Освіта та самоосвіта

Все для студентов и самообразования

Проблеми голографічного захисту носіїв інформації, документів і товарів

Вступ

Виробництво, підробка контрафактної продукції є суттєвою проблемою для держави, яка зашкоджує іміджу авторитетного товаровиробника, а споживання шкодить всім нам – споживачам. Підробляють алкогольні, безалкогольні напої, продукти харчування, лікарські препарати, аудіо- і відеодиски, електронні ігри, косметику, документи, грошові знаки, цінні папери квитки і т.д. Експертні оцінки показують, що на світовому ринку підроблені товари займають від 5-20% в залежності від виду продукції.

Будь-кому з нас, важливо, щоб товари, що купуються, були високої якості. Підроблені неякісні ліки, продукти або напої можуть не лише заподіяти фізичну шкоду, але і привести до летального наслідку. Фінансові збитки, що несуть виробники, власники, збільшуються ще й компрометацією їх репутації, коли споживач зіштовхується з невідповідністю якості товару стандарту, заявленому виробником. Зіткнувшись напряму з контрафактом, споживач часто прагне уникнути повторної покупки подібного товару, не дивлячись на те, що цей товар може виявитися непідробленим. Після чого втрачається довіра до бренда з боку споживача, якому нічого не залишається робити, як шукати заміну товару. А виробнику необхідно шукати засоби захисту своєї продукції. Тому попит на засоби захисту продукції постійно зростає, і знаходить відтворення в виробництві.

Голографічний захист запроваджується з метою підвищення рівня національної безпеки, запобігання розповсюдженню контрафактної продукції та підробці документів, сприяння захисту українського ринку від неякісних товарів.

Голографічні захисні елементи виготовляють у формі знаків (етикеток, наклейок тощо), габаритні розміри та форма яких встановлюються замовником і визначаються призначенням та умовами експлуатації об’єкта захисту.

Голографічний захисний елемент, як правило, має багатошарову структуру, яка містить крім носія зображення шари іншого функціонального призначення (захисний, клейовий тощо). Зокрема, з метою підвищення експлуатаційної стійкості поверхня носія зображення вкривається прозорим захисним шаром, спроба відділення якого від голографічного захисного елемента повинна призводити до невиправного пошкодження (руйнування).

1. Поняття та види голографії, походження голографічного захисту

Голографія — це метод захисту є популярним у вітчизняного виробника. Справжня голограма потребує значних фінансових вкладень з боку виробника ще до того, як голографічний захист докаже свою доцільність як відзнаку саме цього товару.

3-D голограмма – це голограмма, яка передає трьохмірний ефект та глибину реальної моделі. Для створення голограми цього типу завжди використовується модель 1:1. Під сильним направленим променем світла утворюється прекрасний оптичний ефект.

2-D голограма – базується на двомірній графіці, яка вміщує всю інформацію в одній площині. Голограма цього типу відрізняється чудовим діамантовим блиском та не потребує джерела світла.

2-D/ 3-D голограма базується на двох або трьох наборах двомірної графіки. Якщо у двомірної голограми вся інформація розташовується в одній площині, то голограма 2-D/ 3-D складається з двох або більше площин зображення, які в кінцевому результаті утворюються ефект перспективи (параллякс), Завдяки чітким контурам малюнку та фарбам, які світяться та які можна бачити в різних умовах освітлення, цей тип голограми використовується найбільш часто.

Цифрова голограма. Представляє собою утворення на комп’ютері зображення, яке базується на одному рівні та наноситься у формі растрових цяток. Цей тип голограми дозволяє передавати специфічну гру фарб та ефект руху.

Український ринок голографічних захисних елементів (ГЗЕ). Ініціатором появи в Україні ринку ГЗЕ стала держава. У червні 1999 року з’явилося доручення Кабінету Міністрів Національній академії наук створити вітчизняне виробництво ГЗЕ. Майже через півтора року, 15 листопада 2000 року, Президент Леонід Кучма підписав Указ «Про захист документів та товарів голографічними захисними елементами». Формально цей нормативний акт мав на меті посилити боротьбу з фальсифікацією документів, а також з контрафактними та контрабандними товарами. Саме в цей період в Україні з’явилися провідні учасники ринку ГЗЕ — ТОВ СП (спеціалізоване підприємство) «Голографія» і ТОВ «Науково-технічний центр «Оптронікс».

