Освіта та самоосвіта

Реферати, дослідження, наукові статті онлайн

Інформаційні агентства в структурі інформаційного бізнесу. Характеристика інформаційних продуктів і послуг

Вступ

Традиційні інформаційні агентства за своєю природою не є засобами масової інформації. За визначенням Я.Н.Засурского, «інформаційні агентства — спеціалізовані інформаційні підприємства (організації, служби, центри), обслуговуючі ЗМІ.

Їх основна функція — забезпечувати оперативною політичною, економічною, соціальною, культурною інформацією редакції газет, журналів, телебачення, радіомовлення, а також інші установи, організації, приватних осіб, що є підписчиками на їх продукцію».

До появи Інтернету інформагентства не мали можливості надати аудиторії безпосередньо свій інформаційний продукт. Такий продукт був повідомленнями, передаваними по телетайпу, факсимільному зв’язку, електронним мережам, пошті і іншим засобам зв’язку, у вигляді стрічки оперативної інформації, спеціалізованих вісників, тематичних пакетів, експрес-випусків, тижневиків etc.

Проте продукти інформагентств, як правило, не йдуть в ефір або друк в первинному вигляді. Кожне видання, радіостанція, служба телевізійних новин, адаптує отриману інформацію для своєї аудиторії. Виникнення Інтернету трансформувало віщання інформаційних агентств.

Створюючи свої інтернет-сервери, інформаційні агентства минуть клієнтів-посередників для розповсюдження власної інформації і самі перетворюються на повноцінні ЗМІ з набором індивідуальних типологічних ознак: аудиторією, внутрішньою структурою, жанрами, оформленням і т.д.

1. Інформаційне агентство УКРІНФОРМ

Українське національне інформаційне агентство УКРІНФОРМ — спадкоємець УТА, БУПу, УкТА, РАТАУ, за свою славетну 90-річну історію розвитку пройшов успішний шлях від невеличкої інформаційної служби, що складалася з кількох кореспондентів, до потужного інформагентства, широко відомого в Україні і за кордоном. Сьогодні УКРІНФОРМ співпрацює з багатьма зарубіжними інформаційними інституціями, у тому числі і світовими, на основі двосторонніх угод. Очолює агентство генеральний директор.

УКРІНФОРМ — єдиний від України член Європейського Альянсу інформаційних агентств, а також член Асоціації національних інформаційних агентств країн Причорномор’я, який упродовж 2007 року головував у ній.

Центральний офіс агентства знаходиться у Києві за адресою: 01001, Київ-1, МСП, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

УКРІНФОРМ має своїх власних кореспондентів і фотокореспондентів в усіх областях України, а в Донецьку, Львові, Одесі, Сімферополі і Харкові — регіональні відділи інформації.

Зарубіжні кореспонденти агентства оперативно інформують про події з Німеччини, Китаю, Польщі, Росії, Сербії, Румунії, Угорщини, Узбекистану, країн Балтії та інших.

УКРІНФОРМ сьогодні — це близько 500 повідомлень українською, російською, англійською і німецькою мовами, майже 200 фотознімків щодня. Агентство широко представлене своїми інформпродуктами у світовій мережі Інтернет.

Одержувачами інформації УКРІНФОРМу є владні структури, газети різних рівнів і телерадіокомпанії України, підприємства, організації, комерційні фірми, зарубіжні споживачі. Стрічки УКРІНФОРМу отримує за угодами 31 закордонне агентство, серед яких, зокрема: ІТАР-ТАСС (Росія), МТІ (Угорщина), ТАSR (Словаччина), ТАНЮГ (Сербія), БТА (Болгарія), Сіньхуа (Китай), БілТА (Білорусь), ЕЛЬТА (Литва), АзерТадж (Азербайджан), КАБАР (Киргизія); зарубіжні посольства в Україні, передплатники у США, Канаді, ФРН, Королівстві Бельгія, Республіці Болгарія, Республіці Польща, Австралії.

У режимі вільного доступу на сервері «Укрінформ-новини» розміщені сайти агентства «Країни світу» та «Ділова Україна», «Єдина Україна» та «ПАНІА», «Всеукраїнський прес-центр» та «Укрінформ-спорт».

Сайт «Країни світу» створюється у співпраці з представниками посольств іноземних держав, акредитованих в Україні, МЗС, турфірмами та іншими структурами. Відвідувачі сайту знайдуть цікаві повідомлення про нашу планету: географію, історію і економіку країн, їх населення, культуру та релігії, традиції та звичаї, дізнаються про визначних людей та міжнародні організації, та багато іншого.

Сайт «Ділова Україна». Це ресурс агентства, на якому представлена інформація про підприємства України по галузям, їх продукцію та оновлювані у режимі реального часу бізнес-новини.

Сайт «ПАНІА» — спільний веб-ресурс Асоціації національних інформаційних агентств країн Причорномор’я, що функціонує з травня 2006 року та об’єктивно висвітлює всі сфери їх життя, а також стан справ у галузі міжнародного інформаційного обміну, інформаційних і телекомунікаційних технологій, обговорення актуальних проблем і тенденцій, характерних для інформаційного ринку і світу в цілому.

