Освіта та самоосвіта

Реферати, дослідження, наукові статті онлайн

Гігієна голосу педагога

 

Гігієна голосу педагога

Здоров’язберігаючі технології на службі вчителя

 

 

Людина наділена від природи чудовим  даром — голосом. Голос допомагає людині спілкуватися з навколишнім світом, виражати своє ставлення до різних явищ життя.

Голос — це безцінне багатство — його треба вміти берегти і розвивати.

Людський голос дуже крихкий і потребує дбайливого до нього відношення. Коли зв’язки змушують працювати занадто багато або працювати неправильно, то вони скорочуються і коливаються занадто сильно або  занадто різко, це призводить до хрипоти  або ларингіту, а через запалення мигдалин знижується загальна опірність організму.

Голос — це знаряддя праці педагога. Голосові зв’язки учителя піддаються важкому навантаженню — жорстокішому, ніж самі зв’язки здатні витримати. І тоді вони завдають удару у відповідь,  запалюючи горло і викрадаючи дар мови, і цілком можуть покласти болючий край всякій педагогічній  діяльності.

За статистикою, 40% вчителів регулярно скаржаться на осиплість, хрипоту, болі в горлі.

Основними причинами порушення голосової функції у педагогів різних спеціальностей є:

 • велике голосове навантаження, нерівномірна у викладачів різних спеціальностей;
 • невміння володіти своїм голосом;
 • психоемоційні стресові чинники і часті простудні захворювання;
 • в більшості випадків відзначається поєднання цих чинників.

Разом з тим лише теоретичних знань про механізми утворення голосу недостатньо для того, щоб повністю запобігти дисфонії.

Кожен, хто експлуатує професійно свій голосовий апарат, зобов’язаний мати елементарні знання з гігієни голосу, режиму професійної роботи і голосової гімнастики, що загартує і  буде охороняти від захворювань голосовий апарат. Це є складовою частиною професійної культури педагога.

Голосова гігієна як явище недостатньо поширена в практиці педагогічної діяльності, незважаючи на свою ефективність в профілактиці розладів голосового апарату. Застосування методів голосової гігієни істотно зміцнює фізичне і психічне здоров’я педагога, підвищує його працездатність, що, безумовно, відбивається на якості викладання шкільних предметів.

Також, педагоги, які володіють прийомами голосової гімнастики, можуть застосовувати їх зі своїми учнями при підготовці до публічних виступів на учнівських конференціях, олімпіадах та інших заходах, що впливають на перспективи самовизначення та професійної освіти.

 

ВПРАВИ ДЛЯ ВІДНОВЛЕННЯ ГОЛОСУ

 

 1. Пальчикова гімнастика

 

Цікавий факт в кінці дев’ятнадцятого століття помітив французький вчений Кастекс:  коли булочник довго місить руками тісто, то голос стає у нього хрипким.

У чому причина?

Виявляється, коли втомлюються руки, то втомлюються одночасно і м’язи гортані, які керують натягом голосових зв’язок.

В гортані, як у краплі води, відбивається  сьогохвилинний стан людини.

Коли ми говоримо або співаємо, то включаємо в роботу цілий комплекс м’язів.

А якщо ми говоримо багато, а м’язовим апаратом гортані керувати не вміємо, то і  покарання неминуче:

 • слабшають гортанні м’язи,
 • голос втрачає свіжість, милозвучність,
 • голос стає важким, не піддається контролю,
 • виділяється багато слизу,
 • трапляються крововиливи …

Стародавні римляни говорили, що руки — це частина мови. Деякі лікарі — логопеди  лікують заїкання особливим методом: вони радять своїм клієнтам писати каліграфічним почерком або ретельно вимальовувати друкованим шрифтом букви письма. Вправи в каліграфії відбиваються і на характері: людина стає урівноваженішою, спокійнішою.

«Рука — це інструмент всіх інструментів»,- сказав Аристотель. «Рука — це свого роду зовнішній мозок», — писав Кант.

Прості вправи допомагають прибрати напругу не тільки з самих рук, але і розслабити м’язи всього тіла.

У самих різних народів пальчикові ігри були поширені здавна. У Китаї поширені вправи з металевими кулями. Регулярні заняття з ними покращують пам’ять, діяльність серцево-судинної системи, усувають емоційне напруження, розвивають координацію рухів, силу і спритність рук, підтримують життєвий тонус.

