Освіта та самоосвіта

Все для студентов и самообразования

Технологічні основи надання послуг сільського зеленого туризму

Зміст

1. Технологічні основи надання послуг сільського зеленого туризму

2. Сценарна розробка анімаційної програми в рекреаційному закладі «Гостинний двір «Вечір в Карпатах» (Яремче)

Список використаних джерел.

1. Технологічні основи надання послуг сільського зеленого туризму

Технологічні основи надання послуг сільського зеленого туризму — це певний уніфікований стандартний пакет послуг, яким має надію скористатися турист під час перебування на відпочинку в агрооселі. Загалом, перелік цих послуг і їх якість можуть бути доволі різноманітними. Однак, стандартний набір головних послуг (нічліжна, гастрономічна, гігієнічна тощо) завжди повинні надаватися у певній послідовності. Ця послідовність затрат часу й зусиль на обслуговування одного гостя отримала назву "гостьовий цикл".

Гостьовий цикл сільського зеленого туризму — це процес рекреаційного обслуговування гостя від часу його прибуття в агрооселю до остаточного виїзду з неї.

Гостьовий цикл сервісного обслуговування гостя агрооселі складається з тісно пов'язаних між собою окремих блоків взаємодії між господарем оселі та його гостем. Для чіткішого усвідомлення господарем послідовності його дій під час відвідин оселі туристом відобразимо гостьовий цикл їхньої взаємодії у формі технологічної схеми. Вона складається з дев'яти основних послідовних технологічних фаз обслуговування.

Технологічний алгоритм гостьового циклу сільського зеленого туризму (І-IX)

І. Реєстрація попереднього замовлення і здійснення запису бронювання у календарному журналі обліку гостей.

І. Перша фаза гостьового циклу розпочинається ще задовго до прибуття гостей в агрооселю. У сучасній індустрії гостинності гостьовий цикл відраховується з моменту першого спілкування власника агрооселі з потенційним клієнтом щодо можливості попереднього замовлення його послуг. Зазвичай, ініціатором такого спілкування є:

а) сам гість;

б) агент з продажу туристичної фірми посередника між потенційним клієнтом та власником агрооселі;

в) оператори комп'ютерних комунікацій глобальноїмережі Інтернет — глобальні й національні портали online бронювання послуг агротуризму, промоційнозбутові веб-сайти національних спілок сільського зеленоготуризму, їхніх регіональних осередків чи сайти місцевих об'єднань власників агроосель.

Проте, у випадку, якщо у власника сформувалося певне визначене коло постійних клієнтів, коректною з його боку є спроба першим ненав'язливо нагадувати про свій сервіс, ділитися з постійними клієнтами останніми новинами й запрошувати на відпочинок, скажімо, на початок грибного чи мисливського сезону, збору лікарських трав, отримання першого літнього квіткового (липового, гречаного) меду, заготівлі лісових чи садових ягід та плодів, урочистих релігійних святкувань тощо.

Попереднє спілкування, здебільшого, завершується необхідною стартовою передумовою офіційного початку гостьового циклу — внесенням господарем заявки клієнта у свій особистий журнал календарого бронювання відпочинкових номерів агрооселі.

Отже, власник агрооселі повинен вести календарний журнал бронювання та обліку клієнтів. Цей журнал потрібен для раціонального розподілу в часі затрат зусиль і ресурсів на створення турпродукту, прогнозування і планування обсягів гостьової завантаженості агрооселі, руху готівкових коштів тощо.

У випадку, якщо попит перевищує пропозицію, власникові агрооселі доцільно передбачити передоплату при здійсненні бронювання місць. Така передоплата є гарантією заповнюваності нічліжного фонду агросадиби у відповідний період. В умовах невисокого попиту вимагати передоплату необов'язково, оскільки це певною мірою психологічно ускладнює процес спілкування та замовлення послуг. З метою розкріпачення права споживача на вільний вибір доречно практикувати таку схему — "приїдете, побачите, якщо Вам у нас сподобається, — оплачуєте й поселяєтесь. Якщо ж ні, ми порекомендуємо Вам ліпші агрооселі наших сусідів".

Перша фаза гостьового циклу завершується узгодженням між сторонами всіх основних аспектів майбутнього перебування в агрооселі, рівня та вартості сервісу.