На Заході ГЗЕ широкого застосування набули наприкінці 80-х. Використовують їх не лише як захисні елементи, а й як іміджеві емблеми, до того ж часто без примусу держави. На сьогодні застосовують дві технології виробництва ГЗЕ — так званий «дот-матрикс» і технологію електронно-променевої літографії. Остання вважається провідною, оскільки дає змогу робити складові голографічного малюнка (пікселі) розміром до 0,2 мікрона, тим часом як «дот-матрикс» має розмір «дота» — 20 мікронів. Привабливість голограм як засобу захисту полягає в тому, що їхнє 3D-зображення або 2D-зображення, що змiнюється, неможливо відтворити поліграфічним способом. [7, c. 11]

Власне, ГЗЕ має кілька рівнів захисту, як помітних неозброєним оком, так і прихованих. Як стверджують представники виробників голограм, щоб відтворити і тиражувати конкретну голограму, шахраям довелося б пройти той самий технологічний ланцюжок, що й її легальним виробникам, із застосуванням такого самого високотехнологічного обладнання. Інакше кажучи, створити власне виробництво ГЗЕ, на що потрібно кілька мільйонів доларів. Тож, як стверджують експерти, підробляти голограми можливо, але безглуздо.

За останніми даними Держстандарту, 80% шампанського в Україні — фальсифікат. Усього ж на ринку фальсифікованої алкогольної продукції в два рази більше, ніж справжньої. Реальність така, що кожен день в Україну ввозиться контрабандних сигарет на 3 млн доларів, а тіньовий оборот капіталу прирівнюється до бюджету держави [6].

Історія боротьби з підробками нараховує вже багато віків. У колекціях музеїв світу можна побачити виготовлені ще в Давній Греції фальшиві монети. Захист від підробок — одна із сторінок одвічної боротьби добра і зла.

Актуальність дослідження порушеної проблеми на сьогоднішній день зумовлена ще й тим, що сучасні поліграфічні і комп’ютерні технології стали загальнодоступними і дозволяють легко копіювати зовнішній вигляд практично будь-якого документа. Навіть найскладніша поліграфія не в змозі самостійно забезпечити належний рівень захисту від підробок.

Ці обставини змушують усі зацікавлені сторони постійно шукати нових ефективних методів захисту об’єктів інтелектуальної власності від підробок та злочинного посягання зловмисників. Такий пошук пов’язаний, передусім, з використанням новітніх досягнень науково-технічного прогресу, а також продуктів високих технологій. Одним із таких засобів є голографічний захист, він базується на використанні голографічних захисних елементів — голограм.

Поняття «голограма» — похідне від терміну «голографія», який складається з двох грецьких слів «голо» — «повний», «грамма» — «зображення», себто «повне зображення». Голографія народилася в 50—60-х роках минулого століття як спосіб створення об’ємних зображень на тонких матеріалах. Ця технологія дозволяє відтворювати не тільки кольорове зображення об’єкта, а й його просторову форму і розташування, за рахунок чого створюється візуальне відчуття присутності об’єкта. Суть голографічного захисту полягає в тому, що при виготовленні голограм  використовуються  наукомісткі технології, відтворення яких потребує значних матеріальних витрат і наявності висококваліфікованих фахівців із різних галузей науки і техніки. За оцінками зарубіжних спеціалістів, вартість підробки голограми складає десятки тисяч доларів США [6, c. 123-124].

Голографічні системи захисту базуються на відкриттях і досягненнях сучасної оптики і матеріалознавства. Голограма — це надскладні рельєфні мікроструктури розміром близько 1 мікрона (що відповідає розділовій здатності понад 25000 точок на дюйм) і глибиною рельєфу в частки мікрона. Світло, яке падає на такі структури, внаслідок явищ дифракції та інтерференції розкладається на спектр — ми спостерігаємо так званий райдужний ефект. Голограма створює візуальне відчуття об’ємності зображення і є носієм багатомірного чи багатопланового зображення того чи іншого об’єкта, що докорінно відрізняється від традиційного двовимірного зображення того ж об’єкта на рисунку чи фотографії.

Запис голографічної інформації відбувається під час лазерної інтерференційної зйомки. Ця технологія дозволяє отримувати голографічні елементи з надзвичайно яскравим і чітким зображенням. Об’ємність, райдужна гра кольорів, та розмаїття оптичних ефектів визначають привабливість та упізнавання голографічної продукції.

Цивілізований світ давно використовує голограми. Широко відомі в цілому світі фірми Citizen, Intel, Microsoft, Casio та інші використовують голограми для захисту своєї високоякісної продукції.