 

 1. Пальчикові ігри

 

«Омелюхи»

 

Прилетіли омелюхи — взмахи крил схрещеними кистями рук.

І на гілочці присіли — напівприсідання з зімкнутими колінами.

Стали зернятка клювати  «клюють» по долоні лівої руки 2-м пальцем правої руки, потім по долоні правої руки 2-м пальцем лівої руки.

Раз, два, три, чотири, п’ять — по черзі стуляють з першим пальцем другий, третій, четвертий, п’ятий палець на кожній руці.

Чубчики розправили — до зімкнутим першому і другому пальцях обох рук то приєднувати, то піднімати інші пальці, розводячи їх в сторони (імітують чубчики).

Пісні співати змусили —  виробляють клацання пальцями.

Ті-ри-ра! Ті-ри-ра! — виконують 2 коротких плескання долонями, 1 ляпанець по колінах (послідовність виконується 2 рази).

Птахам геть летіти пора! —  роблять чотири ритмічних помахи крилами.

 

«Шабельки»

 

Шабельки, шабельки— по черзі, схрестно, вдаряють витягнутими вказівними пальцями.

Ми граємо, ми граємо — рухи повторюються.

Пальчики, пальчики — згинання і розгинання кисті рук.

Розминаємо, розминаємо — повтор рухів.

До сонечка, до сонечка —  встають, руки на поясі.

Піднімаємо, піднімаємо — піднімаються на носочки, тягнуть вгору напружені руки.

Ручками, ручками —  розслаблюють руки до ліктів.

Покачаємо, покачаємо — потім до плечей, викидують  руки вперед.

Оченята, оченята — випрямляють корпус.

Закривають, закривають — стоять із закритими очима, руки вниз.

Дівчатка, хлопчики

Відпочивають, відпочивають.

 

 

 1. Нейропсихологічний комплекс

 

Нейропсихологічний  комплекс  має на увазі  роботу з тілом.

В процесі занять забезпечується загальна активація енергетичного фону, на якому розігруються всі психічні процеси. Мета занять — активізувати підкіркову структуру головного мозку. Для цього використовуються дихальні вправи,  які стимулюють  динамічні процеси.

Нейропсихологічні вправи спрямовані на розвиток можливостей довільно (цілеспрямовано) планувати, регулювати і контролювати свої дії. Також вони дозволяють поліпшити концентрацію і розподіл уваги. Вони рекомендовані тим людям, які схильні до імпульсивних, випадкових реакцій, людям, які відчувають труднощі в засвоєнні інструкцій і правил, часто відволікаються і не утримують увагу, «застрягають» і не можуть переключитися з одного виду діяльності на інший. Один з важливих способів боротьби з такими проблемами — розвиток у пацієнтів мовної регуляції своїх дій. За допомогою промовляння вголос педагоги краще справляються з імпульсивністю, легше помічають і контролюють свої помилки.

Кожна вправа цього комплексу  побудована у вигляді гри таким чином, щоб можна було починати з чогось простого, поступово переходячи до більш складного.

 

 Кільце. Почергово  якнайшвидше перебирайте пальці рук, з’єднуючи в кільце з великим пальцем послідовно вказівний, середній і т.д. Проба виконується в прямому (від вказівного пальця до мізинця) і в зворотньому (від мізинця до вказівного пальця) порядку. Спочатку вправа виконується кожною рукою окремо, потім разом.

 

Кулак-ребро-долоня. Три положення руки на плоскості столу, послідовно змінюють один одного. Долоню на площині, стиснута в кулак долоня, долоня ребром на площині столу, розпрямлення долоні на площині столу. Виконується спочатку правою рукою, потім — лівою, потім — двома руками разом. Кількість повторень — по 8-10 разів. При засвоєнні програми або при труднощах  у виконанні допомагайте собі командами («кулак-ребро-долоня»), вимовляючи їх вголос або про себе.

 

Лезгінка. Ліву руку складіть в кулак, великий палець відставте в сторону, кулак розгорніть пальцями до себе. Правою рукою прямою долонею в горизонтальному положенні доторкніться до мізинця лівої. Після цього одночасно змініть положення правої і лівої рук. Повторіть 6-8 разів. Домагайтеся високій швидкості зміни положень.