II. Ініційоване господарем телефонне підтвердження факту бронювання місць напередодні прибуття гостей і пропозиція-прийом попередніх замовлень щодо організації їх трансферу та зустрічного частування.

II. Друга фаза гостьового циклу сільського зеленого туризму пов'язана з остаточною підготовкою агрооселі до приймання гостей. Напередодні їх приїзду господареві доцільно ще раз по телефону підтвердити факт їхнього заїзду, оскільки різні обставини приватного характеру можуть затримати виїзд гостей на один чи кілька днів.

Відтак, варто особливо ретельно приготуватися до зустрічі гостей. Адже в їхній пам'яті, як стверджують психологи, найяскравіше відображається перше враження від агрооселі та епізод проводів гостей (якщо така традиція практикується). Зрозуміло, що в переддень заселення відбувається санітарне прибирання гостьових кімнат й обійстя.

Важливою складовою гостьового сервісу сільського зеленого туризму є прагнення господаря вже з першої хвилини чимось приємно здивувати й потішити гостей. Вони це обов'язково запам'ятають і згодом з вдячністю згадуватимуть й переповідатимуть своїм друзям і знайомим. Саме завдяки таким приємним сюрпризам господар агрооселі здобуває собі постійних клієнтів і розширює їхнє коло за рахунок знайомих колег цих клієнтів.

Скажімо, на воротах агросадиби сім'ю можуть зустрічати загальними мелодіями троїсті музики й розігрувати театралізований обряд зустрічного чаркування господаря з головою гостьової родини. Втім, сюрпризи можуть бути й набагато скромнішими — стомленим дорогою гостям можна просто накрити вітальний стіл та підготувати лазню. Це одразу налаштує їх на атмосферу безпосередньої домашньої (майже родинної) приязні.

III. Зустріч гостей на вокзалі ]й трансфер в агрооселю (за відсутності у них власного автотранспорту) або зустріч на в'їзді в населений пункт й супровід гостей до агросадиби (з метою уникнення негативних емоцій прибулих унаслідок клопітких пошуків місця відпочинку в незнайомому для них населеному пункті)

III. Третя фаза гостьового циклу полягає в організації трансферу — тобто зустрічі й довезення гостей з вокзалу в агрооселю. Це дуже важливий елемент сервісу, оскільки від того, з яким настроєм гість потрапляє в агрооселю, залежить його подальше сприйняття відпочинку та розваг.

Господарю агрооселі варто пам'ятати важливу аксіому гостьового бізнесу: надто втомлений чи роздратований гість — це втрачені кошти за невикористані ним додаткові послуги.

Тож навіть якщо гості прибувають власним транспортом, господареві треба подбати, щоб був забезпечений доїзд без жодних ускладнень (враховувати незнання ними місцевості).

І ще одне правило сільського зеленого сервісу — якщо є така можливість (і попереднє бажання гостей), трансфер повинен виконувати додаткову важливу анімаційну функцію. Враження від відпочинку в селі будуть повнішими, якщо вже на вокзалі гостей зустрінуть запряжені парою баских коней сани, встелені пахучою соломою (взимку), чи традиційний чумацький віз, декорований кількома опецькуватими гарбузами й квітами соняшника (влітку).

IV. Поселення гостей і забезпечення їхніх гігієнічних потреб (душ, і лазня, сауна)

IV. Четверта фаза гостьового циклу полягає в організації поселення гостей. Цю технологічну фазу господарю треба продумати так, щоб вона відбувалася на рівні загально прийнятних готельних стандартів якості, однак відрізнялася від них якомога більшим сільським колоритом. З цією метою можна давати гостям у користування вишиті рушники, колоритне домашнє взуття, легкі домашні довгополі сорочки після душу чи лазні, а у подушки — ароматичні сушені трави тощо.

У цій фазі здійснюється попередня оплата за проживання й наперед обумовлені супутні послуги.

V. Вітальне частування гостей (ознакою високого рівня гостинності є привнесення елемента приємної несподіванки; скажімо, коли вартість бенкету й набір страву 1,5 — 2,0 раза переважають попередньо замовлені сподівання гостей, проте калькулюються за попередньо узгодженим тарифом. Це підкреслює особливо ґречне й люб'язне ставлення господаря саме до цих гостей

V. П'ята фаза гостьового циклу — одна з найвідповідальніших для господаря агрооселі. Вона полягає в організації ґречної зустрічі-частування гостей. Від того, наскільки вдало відбудеться налагодження психологічного контакту між гостями й ґаздами, залежить, наскільки охоче гості матимуть потребу в подальшому спілкуванні з сільською родиною, наскільки комфортно та "по-домашньому" почуватимуться, та зрештою, чи захочуть вони ще раз приїхати до таких газдів.