Залежно від мети застосування голограми виготовляються у вигляді самоклеючих етикеток, фольги гарячого тиснення, або плівки для ламінування.

Для чого використовуються голографічні захисні елементи?

 1. Для захисту від підробки платіжних карт, бланків документів і цінних паперів. Спектр документів, що захищаються, надзвичайно широкий — від грошових банкнот до проїзних квитків у міському транспорті. Застосовується фольга гарячого тиснення. Сотні тисяч львів’ян змогли побачити такі голограми на своїх запрошеннях до богослужінь, які проходили за участю Папи Івана Павла II.
 2. Для захисту торгових марок виробників продукції. Голографічні захисні елементи наносяться на етикетку або упаковку і свідчать про автентичність продукції. Для обліку і контролю може застосовуватися чорнильна або лазерна нумерація.
 3. Для контролю доступу до приміщень або пристроїв. Голограми на основі, що руйнується, використовуються як пломби, оскільки при спробі відклеювання вони псуються, і їх неможливо відновити.
 4. Для надання гарного вигляду рекламно-презентаційній продукції. Об’ємні ілюстрації в рекламно-інформаційних матеріалах надовго запам’ятовуються і часто зберігаються як сувенір [4, c. 111].

2. Правові засади використання знаків для товарів і послуг та фірмових найменувань на голографічних елементах захисту

Голографічний захисний елемент наноситься на об’єкт захисту способом, що забезпечує зберігання його під час експлуатації цього об’єкта та руйнування голографічного захисного елемента у разі вчинення спроби відділення від об’єкта.

Безпосереднім носієм зображення може бути фольга гарячого тиснення, інший носій чи сам об’єкт захисту (наприклад пластикова картка).

На носій може наноситися зображення реального об’єкта, макета, малюнка, транспаранта, товарного знака або інших стилізованих об’єктів, у тому числі й синтезованих за допомогою комп’ютерної графіки.

З метою ускладнення підробки в зображення голографічного захисного елемента вводять спеціальні елементи, позначки, знаки або символи, у тому числі приховані чи закодовані. Для цього використовують оптичні ефекти, що змінюють вид, масштаб чи кольорові гами зображення при зміні умов чи способу їх освітлення або спостереження, та елементи, виготовлені з використанням інших технологічних прийомів.

Вид, структура та розміщення зображення на голографічному захисному елементі встановлюються замовником і визначаються призначенням елемента, необхідним рівнем захисту, а також вимогами дизайну та ергономіки.

Зовнішній вигляд (дизайн) голографічного захисного елемента повинен бути таким, щоб без застосування спеціальних приладів однозначно можна було ідентифікувати виробника (постачальника) товарів.

Чинним законодавством України визначено порядок отримання голографічних захисних елементів «контрольна марка». Зокрема передбачено подання суб’єктами господарювання, у тому числі виробниками аудіовізуальних творів і фонограм, документальних матеріалів, які засвідчують наявність авторського права та суміжних прав у заявника. Але зловмисники знаходять шляхи, що дозволяють обминути вимоги закону.

Виходячи з механізму використання знаків для товарів і послуг та фірмових найменувань на голографічних елементах захисту дисків для лазерних систем зчитування, можна сформулювати наступну класифікацію незаконного використання зазначених об’єктів інтелектуальної власності в процесі порушення законодавства, що регулює виробництво, експорт, імпорт дисків для лазерних систем зчитування, експорт, імпорт обладнання чи сировини для їх виробництва, поклавши в основу предмет та суб’єкт цих злочинних дій:

— виробництво дисків для лазерних систем зчитування, що мають підроблені, незаконно виготовлені чи незаконно одержані голографічні елементи захисту;

—        експорт або імпорт таких дисків, що виготовлені з порушенням законодавчих вимог та мають підроблені, незаконно виготовлені чи незаконно одержані голографічні елементи захисту;

—        відтворення аудіовізуальних творів чи фонограм на виготовлених із порушенням законодавчих вимог дисках для лазерних систем зчитування [8, c. 73].