 

Зеркальне малювання. Покладіть на стіл чистий аркуш паперу. Візьміть в обидві руки по олівцю або фломастеру. Почніть малювати одночасно обома руками дзеркально-симетричні малюнки, літери. При виконанні цієї вправи ви відчуєте, як послаблюються очі та  руки.

Коли діяльність обох півкуль синхронізується, помітно збільшиться ефективність роботи всього мозку.

 

Вухо-ніс. Лівою рукою візьміться за кінчик носа, а правою рукою — за протилежне вухо. Одночасно відпустіть вухо і ніс, лясніть долоні, поміняйте положення рук «з точністю до навпаки».

 

Змійка. Схрестіть руки долонями один до одного, зчепіть пальці в замок, виверніть руки до себе. Рухайте пальцем, який вкаже ведучий. Палець повинен рухатися точно і чітко, не допускаючи синкінезій (рухи співдружності). Торкатися до пальця не можна. Послідовно у вправі повинні брати участь всі пальці обох рук.

 

 1. Дихальна гімнастика

 

Ритм дихання — єдиний з усіх тілесних ритмів, підвладний спонтанної, свідомої та активної регуляції з боку людини. Тренування робить глибоке повільне дихання простим і природним, регульованим мимоволі. Правильне дихання оптимізує газообмін і кровообіг; вентиляцію всіх ділянок легенів, масаж органів черевної порожнини, сприяє загальному оздоровленню і поліпшенню самопочуття. Він заспокоює і сприяє концентрації уваги.

 1. Повертаючи голову направо — вдих, повертаючись у вихідне положення — видих (10 разів). Те ж саме ліворуч.
 2. Піднімаючи голову вгору — вдих, повертаючись у вихідне положення — видих (10 разів).
 3. Нахиляючи голову до правого плеча — вдих, повертаючись у вихідне положення — видих (10 разів). Те ж до лівого плеча.

 

Виключне значення надається носовому подиху, так як його порушення сприяє не тільки підвищенню гіпервентиляції легенів і виникненню захворювань верхніх дихальних шляхів, а й хвороб таких, як астма, гіпертонія і стенокардія.

 1. Погладить ніс (бічні його частини), від кінчика до перенісся — вдих. На видиху постукувати по ніздрях.
 2. Зробити вдих і видих через праву ніздрю, закриваючи її по черзі вказівним пальцем (8 -10 разів).
 3. Рот відкритий. Зробити вдих і видих носом (8 -10 разів).
 4. На видиху носом чинити опір повітрю, надавлюючи пальцями на крила носа (8 -10 разів).
 5. Зробити вдих носом. На видиху протяжно простягнути звук «мм», одночасно постукуючи пальцями по крилах носа.
 6. Закрити ніс пальцями і порахувати до десяти, теж повторити з відкритим носом.

 

 1. Артикуляційна (мовна) гімнастика

 

Кожне слово, звернене до аудиторії або в мові, або в співі має бути чітким за вимовою, виразним і досить гучним, щоб його чули. Необхідна відмінна дикція, тобто чітка, ясна  вимова слів. Потрібно працювати над удосконаленням апарату артикуляції, розробляти його технічні можливості. Перша умова роботи апарату артикуляції — природність і активність. Домагатися активної природності можна через зняття затисків і стимуляції чіткої роботи різних м’язів і органів.

У цьому допомагають найпростіші вправи:

 1. Чотири рази прикусити кінчик язика.
 2. Висунути язик до відмови, злегка прикурюючи послідовно кінчик язика і все більш віддалені поверхні.
 3. Покусати язик поперемінно правими і лівими боковими зубами, як би жуючи його.
 4. Зробити язиком круговий рух між губами і зубами з закритим ротом.
 5. Впертися язиком в верхню, нижню губу, праву, ліву щоку, намагаючись як би проткнути наскрізь.
 6. Поклацувати язиком, змінюючи форму рота.
 7. Покусати нижню, верхню губу, втягнути щоки і закусити  бічними зубами їх внутрішню поверхню.
 8. Вивернути нижню губу, надавши обличчю скривджений вираз.
 9. Підніміть верхню губу, оголивши ясна і надавши обличчю подобу усмішки.
 10. Енергійно вимовляєте: «п-б», «т-д».
 11. Те ж, висолопивши язика.
 12. Р0! -0! -0! -0! -0! У цій вправі після кожного складу виконується різкий видих і швидкий вдих, як би добір повітря. Видих відбувається за рахунок різкого скорочення м’язів преса, як під час сміху. Цей прийом називається активний видих. Якщо він виконаний правильно, то добір повітря відбувається автоматично. Чим вище ви піднімаєтеся, тим глибше повинен бути звук. Звук все більше і більше повинен бути схожим на стогін, неначе на грудях лежить важка гиря, і ви співаєте через силу. Не закривайте рот і не напружуйте шию.
 13. РО-О’О-О’О-О’О-О’О-О’О-О’О. Під час виконання цієї вправи після кожних двох звуків «О» робіть маленький видих і вдих ротом. Намагайтеся не стрибати з ноти на ноту, а плавно переповзати. Повинно виникати відчуття, ніби ви натягаєте нижню ноту на верхню. При цьому більш високий звук повинен звучати в грудях глибше попереднього.
 14. РО-О’О-О’О-О’О-О’О-О’О-О’О На відміну від попереднього, дана вправа виконується легко: перескакуючи з ноти на ноту. Поступово прискорюйте темп, але стежте за тим, щоб не тягнутися за звуком, витягаючи шию і закидаючи голову, а опускати його на груди.
 15. А-ВЕ МА-РІ-І-Я. Зігрійте руки диханням, як це роблять на морозі. Тепер додайте до дихання трохи звуку. Ось ви і отримали відчуття, необхідні для виконання вправи. Слідкуйте, щоб рот широко відкривався, а продих не зникав протягом всієї фрази. Вправа розрахована на використання більшої, ніж звичайно, кількості повітря. Якщо дихання ледь-ледь вистачає, значить, звук знайдений правильно. Щоб полегшити собі завдання, нахиліться вперед, покладіть руки на поперек і відчуєте, як туди проникає повітря. Тепер у вас утворився «рятувальний круг» навколо талії. Не поспішайте, тратьте повітря економно,- не видихайте багато на першу ноту. Вдохи робіть носом, ритмічно, швидко і різко, відчуваючи, як наповнюється повітрям «рятувальне коло». Якщо голосна «І» затискається або звучить в ніс, замініть її на И (А-ВЕ МАРИ-И-Я). Коли ви навчитеся правильно проспівувати її, можна буде повернутися до первісного звучання.

 

 1. Інтонаційно-фонетичні вправи

 

 1. 1. Рот відкритий у формі прямокутника, руки підняті на рівень рота, кисті розкриваються так, щоб пальці були розчепірені і напружені, долонями звернені вперед. Активна вимова приголосних звуків Щ, С. Ф, К, Г, П, Б, Д, Г, В, 3, Ж. Кожен звук вимовляється 4 рази. Одночасно з проголошенням приголосних працюють кисті: робиться сильний короткий удар третього пальця об великий.
 2. «Страшна казка».

Початкове положення: рот відкритий. Рухом щелепи вперед — вниз губи розслаблені, перевірте пальцями рук, проткнувши щоки. Вимовляти голосні тихим низьким голосом. Очі широко розкриті, брови підняті, загальний вираз обличчя — перелякане. Вимовляти голосні без видимих ​​рухів губ і щелепи: У, УО, УОА, УОАЕ, УОАЕИ, И, ИЕ, ИЕА, ИЕАО, ИЕ, АОУ.

 1. «Запитання — відповіді».

З запитальною інтонацією задавати питання: «У»?  З вигуком відповідати: «У!» І так далі за схемою.

4.Відкриємо рот. Зробимо повільний вдих з легким звуком «здивування». Відчуємо холодок на м’якому небі і опускання кадика.На видиху видаємо протяжний, вільний, схожий на стогін звук «А». Гортань разом з кадиком залишається в нижньому положенні. Язик не повинен закривати горло. Губи не повинні тремтіти. Проконтролюйте себе за допомогою зеркала. Слідкуйте за правильним диханням.

 

 1. Точковий масаж

 

Масажувати слід вказівним або середнім пальцем в зазначених на малюнках ділянках по три секунди (9 разів). Точки біля носа можна масажувати, супроводжуючи дії протяжно вимовними звуками «жм», «гм», «дм», «жн», «гн», «дн».

Масаж «чарівних точок» підвищує опірність організму, сприяє поліпшенню обмінних процесів, лімфо — і кровообігу. Комплекс апробований, довів свою ефективність і доступність при широкому впровадженні в повсякденну педагогічну і домашню практику.