Отже, ця фаза відіграє три єдино важливі гастрономічну, адаптаційну та комунікаційну функції. Що швидше гостям стане комфортно та затишно в агрооселі, то більші шанси на те, що ці зворушені вдячні відвідувачі стануть постійними клієнтами такої агрооселі. Тобто — надійним джерелом прибутків для її господаря.

VI. Ініційовані господарем пропозиції щодо організації ним туристичної й анімаційно-дозвільної І програми занять під час відпочинку

VI. Шоста фаза гостьового циклу відіграє рекламно-інформаційну функцію. Вона зводиться до інформування гостей про потенційні можливості господарства щодо організації їхнього дозвілля. На цьому етапі господареві важливо виявити смаки й уподобання його гостей, їхні мрії, сподівання та побажання.

Вмілий організатор і співрозмовник здатен залучити своїх гостей навіть до посильної фізичної праці у своєму присадибному господарстві. Важливо розкрити гостям принади відвідин тих чи інших урочищ, романтику тієї чи іншої роботи тощо. Кінні прогулянки, нічний випас коней на оболоні за річкою, досвітнє рибальство, зустріч сонця, заготівля власноруч у саду яблук, груш, слив, а в лісі — грибів, суниць, малини, лікарських трав — цими принадами агротуриста здатен привабити кожен пересічний господар агрооселі.

VII. Забезпечення тих чи інших запитів гостей щодо їх повноцінного та різнобічного дозвілля.

VII. Сьома фаза гостьового циклу займає весь період проживання гостей в агрооселі. Основну мету, яку повинен ставити перед собою господар упродовж усього часу перебування в ній гостей, — не дати їм занудьгувати й "втомитися" (тобто втратити яскравість сприйняття) від відпочинку на селі. їм потрібно пропонувати якісь цікаві для них справи та розважати у вільний час.

Анімаційна складова відпочинку на селі — це одна з чільних конкурентних переваг сільського зеленого туризму перед іншими видами туризму. Відпочинок у сільській оселі, в ідеалі, має бути насичений не менш розмаїтою анімаційною програмою, ніж відпочинок у курортному будинку відпочинку чи санаторії. Але якісно вирізняти анімаційну програму сільського зеленого туризму має вражаюча етнографічна автентичність.

Український народ володіє багатющими й колоритними традиціями народних святкувань релігійно-обрядового календарного циклу. І хранителями цих священних традицій є, насамперед, українські селяни. І залучати у ці святкові обрядодійства туристів з міст — чи не головна місія організаторів сільського зеленого туризму.

VIII. Організація прощального частування (як ще одного приємного сюрпризу для гостей, що не включатиметься в калькуляцію вартості їхнього відпочинку в агрооселі), під час якого коректно здійснити остаточний розрахунок з гостем за надані йому основні та додаткові послуги

VIII. Восьма фаза гостьового циклу зводиться до організації "родинного" прощання з гостями. Перефразовуючи народну приказку, треба наголосити на такій аксіомі гостьового бізнесу: щиро й ґречно розпрощаєшся з відвідувачами — невдовзі знову очікуй їх у гості. З іншого боку, байдужість власників оселі до клопотів своїх клієнтів, пов'язаних з виїздом чи навіть показне прагнення якнайскоріше їх спекатися (бо ж очікується заїзд нових клієнтів), у більшості випадків обертається для таких власників агрооселі образою з боку гостей і втратою цих клієнтів назавжди.

У готелі подібні клопоти входять у коло посадових обов'язків консьєржа, а в агрооселі ними повинні опікуватися особисто господарі. Передоручення піклування про гостей — прояв неповаги до гостей.

Атмосфера домашнього затишку й сентиментальний жаль від прощання з сільською оселею та її задушевними господарями надовго залишаться у пам'яті туристів за умови організації традиційних для української культури проводів-частування гостей перед далекою зворотньою дорогою додому. Додаткові затрати господарів на організацію такого частування — це своєрідні інвестиції в майбутнє свого бізнесу, адже згодом вони окупляться фінансово під час чергового візиту цих же клієнтів чи, можливо, відвідин їхніх знайомих, приваблених захопленими розповідями друзів про відповідно високий рівень сервісу.