Під виробництвом дисків для лазерних систем зчитування, що мають підроблені, незаконно виготовлені чи незаконно одержані голографічні елементи захисту, слід, на наш погляд, розуміти діяльність, пов’язану із застосуванням технологічного процесу з переробки сировини на оптичні носії інформації у формі диску для лазерних систем зчитування, під час якого одночасно з виготовленням диску здійснюється запис на нього інформації, яка є об’єктом авторського права та/або суміжних прав, або без запису, а також реалізацією дисків власного виробництва, поєднану із застосуванням на них:

—        раніше виготовлених будь-яким способом таких захисних елементів або внесених у справжній вже виготовлений, наклеєний або припресований голографічний елемент захисту неправдивих відомостей і змін, що викривляють зміст цього елемента та маркованого ним диска (тобто підроблених голографічних елементів захисту таких дисків);

—        таких голографічних елементів, які виготовлені на спеціалізованому підприємстві без отримання експертного висновку Департаменту СБУ або з порушенням умов, зазначених у висновку (тобто незаконно виготовленими голографічними елементами захисту);

—        голографічних елементів, отриманих внаслідок їх незаконного вироблення або викрадення із спеціалізованих підприємств-виробників, під час перевезення чи зберігання або слідок зловживання службовою особою своїм службовим становищем чи через службову недбалість такої особи під час виготовлення, реалізації, одержання тощо тих об’єктів захисту дисків для лазерних систем зчитування, які виступають матеріальними носіями голографічних елементів, шляхом наклеювання, припресування, ла-мінування, пломбування тощо (тобто незаконно одержаними голографічними елементами захисту).

Експорт дисків для лазерних систем зчитування, що виготовлені з порушенням законодавчих вимог та мають підроблені, незаконно виготовлені чи незаконно одержані голографічні елементи захисту, виражається у здійсненні продажу таких дисків українськими суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності іноземним суб’єктам господарської діяльності (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) з вивезенням або без вивезення цих товарів через митний кордон України, включаючи реекспорт. Імпорт таких дисків слід розуміти як купівлю (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) українськими суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності в іноземних суб’єктів господарської діяльності дисків для лазерних систем зчитування, що мають підроблені, незаконно виготовлені чи незаконно одержані голографічні елементи захисту, з ввезенням або без ввезення їх на територію України, включаючи купівлю тих із них, які призначені для власного споживання установами та організаціями України, розташованими за її межами (тобто для власного споживання).

Порівняльний зміст цих понять дає підставу зробити висновок, що характерним для них є також третій із зазначених варіантів співвідношення.

Перший варіант має місце:

1) у співвідношенні поняття «експорт дисків для лазерних систем зчитування» з поняттям «імпорт дисків для лазерних систем зчитування», визначених у межах ст. 203і Кримінального кодексу України (далі — КК);

2) у співвідношенні поняття «маркування голографічними елементами захисту, що містять чужі знаки для товарів і послуг (торговельні марки) та/або фірмове найменування» з поняттям «авторське право та/або суміжні права». Зокрема, це означає, що зазначені поняття, навіть за умови підробки,   незаконного  виготовлення чи незаконного одержання голографічних елементів захисту таких дисків для лазерних систем зчитування, не можуть охоплювати один одного.

Другий варіант має місце у співвідношенні таких понять, як:

1)        «відтворення аудіовізуальних творів чи фонограм», «запис інформації, що є об’єктом авторського права та/або суміжних прав» та «виробництво дисків для лазерних систем зчитування»;

2)        «застосування технологічного процесу з переробки сировини на оптичні носії інформації» та «виробництво дисків для лазерних систем зчитування»;

3)        «виробництво дисків для лазерних систем зчитування» та «експорт вироблених дисків для лазерних систем зчитування»;

4)        «виробництво дисків для лазерних систем зчитування» та «імпорт вироблених дисків для лазерних систем зчитування».

У кожному визначеному пункті поняття співвідносяться між собою таким чином: зміст наступного поняття включає всі ознаки попереднього, а також має свої специфічні ознаки. Це, зокрема, означає, що:

а)         зміст кожного попереднього поняття охоплює лише частину ознак наступного;

б)        кожне наступне поняття повністю охоплює попереднє.

Такого підходу щодо співвідношення зазначених понять при характеристиці незаконного використання знаків для товарів і послуг (торговельних марок) та фірмових найменувань у процесі порушення законодавства, що регулює виробництво, експорт, імпорт дисків для лазерних систем зчитування дотримується і вітчизняний законодавець. Так, наприклад, виробництво дисків для лазерних систем зчитування може охоплювати лише частину їх використання в процесі експорту та імпорту (при експорті та імпорті особа обов’язково повинна здійснити попереднє виготовлення таких дисків із порушенням певних законодавчих вимог). Отже, зміст поняття «виробництво дисків для лазерних систем зчитування, що мають підроблені, незаконно виготовлені чи незаконно одержані голографічні елементи захисту» може охоплювати лише частину ознак поняття «експорт дисків для лазерних систем зчитування, виготовлених з порушенням законодавчих вимог» та «імпорт для лазерних систем зчитування, виготовлених з порушенням законодавчих вимог» [2, c. 35].