Сайт «Всеукраїнський прес-центр» — одноіменний тематичний веб-ресурс Прес-центру, що діє при УКРІНФОРМі та організовує заходи на замовлення. Сайт дає анонси-повідомлення про тему прес-конференції, інтернет-конференції, круглого столу, гарячої лінії чи презентації, а також прес-реліз. За домовленістю сторін на інтернет-ресурсі можуть розміщуватися стенограма, аудіозвіт, відеозвіт, фотозвіт за підсумками проведеного заходу.

Сайт «Укрінформ-спорт» започаткований з метою висвітлення широкого спектру спортивної тематики. Провідною темою інтернет-ресурсу стала діяльність України та Польщі у рамках підготовки та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу.

УКРІНФОРМ надає фотосервіс у Російську Федерацію, Республіку Білорусь, Вірменію, Узбекистан, Республіку Молдова, Республіку Польща, Чеську Республіку та інші країни. Агентство може оперативно виконати будь-яке замовлення на чорно-білу або кольорову фотозйомку.

УКРІНФОРМ має сучасну електронну систему для оперативної передачі матеріалів у будь-який регіон України, країни СНД і далекого зарубіжжя через комп’ютерну мережу Internet.

УКРІНФОРМ разом з традиційним інформаційним сервісом надає численним користувачам світової комп’ютерної мережі Internet широкий спектр інформаційних продуктів, які розміщуються на веб-серверах «Укрінформ-новини» та «Укрінформ-фото».

УКРІНФОРМ має службу, яка надає різноманітні довідково-інформаційні послуги.

УКРІНФОРМ також пропонує інші види послуг, а саме: розміщення банерів та веб-сторінок на серверах агентства; організацію прес-конференцій, інтернет-конференцій, «круглих столів» та проведення презентацій Всеукраїнським прес-центром УКРІНФОРМу, а також аудіо- та відеозвіти про них.

УКРІНФОРМ співпрацює з багатьма зарубіжними інформаційними інститутами, у тому числі і світовими, на основі двосторонніх угод. Очолює агентство генеральний директор — Віктор Федорович Чамара.

УКРІНФОРМ єдиний від України член Європейського Альянсу інформаційних агентств, а також член Асоціації національних інформаційних агентств країн Причорномор’я — ПАНІА, який головував у ній протягом 2007 року.

Центральний офіс агентства знаходиться в Києві за адресою: 01001, Київ-1, МСП, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

В Україні агентство представлено власними кореспондентами і фотокореспондентами в усіх областях України, а також регіональними відділами інформації в Донецьку, Львові, Одесі, Сімферополі та Харкові.

Зарубіжні кореспонденти агентства оперативно інформують про події з Німеччини, Китаю, Польщі, Росії, Сербії, Румунії, Угорщини, Узбекистану, країн Балтії та інших.

Одержувачами інформації УКРІНФОРМу є державні структури, газети різних рівнів та телерадіокомпанії України, підприємства, організації, комерційні фірми, зарубіжні споживачі.

2. Характеристика інформаційних продуктів УКРІНФОРМ

Українське національне інформаційне агентство УКРІНФОРМ — державне інформаційне агентство, яке щодня публікує близько 500 інформаційних та аналітичних повідомлень українською, російською, англійською та іспанською мовами, майже 200 оригінальних фотознімків.

УКРІНФОРМ пропонує своїм передплатникам інформаційні продукти та рубрики: щоденну Єдину подієву стрічку «Укрінформ-новини», стрічки «Економічні новини», «Міжнародне життя»; рубрики «Регіони», «Культура», «Медицина», «Соціальна сфера», «Політика», «Фінанси» тощо, інформаційні вісники «Панорама плюс», «Новини України», бюлетень «УКРІНФОРМ: новини ВПК, авіації та космонавтики».

Так у єдиній подієвій стрічці «Укрінформ — новини» присутні наступні рубрики : Найголовніші повідомлення за добу, Політика, Регіони України, Освіта і наука, Культура, Медицина, Суспільство та релігія, Спорт, Надзвичайні події та кримінал.

Виходять окремі стрічки —  «Офіційні документи», стрічка «Економіка, бізнес, фінанси», в яку входять наступні рубрики: Фінансовий та страховий ринок, Агропромисловий комплекс, Паливно-енергетичний комплекс, Оборонно-промисловий комплекс містить — шляхи розвитку економіки, зміцнення, подолання кризових явищ. Експрес-огляди галузей економіки. Ситуація у провідних галузях промисловості, у фінансово-банківській сфері, на товарно-біржових ринках. Впровадження досягнень науки, технічного прогресу. Цінова політика. Результати досліджень ринків. Фінансування, кредитування, співвідношення валют та дорогоцінних металів. Інвестиційний процес. Новини НБУ.

Правові питання. Діяльність органів виконавчої влади різних рівнів у цьому напрямі та реалізація державних і регіональних програм. Зарубіжний фінансовий світ.