IX. "Родинні" проводи від'їжджаючих гостей із несподіваними для них невеликими традиційними сільськими подарунками (щойно випечений домашній хліб, кружальце сиру або в'язка сушених грибів, груш чи лікарських трав, кілька баночок з продуктами домашньої консервації абощо). Або, за відстутності у гостей власного авто, організація їх трансферу на вокзал.

IX. Завершальною, дев'ятою фазою гостьового циклу є процедура прощання й трансферу гостей на вокзал. Введення її у практику сільської гостинності стимулюватиме у туристів прагнення знову відвідати цю оселю власне не так завдяки комфортності й анімаційності відпочинку, як завдяки особистим якостям господарів і їх індивідуального душевного підходу до справи, забезпечення особливої аури цього відпочинку.

Перед зворотним трансфером на вокзал господар агрооселі має особисто подбати про те, щоб на руках у від'їжджаючих були заздалегідь придбані квитки на потяг чи автобус міжміського сполучення.

2. Сценарна розробка анімаційної програми в рекреаційному закладі «Гостинний двір «Вечір в Карпатах» (Яремче)

Гостинний двір "Вечір в Карпатах" запрошує, провести незабутній відпочинок!

Котедж знаходиться у м. Яремче Івано-Франківської області. На відстані 1 км від центральної траси. До об’єкта асфальтований під’їзд і стоянка на відстані 20 м.

Новий двоповерховий котедж, розрахований на 4-6 чоловік.

Неподалік знаходиться:

— Джерело з мінеральною водою.

Вода джерела за іонно-хімічним складом відноситься до сульфатно-гідрокарбонатної кальцієво-магнієвого типу. За ступенем мінералізації вода відноситься до слабо мінералізованих і містить біля 2 г солей у літрі води, має лужну реакцію рН-10. За кількістю розчинних мінеральних речовин та вмістом біологічних компонентів вода відноситься до лікувально столової.

Наявність гідрокарбонатних іонів сприяє кращому засвоєнню макро- і мікроелементів. Потрапляючи в шлунок, гідрокарбонати стимулюють секреторну діяльність шлунку. Окрім того, маючи лужний ефект, вона є поміченею при хронічному гастриті з підвищенею кислотністю,виразковій хворобі шлунку і дванадцятипалої кишки. Вона очищає шлунок і сечові шляхи, знімає запалення при хворобах печінки і жовчовивідних шляхів.

— Вольєрне господарство з оленями та дикими кабанами.

Створено в 1992 році з метою збереження та розмноження парнокопитних. Площа 5,3 га, розділена на 6 секцій.

Знаходиться на відстані 200 метрів від гостинного двору "Вечір в Карпатах"

— Річка "Жонка".

Оскільки Прут головна річка Карпат її античні назви – Порота, Пюрет. Річка в Україні протікає через Івано-Франківську та Чернівецьку області, а на кордоні з Молдовою та Ромунією. Прут є лівою притокою Дунаю. Довжина 967 км, а на території України – 272 км.

У своїх верхів’ях до Делятина має гірський характер, біля м. Яремче є водоспад. Головні притоки річки Прут на території України є: Пістинська, Рибниця, Черемош (праві); Тлумачик, Турка, Чорнява, Черлена, Рингач, Жонка (ліві). Яремче, Коломия, Снятин, Чернівці – знаходяться на Пруті.

В літку вода в річці нагрівається до 19 градусів. Можливе купання. Вода чиста не забруднена, можлива риболовля. Риба : Морена, Підуства, Клен, Форель(Королівська риба).

— Річка "Прут".

— Ліс.

— Сувенірний ринок.

Сервіс за додаткову оплату:

— Сауна з відпочинковою.

— Харчування.

— Інтернет.

— Збирання ягід, грибів, цілющих рослин.

— Екскурсійні походи.

Умови:

— водопостачання постійне,

— вода джерельна – холодна, гаряча.

— світло,

— газ,

— супутникове телебачення,

— інтернет,

— санвузол,

— кухня,

— спальні кімнати,

— подвір’я,

— терасса,

— автостоянка, опалення автономне,

— мобільний зв'язок.