 

 1. Зняття психічної напруги

 

Вправа 1. При створенні кута 45 «між вказівним і великим пальцями руки на продовженні його ліній розташовується точка, яка впливає на запалення мигдалин, а також на зубний біль і перевтому очей. Точку натискають подушечкою великого пальця, а із зворотного боку підкладають вказівний палець. 5- секундне сильне натискання обома пальцями з подальшим різким послабленням. Зусилля повторюють по 10 разів для кожної руки.

 

Вправа 2. Вправи з горіхами усуває напруженість. Роблять масаж долоні круговими рухами двома горіхами.

 

Вправа 3.  Поміщають горіх на кисть руки з боку мізинця (на стороні долоні), долонею іншої руки злегка натискають і роблять горіхом кругові рухи (3 хвилини).

 

Вправа 4. Злегка масажують кінчик мізинця великим і вказівним пальцями.

 

Вправа 5. Для підвищення пам’яті. Складають великий і вказівний пальці кінчиками разом, із зусиллям притискають їх один до одного, згинаючи їх у зовнішню сторону. Цю ж  вправу роблять також для великого і середнього, великого і безіменного пальців, великого пальця і мізинця (для кожної руки 20 разів). Потім кінчиком великого пальця сильно натискають на основу кожного з інших пальців (для кожної руки 20 разів).

 

Вправа 7. Для підвищення уважності. Кінчики витягнутих разом пальців правої руки підводять до основи мізинця лівої руки зі злегка стиснутим кулаком. У наступну мить стискають, навпаки, пальці правої руки, витягають пальці лівої руки і підводять кінчики середнього та безіменного пальців до основи мізинця правої руки. Повторюють ці рухи швидко і поперемінно по 10 разів. Не забувайте робити видих через рот при кожній зміні рук.

 

 1. Музично-психологічний масаж

 

Суть цього прийому полягає в тренуванні рухливості нервових процесів. Нерідко, потрапивши у важку ситуацію (а у кожного педагога вони трапляються майже на кожному уроці), нелегко буває з неї психологічно вийти. Увага при цьому весь час крутиться навколо неприємної події, що викликає невеселі думки. Щоб вийти з цього стану, потрібно здригнутися, поміняти образи, які стоять перед очима, перейти  з одного стану в інший. Для цього можна використовувати  музично-психологічний масаж. Учасникам  пропонується прослухати насичений негативними афектами музичний фрагмент тривалістю 2-3 хвилини,  постаратися при цьому пригадати епізод зі свого життя, який підходив би до даної ситуації і пережити його ніби заново. Потім, прослухавши спокійну музику, треба моментально скинути м’язове напруження, що виникло в результаті негативного афекту. З негативних переживань беруться емоції страху і гніву, з позитивних — умиротворення і радість. Такий музично-психологічний масаж схожий на фізичне загартовування контрастним душем з його чергуванням гарячої та холодної води.

 

 1. Скоромовки

 

Найпрекраснішим засобом розвитку дикції є скоромовки і чистоговорки.

Однак існують певні правила для їх читання, при порушенні яких вони приносять не користь, а шкоду. Правила ці дуже прості — спочатку треба прочитати всю скоромовку дуже повільно і правильно вимовляючи всі звуки, надавши, таким чином, можливість вашій підсвідомості ознайомитися зі специфікою цього тексту. Потім скоромовку  читають ще раз, поступово збільшуючи швидкість читання, проте не слід читати швидше, ніж ви здатні абсолютно правильно вимовляти слова, і при найменшій ознаці того, що ваше читання перетворюється на бурмотіння, треба повернутися до повільного прочитання  і знову поступово збільшувати швидкість.

Працюючи з віршами та скоромовками, дуже важливо збільшувати інтенсивність їх читання поступово з тим, що б не перевищити свої можливості і не зірватися на колишнє, малоемоціональне або нерозбірливе читання, а також що б не втратити соковитість голосу, тому при перших же ознаках втоми необхідно робити достатню  перерву в роботі. Хочеться відзначити, що при всій зовнішній простоті роботи з голосом, дикцією і емоціями, енергетичні витрати при такій роботі дуже великі, і годину роботи зі словом прирівнюється до участі у футбольному матчі.

