови. 2006, № 1

2. Єрмоленко Л.П. Комунікативний підхід до навчання англійської мови в середній школі // Іноземні мови. -2002. -№3. — С. 10-11

3. Лучак М.М. Вживання часових форм дієслова у функціональних стилях сучасної англійської мови // Наук. вісник Чернівецького ун-ту. – Чернівці: ЧДУ, 1999. — Вип. 68: Германська філологія – С. 111-116

4. Лучак М.М. Частота вживання часових форм дієслова в англійській мові // Наук. вісник Чернівецького ун-ту.– Чернівці: ЧДУ, 2000. — Вип. 72: Германська філологія. – С. 37-48

5. Методика викладання іноземних мов у середніх навчальних закладах: Підручник для студ. вищих закл. освіти. -К.: Ленвіт, 2002. -327 с.

6. Методика обучения иностранным языкам в начальной и основной общеобразовательной школе. -Ростов-на-Дону: Феникс, 2004. -412, с.

7. Настольная книга учителя иностранного языка: Справочно-методическое пособие. — М. : АСТ : Астрель, 2004. — 446, с.

8. Нестеренко В.А. Використання інформаційних технологій у навчанні іноземних мов //Іноземні мови. 2000, № 4

9. Николе Нау. Комунікативний підхід до граматики: Матеріали науково- практичного семінару, Вайвари, 2005

10. Ніколаєва С.Ю. Сучасні підходи до викладання іноземних мов // Іноземні мови. -2001. -№3. — С. 49-55

11. Общая методика обучения иностранным языкам: Хрестоматия/ Сост. А. А. Леонтьев. -Москва: Русский язык, 1991. -356 с.

12. Практикум з методики викладання англійської мови у середніх навчальних закладах: Посібник для студентів вищих навчальних закладів. — К. : Ленвіт, 2004. — 360 с.

13. Шейлз, Джо. Комунікативність у навчанні сучасним мовам. М., Рада з культурного співробітництва; Рада Європи Прес, 2001