До місцевого підйомника 1,5 км. (для початківців)

До Буковеля 30 км.

До м. Яремче поїздом, автобусом, маршруткою.

Автомобілем і таксі: з Івано-Франківська до м.Яремче, проїхати через центр міста (Залізнодорожній вокзал, Будинок Культури, центральна аптека), за центром перший поворот праворуч (біля центральної аптеки), за залізничним переїздом на ліво, проїхати по вулиці приблизно 600 м. повернути праворуч вверх приблизни 50 м. далі ліворуч на стоянку.

Гостинний двір "Вечір в Карпатах" знаходиться в урочищі Багрівець (два кілометри від центру міста, за турбазою «Карпати») є два бугелі із трасами для початківців. Один бугель завдовжки 300 метрів, із перепадом висот 70 метрів. Другий витяг завдовжки 200 метрів, із перепадом висот 30 метрів і пропускною здатністю 50 осіб на годину.

Знизу трас є невеличка кав'ярня, де можна відвідати страви карпатської кухні. Також діє прокат лиж, сноубордів та саней.

Траси Багрівця можуть стати місцем навчання дітей та підготовки дорослих до більш складних трас Буковеля чи Яблуниці. Оскільки траси невеличкі, то снігонапилення і підготовка ратраками не ведеться, тому користування ними значною мірою залежить від погодних умов. Саме урочище Багрівець досить мальовниче, похід на витяги вже став своєрідною атракцією навіть для тих, хто не бажає кататися, а прагне просто розважитися прогулянкою і набратися нових вражень від відвідання Карпат.

Яремче знаходиться лише за 30 кілометрів від Буковеля, між ними налагоджене сполучення. До Буковеля можна дістатися на таксі або маршрутному транспорті. Іноді доставка до витягів можлива за домовленістю з господарем садиби чи адміністрації готелю. Таксі можна замовити за телефоном, вказаним у довідковій частині, або знайти на стоянках таксистів. Більшість відпочивальників домовляється з певним водієм, який їх постійно возить на витяги у домовлений час і підтримує з клієнтами телефонний зв'язок. З автовокзалу майже щогодини вирушає на Буковель місцевий чи транзитний маршрутний транспорт.

Особливе зауваження хочеться зробити відносно прокатів спорядження — їх у Яремчі багато. Брати напрокат тут зручно, бо немає метушні, як біля витягів, ціни значно нижчі, люди працюють професійно, тож користуватися яремчанськими прокатами досить привабливо.

Проживання і харчування різноманітне — від пропозицій у приватних садибах до фешенебельних готелів із розкішними ресторанами. Яремче в цілому дороге місце — це популярна курортна зона. Однак у місті є багато приватних садиб, у тому числі маловідомих, де якість обслуговування цілком прийнятна, а ціни нижчі — заради конкурентної переваги.

Спочатку Яремче було літнім кліматичним курортом, місцем зимового відпочинку стало віднедавна, відколи спорудили витяги в урочищі Багрівець і виник курорт Буковель. Місто має ознаку сімейного курорту — тут зручно відпочивати з дітьми, оскільки можна навіть узимку робити невеличкі безпечні екскурсії на водоспад, скелі Довбуша. Влітку можна відвідати чудові пляжі на річці Прут, скелю Білий камінь у присілку Дора або гору Маковицю у присілку Ямна.

Екскурсійні походи.

1. Екскурсійний похід лісом № 1, Ви побачите:

— Вольєрне господарство з дикими Оленями та Кабанами,

— водоспад «Дівочі сльози» на р.Жонка.

Похід займе від 4 до 6 годин — ціна 10гр з чоловіка. Старт о 10 та 15:00.

2. Екскурсійний похід лісом № 2, Ви побачите:

— Вольєрне господарство з дикими Оленями та Кабанами,

— водоспад «Дівочі сльози» на р.Жонка,

— пройдетись «Золотим Кільцем» Яремче-Млаки-Хрести-Трісянка-Яремче.

Похід займе 8 годин. Обід з собою. Ціна з чоловіка 20гр. Старт о 8:00.

3. Екскурсійний похід лісом № 3, Ви побачите:

— 1 та 2 потік. Полонину Трісянка;

— побуваєте на г.Буковиця, з якої відкривається чарівний краєвид на хребет Горган. м.Яремче та г.Добошанка.