 

 

Росте липа біля Пилипа.

 

* * *

Кит кота по хвилях катав —

Кит у воді, кіт на киті.

 

* * *

Обережний хитрий лис

До нори вечерю ніс.

 

* * *

Заболіло горло в горили —

Бо горила багато говорила.

* * *

Бурі бобри брід перебрели,

Забули бобри забрати торби.

 

* * *

У зливу жахливу під кущем

Дуже змокли жук з джмелем.

 

* * *

Черепаха чаплю вечором

Пригощала чаєм з печивом.

 

* * *

Чорно-білий чорногуз

У болото чорне вгруз.

* * *

Тигренятко з тигром-татом

Тренувалися стрибати.

* * *

Скриню зі скарбом

Знайшли карась із крабом.

* * *

Горох у городі виріс небувалий

Горобці город пограбували.

 

* * *

Миші в шафі шаруділи

Шість шарфів шерстяних з`їли.

 

* * *

Пироги перепечені

Перцем переперчені.

 

* * *

Бабин біб розцвів у дощ.

Буде бабі біб у борщ.

 

* * *

Старий сказав своїм синам:

— Сини,  соліть сало сухою сіллю.

 

* * *

Семен сіно віз – не довіз.

Лишив сани, узяв віз.

 

* * *

Ворона сороці намисто купила,

В намисті сорока намистинки лічила.

 

* * *

Пиляв Пилип поліна з лип.

Притупив пилку Пилип.

 

* * *

Мила митися не вміла.

Мила мило з рук не змила.

 

* * *

Ніс Гриць горіх через поріг.

Став на горіх, упав на поріг.

 

* * *

Ходить квочка коло кілочка,

Водить діточок коло квіток.

 

* * *

Пильно поле пильнували,

Перепелів полювали.

 

* * *

Приснивсь сьогодні сон синиці:

Приніс сусіда сік з суниці.

* * *

Великі мурахи грали у шахи,

А маленькі мурашки – у шашки.

 

* * *

Хоче залізти в шафу кішка,

Шурхотить у шафі мишка.

 

* * *

Зупинився на зрубі зубр.

Задивився зубр на зруб.

 

* * *

Ой був собі коточок,

Украв собі клубочок –

Та й сховався в куточок.

 

* * *

Мишка раз прийшла до кішки,

Уклонилась кішці в ніжки,

Кішці – смішки,

Мишці – нітрішки.

 

* * *

— Ведмедику — ледащо,

Вліз на пасіку нащо?

Буду джмеликом дзижчати,

Буду меду куштувати.

* * *

Їхала Хима до Максима

Візком-тарадайкою;

Тарадайка торохкоче,

Сива кобила везти не хоче.

* * *

Над квіткою гуде бджілка,

Сидить в житі перепілка,

На черешні горобець,

А хто зловить – молодець!

 

* * *

У діброві — дуби,

Під дубами — гриби,

Трава — між грибами,

Хмарки — над дубами.

 

* * *

Павло і Пилипко

Поливали липки.

Виросли липки

У Павла і Пилипка.

 

* * *

А дідусь Опанас

Нам купив ананас.

Тож приходьте до нас –

Почастуємо вас.

 

* * *

У долині жив удав.

Удавав, що він все знав.

Удавав, що все умів.

У траві хвостом вертів.

 

* * *

Мавпенятко мовить: «Мамо,

Масла, моркви, маку мало.

Миска, мамочко, мілка,

Мало містить молока».

 

* * *

Мурлико муркоче,

Морозива хоче.

Мурлико руденький,

Замерзнеш, дурненький.

 

* * *

Лиска лащить лисеня,

А лосина – лосеня.

Лев ласкаво лапою

Левеня поляпує.

 

* * *

Ось спритно шиють вісім ос

Аж вісім ворків осам –

Пообіцяв тим осам хтось

Аж вісім ворків проса.

 

* * *

Ґава ґаву запитала:

— Ти на ґанок не літала?

— Не літала я на ґанок,

То й проґавила сніданок.

 

* * *

Якось Яків сіяв мак

Так-сяк, абияк.

Визрів ярий Яків мак,

Та щось коле, як їжак.

 

* * *

Шило шубку Шурі шило,

Шовком, шерстю, шви обшило.

Вийшла шубка прехороша

Нашій Шурі на порошу.

 

* * *

Біля саду, біля броду,

Бабин виораний город.