Також наявні стрічки «Новини України» , «Міжнародне життя» та стрічка «УКРІНФОРМ: фотоновини».

Вісник «Новини України» містить найважливіші події суспільно-політичного, соціально-економічного та культурного життя України, зовнішня політика держави, її курс на європейську та євроатлантичну інтеграцію, просування до СОТ, контакти зі світовим українством, етнокультурна політика.

Щоп’ятниці — повідомлення про найбільш резонансні події тижня і відповідні коментарі до них, аналітичні матеріали.

Виходить щоденно українською, російською, англійською мовами, у віснику до 50 повідомлень.

Тижневі випуски

Вісник “Панорама плюс” — різноманітна інформація у кількох тематичних блоках. Суспільство і час Актуальні коментарі, інтерв’ю з керівниками уряду, міністрами, народними депутатами, діячами науки, культури, мистецтва, консультації фахівців соціальних служб, податківців, юристів, економістів та інших.

Наше здоров’я — Новини медицини, розвиток галузі, нетрадиційні методи лікування та оздоровлення, корисні поради. Коментарі фахівців.

Цікава планета — Пізнавальні, сенсаційні, курйозні повідомлення в рубриках «Новини світу», «Час, традиції, країни», «Мандри та мандрівники», «Світське життя» тощо. Ексклюзивні повідомлення від закордонних власкорів Укрінформу.

Виходить щотижня українською та російською мовам, містить до 25 матеріалів.

Календар дат. Інформація про знаменні події в історії України та світу, церковні свята, замальовки про видатних людей тощо. Виходить щотижня українською мовою (російською – на замовлення).

Дайджест «Нормативно-правові новини» містить Укази Президента. Законопроекти, проекти постанов Верховної Ради та Кабінету Міністрів. Накази міністерств та інформація про їх діяльність, діяльність Нацбанку та центральних органів виконавчої влади. Кадрова хроніка. Виходить раз на тиждень українською та російською мовами до 15 сторінок.

Дайджест «Новини освіти і науки» містить тижневий огляд подій у галузі освіти та науки України та світу. Коментарі та роз’яснення фахівців. Виходить раз на тиждень українською та російською мовами до 10 сторінок.

Також інформаційне агентство видає інформаційно-аналітичні огляди за тиждень. Зокрема з питань фінансового ринку, інформаційно — аналітичний огляд головних подій українського та світового фінансового ринків за тиждень. Головні макроекономічні новини. Новини корпоративного сектору. Огляд тижневих тенденцій на фондовому, валютному та товарному ринках світу та України. Новини регуляторів ринку.

Бюлетень «Укрінформ: новини ОПК, авіації та космонавтики» містить матеріали про оборонно-промисловий комплекс України, реформа Збройних Сил України. Розвиток авіаційної, космічної та споріднених з ними галузей, літакобудування, робота підприємств цієї галузі. Виходить 2 рази на місяць українською, російською, англійською (на замовлення) мовами.

Висновки

Виникнення мережевих інформаційних агентств, як і поява будь-якого нового вигляду засобів масової інформації, пов’язане з двома групами чинників — технологічними і соціальними.

До технологічних відноситься власне можливість створення і розповсюдження інформації в глобальній мережі, відносна простота і малозатратность створення такого інформаційного продукту для авторів, можливість доступу, необмеженого тимчасовими і територіальними рамками для аудиторії.

З погляду технологічних можливостей і соціальної взаємодії перестали існувати перешкоди в отриманні і розповсюдженні інформації. Технологічні можливості створили сприятливе середовище для формування аудиторії, зацікавленої в оперативній інформації. Вона концентрувалася навколо таких сфер, як політика, економіка, ідеологія, культура та інші.

Ці чинники у свою чергу надали дію на соціальні передумови виникнення і подальшого розвитку мережевих інформаційних агентств..

Метою даного дослідження з’явилася систематизація інформаційних агентств російського сегменту інтернет. У серпні 2006 р. число зареєстрованих інтернет-ресурсів в розділі «ЗМІ» каталога «Яндекс» склало 4340, з них 304 склали інформаційні агентства.

Отже, історія виникнення і становлення інформаційних агентств свідчить про різноманітність підходів у забезпеченні їхнього функціонування. З плином часу національні інформаційні агентства дедалі більше уваги приділяють забезпеченню комунікативних відносин з іншими країнами, поширенню позитивного іміджу країни функціонування. Тому одне із головних завдань нашої країни полягає у спрямуванні сил на розвиток інформаційних агентств України, щоб користувачі інформації сприймали все, що відбувається у світі «своїми очима».

Список використаної літератури

  1. Інформаційні агенства // Українська мова та література. — 2009. — № 29-30 (серпень). — С. 15-17
  2. Продаж бізнес-інформації через Інтернет: перспективи українських інформаційних агентств у контексті міжнародного досвіду // Актуальні проблеми економіки. — 2005. — № 8. —  С. 97 – 102
  3. Саприкін О. Електронні агенції новин // Бібліотечна планета. — 2003. — № 1. — С. 22-24