Похід займе до 12 годин. Обід з собою (можлива організація шашлика та.ін) Ціна 30гр з чоловіка. Старт о 7:00.

4. Екстримальний похід у вздовж р. Жонка, Ви побачите:

— Цілюще джерело м.Яремче, пройдетесь по крутих берегах річки Жонка (перехід річки 2 раза),

— Водоспад «Дівочі Сльози», Вольєрне господарство з дикими Оленями та Кабанами.

Екстримальний похід триватиме до 6 годин (залежить від умов) Ціна 25гр з чоловіка (Не більше 6 чол) Старт о 10:00.

5. Екскурсійний похід лісом № 4, Ви побачите:

— Вольєрне господарство з дикими Оленями та Кабанами,

— водоспад «Дівочі Сльози» на р.Жонка, полонини Млаки,

— масив Багровець,

— Цілюще джерело Яремчі.

Похід займе до 4 годин. Ціна за похід 15гр. з чоловіка. Старт 10:00 та 15:00.

6. Екскурсійний похід №5, Ви побачите:

— Цілюще джерело Яремчі, масив Багровець,

— полонину Явір,

— побуваєте на хребті Горган з якого розливається чудовий краєвид на м.Яремче.

Похід займе 12 годин. Обід з собою(можлива організація шашлика та ін.) Ціна 30 гр з чоловіка. Старт 7:00.

7. Екскурсійний похід по місту Яремче, Ви побачите:

— Вольєрне господарство з дикими Оленями та Кабанами,

— Цілюще джерело м.Яремче,

— Сувенірний ринок де можна перекусити в місцевій Колибі,

— водоспад «Пробій» на річці Прут,

— сувенірний ринок на водоспаді.

Похід займе 4-5 годин. Ціна 10гр з чоловіка. Старт 11:00.

Що подивитися:

Водоспад Пробій

У місті Яремче знаходиться відомий водоспад Пробій. Через водоспад перекинутий міст, тож ним можна помилуватися зблизька. Улітку з мосту у водоспад з 20-метрової висоти пірнають місцеві сміливці.

Скелі Довбуша

Біля Яремчі пролягає відомий туристичний маршрут — до скель Довбуша. Це нагромадження пісковику заввишки подекуди до 20 метрів із численними печерами та гротами улітку дуже популярне серед туристів. Дорога на скелі починається від Каменя Довбуша. Біля цього каменя знаходиться вхід до залізничного тунелю, який має довжину близько 300 метрів.

У Яремчі збереглися дві дерев'яні церкви — Івана Милостивого XVIII століття у передмісті Ямна та Михайлівська церква XIX століття у передмісті Дора. У передмісті Дора є також греко-католицький монастир із храмом 1938 року побудови.

Карпатський національний природний парк

Тягнеться вздовж річки Прут. Тут розташована найвища вершина України — гора Говерла (2061 метр) та ще п'ять «двохтисячників»: гора Петрос (2020 метрів), Ребра (2001 метр), Гутин-Томнатик (2016 метрів), Бребенескул (2037 метрів), Піп Іван (2020 метрів). Озеро Бребенескул — найвисокогірніше озеро в Україні, розташоване між головним хребтом і г. Гутин-Томнатик на висоті 1801 метр.

Вироби місцевих умільців можна купити на сувенірному ринку, який тут працює щодня.

Список використаних джерел

1. Бабарицька В. К., Любіцева О. О. Організація туризму. Навч. посібник. Част. I. — К.: КУ, 1998

2. Бабарицька В. К., Любіцева О. О., Федорченко В. К. Організація туризму. Учбово-метод. посібник. — К.: ІТЕІП, 1994

3. Ильина Е. Н. Туроперейтинг: организация деятельности. Учебник. — М.: Финансы и статистика, 2000. — 256 с.

4. Квартальнов В. А. Туризм: Учебник. — М.: Финансы и статистика, 2000. — 320 с.

5. Любіцева О. О., Бабарицька В. К, Мельник О. П. Організація туризму в Україні. Конспект лекцій. — К.: КДТЕУ, 1995

6. Основы туристической деятельности: Учебник /Г.И. Зорин, Е.Н. Ильина и др. — М.: Советсткий спорт, 2000. — 224 с.

7. http://vechervkarpatah.at.ua/