Барабанять по городу

Бараболя та горох.

 

* * *

Обережний хитрий лис

До нори вечерю ніс.

Біг додому лісом лис,

Шелестів над лисом ліс.

* * *

Сів шпак на шпаківню,

Заспівав шпак півню:

Так як ти не вмію я ,

Ти не вмієшь так як я.

* * *

В горішнику горішенька

Горішками обвішана.

Оришка і Тимішко

Обтрушують горішки.

* * *

Біжать стежини

Поміж ожини.

І вже у Жені

Ожина в жмені.

* * *

Шишки на сосні,

Шашки на столі.

У Соні шашки,

А у Сими – шишки.

 

* * *

Для синків-молодців

Мати напекла млинців.

І хвалили молодці

Ті млинці на молоці.

 

* * *

На печі, на печі

Смачні та гарячі

Пшеничні калачі.

Хочеш їсти калачі –

Не лежи на печі.

* * *

Прилетіли горобці –

Говорили про крупці;

Не про крупці,

Не про крупицю,

А про крупячко.

* * *

Перепілка – гарна птиця,

Та хлоп’ят вона боїться,

Бо хлоп’ята беруть гілку

І лякають перепілку.

Не потрібно так лякать,

В неї п’ять перепелят.

 

* * *

Ген стрибають на морозі

Три ворони на дорозі.

— Кар – кар — кар!

За скоринкою погнались,

На все горло розкричались:

— Кар – кар — кар!

* * *

Куй, куй чобіток,

Подай молоток,

Не подам молотка,

Не підкую молотка.

Молоток золотенький,

Чобіток дорогенький.

 

* * *

Котилася торба

З високого горба.

В торбі паляниця,

Ведмідь і лисиця.

Лисиця пищить,

Ведмідь верещить,

А торба тріщіть:

Трісь, трісь, трісь!

 

* * *

Вовк розсівся на печі,

З клоччя крутить калачі,

З віхтя вихопить шматок –

Раз – і стулить пиріжок.

Вовче тісто з рук упало,

А упало – то пропало.

Чорний пес хапнув пиріг –

І тікати скільки ніг.

Розбігаймось хто куди,  —

Вовк біжить – чекай біди!

* * *

Крокодил до крокодила Припливав просити мила, Бо набридло крокодилу Умиватися без мила.

* * *

Сторож на баштані кріт

Якось зготував обід.

Лиш зачувши про обід,

До крота примчався кіт.

Кіт і кріт посмакували,

Кіт і кріт порозмовляли,

Трішки кіт і кріт поспали..

Лихо! Кавуни покрали!

***

Ліз лис

Лисим лісом,

Ніс хвіст

Низом-низом.

Хвіст об терен

Обдер.

В лісі кажуть тепер:

«Ліз лис…»

* * *

 

Коржі – з медом,

Коржі – з маком,

А смаженя –

З пастернаком,

А галушки –

З лютим перцем,

А в нас гості –

З добрим серцем.

А ми гостям за спасибі

Дамо хрону,

Дамо риби.

А за раки – нема дяки,

Нехай родять

Хліб і маки.

А маківка – до мачини,

Перченятко – до перчини,

Щоб усе буяло в зрості…

А ми з вами –

Знову в гості.

 

 1. Вправи для зняття напруженості в горлі.

 

 • «Конячка». Поцокать язиком голосно і швидко 10-30 сек.
 • «Ворона». Вимовляєте «Ка-аа-аа-ар». Подивіться при цьому в дзеркало. Намагайтеся якомога вище підняти м’яке піднебіння і маленький язичок. Повторіть 6-8 разів
 • «Кілечко». Напружено ковзаючи кінчиком язика по піднебінню, намагайтеся дотягнутися до маленького язичка. Робіть це з закритим ротом кілька разів.
 • «Лев». Дотягніться язиком до підборіддя. Повторіть кілька разів.
 • «Позіхання». Викликайте кілька разів поспіль позіхання штучно. Позіхайте з закритим ротом, як би приховуючи це від оточуючих.
 • «Трубочка». Витягніть губи трубочкою. Обертайте ними за годинниковою стрілкою і проти годинникової стрілки.
 • «Сміх». Під час сміху покладіть долоню на горло, відчуйте, як напружені м’язи. Вимовляєте: «Ха-ха-ха!»

 

РЕЦЕПТИ ЗДОРОВОГО ГОЛОСУ

Голосовий апарат, як і інші системи організму, з часом слабшає під впливом хвороб або постійного перенапруження. Якщо хворе горло, деяка захриплість, часткова втрата голосу приносить незручності і дискомфорт, тож людям багатьох професій, які «працюють» голосом, — вчителям, артистам, дикторам, адвокатам — він завжди необхідний здоровим і сильним. Для них хвороби горла, втрата голосу, — швидке одужання, стає першочерговим завданням.

Людський голос дуже крихкий і потребує дбайливого до нього відношення.

Щоб не страждати від болю в горлі і втрати голосу, для профілактики простудних і запальних захворювань корисно загартовувати горло.

Для цього його полощуть водою кімнатної температури, яку щодня знижують на один градус. Добре додавати морську сіль (1 чайна ложка на склянку води) або відвари ромашки, шавлії і звіробою.

Рекомендуємо кілька рецептів народної медицини при осиплості, і тимчасової втрати голосу.

 • Свіжовичавлений морквяний сік розвести молоком в співвідношенні 1:3 і пити 3 рази на день по півсклянки.
 • Випити на ніч склянку гарячого молока, в яке додана 1 столова ложка горілки.
 • Ретельно розмішати 2 яєчних жовтки, 50 г меду і 30 г коньяку. Приймати по 1 чайній ложці 4 рази на день.

Зв’язки для вчителів і педагогів — такий же робочий орган, як пальці для піаніста. Від звичайного фізичного перенапруження зв’язки втомлюються, може навіть трапитися крововилив в них. Від неправильного дихання, форсування голосу на зв’язках можуть з’явитися вузлики, від яких часом позбуваються хірургічним шляхом.

Допомогає цьому вдихання морського повітря, мовчання, полоскання морською водою, дихальна гімнастика.

Можна також спробувати такі рецепти:

 • м’якоть половини лимона перетворити на кашку, додати столову ложку меду, потримати в роті і проковтнути. В мед входить безліч мікроелементів і вітамінів, тому він має протизапальну, пом’якшувальну і антисептичну дію. А в лимоні, як відомо, підвищений вміст вітаміну С, звідси його загальнозміцнюючий ефект. Поєднуючись, обидва ці корисних продукта дбайливо доглядають за слизової гортані і за голосовими зв’язками, підтримують весь імунітет в цілому. Навіть льодяники від кашлю з невеликим вмістом меду і лимона надають позитивний ефект на хвору гортань.
 • 400г будь-яких висівок залити 1,5 склянками окропу. Дати висівкам осісти на дно, набрякнути гарненько. Воду злити. А в масу додати мед — 3ст. ложки. І весь час протягом дня їсти по ложці.

Щоб загартувати горло і зміцнити голосові зв’язки, треба хоча б протягом місяця полоскати горло наступним складом:

— квіти ромашки аптечної, листя евкаліпта і квіти нагідок змішати в рівних пропорціях. Взяти 1 ст. ложку цієї суміші, залити її 300 мл окропу і кип’ятити 2 хвилини, після чого настояти протягом 40 хвилин, гарненько укутавши, і процідити. Полоскати горло 2 рази на день, вранці і ввечері, розділивши настій навпіл. Кожен день готувати свіжий настій для полоскання. Починати полоскання настоєм з температури 26 градусів, поступово зменшуючи температуру кожен день на 1 градус. Дійшовши до температури 14-16 градусів, в наступні дні полоскати горло настоєм тільки такої температури.

— щоранку після чистки зубів, набрати в рот води і, закинувши назад голову, вимовляти такі звуки:

А-а-а,

Е-е-е,

І-і-,

О-о-о,

У-у-у.

Звуки потрібно вимовляти по черзі: на кожен новий ковток води — новий звук.

«Ставтеся дбайливо до свого голосу і свого голосового  апарату — це такий ніжний орган. Тільки при розумному відношенні до нього ви збережете голос до глибокої старості »

Щоб зберегти голос не можна: розмовляти на морозі, швидко бігати на морозі.

Для голосу небезпечне переохолодження, надмірне вживання морозива, протяги, вітер в жарку погоду.

Потрібно стежити за своїм взуттям, особливо в сирість і холод.

У повсякденному житті та діяльності дихати тільки через ніс.