В іншому випадку поняття «контрабанда» включає в себе інше поняття злочину, передбаченого ст. 201 КК, — «переміщення через митний кордон України», що, у свою чергу, повністю охоплює поняття «експорт дисків для лазерних систем зчитування» та «імпорт дисків для лазерних систем зчитування», які застосовуються у ст. 203і КК. Виходячи із наведеного раніше в п. 39 ст. 1 Митного кодексу України, прийнятого Верховною Радою України 11.07.2002 р., визначення товарів як будь-якого рухомого майна (у тому числі валютних та культурних цінностей), електричної, теплової та інших видів енергії, а також транспортних засобів, за винятком транспортних засобів, що використовуються виключно для перевезення пасажирів і товарів через митний кордон України, зазначені диски для лазерних систем зчитування та обладнання для їх виробництва є товарами. Тому їх переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю (за умови, якщо їх вартість у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто 17000 грн. і більше) слід розглядати як контрабанду та кваліфікувати за сукупністю злочинів, передбачених статтями 201 та 203і КК. Отже, якщо підходити до визначення цього співвідношення з іншого боку («зсередини»), зміст зазначених понять «експорт дисків для лазерних систем зчитування» та «імпорт дисків для лазерних систем зчитування» охоплює собою лише частину ознак «переміщення через митний кордон України», що й потребує у випадку переміщення таких дисків для лазерних систем зчитування або з приховуванням їх від митного контролю додаткової кваліфікації за відповідною частиною ст. 201 КК. Більше того, якщо такі товари, що переміщуються, супроводжуються маркуванням знаком для товарів і послуг (торговельною маркою) та/або фірмовим найменуванням, скоєне потрібно кваліфікувати ще й за відповідною частиною ст. 229 КК, оскільки зміст поняття «виробництво дисків для лазерних систем зчитування» не охоплює ознак поняття «незаконне використання знаків для товарів і послуг (торговельної марки) та/або фірмового найменування». В протилежному випадку, якщо положення Закону «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів господарювання, пов’язаної з виробництвом, експортом, імпортом дисків для лазерних систем зчитування» від 17.01.2002 р. № 2953-ІП передбачали б обов’язкове маркування цих дисків зазначеними об’єктами інтелектуальної власності, ст. 203і КК повністю охоплювала б випадки незаконного використання знака для товарів і послуг (торговельної марки) та/або фірмового найменування в процесі незаконного виробництва, експорту та імпорту дисків для лазерних систем зчитування [1, c. 14].

Отже, поняття «порушення законодавства, що регулює виробництво, експорт, імпорт дисків для лазерних систем зчитування» не охоплює поняття «порушення прав на знак для товарів і послуг (торговельну марку) та/або кваліфіковане зазначення походження товару», що й зумовлює кваліфікацію незаконного використання на голографічних елементах захисту зазначених об’єктів інтелектуальної власності в процесі порушення законодавства, що регулює виробництво, експорт, імпорт дисків для лазерних систем зчитування, за сукупністю статей 203і, 216 та 229 КК.

Крім того, предметом контрабанди у ст. 201 КК названі не будь-які стратегічні товари (продукція), а лише ті з них, які є сировинними товарами (вони є предметом контрабанди лише при їх вивезенні за межі України). Такими товарами, крім тих, експорт яких підлягає квотуванню, є також окремі види сировини, що можуть бути використані для створення озброєнь, військової та спеціальної техніки, які підлягають державному експортному контролю.

Дозвіл на вивезення (експорт) із України таких сировинних товарів надається Державною службою експортного контролю України, а в окремих випадках такі дозволи можуть бути надані за рішенням Кабінету Міністрів України або Ради національної безпеки і оборони України. Тому, за умови визнання оптичного полікарбонату стратегічно важливим сировинним товаром його переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю утворюватиме склад злочину «контрабанда» незалежно від вартості товару. Як контрабанда мають кваліфікуватися і дії службових осіб суб’єктів господарювання та фізичних осіб, які зареєстровані як суб’єкти підприємництва і мають ліцензію на експорт чи імпорт дисків для лазерних систем зчитування, обладнання чи сировини для їх виробництва, якщо ними переміщуються через митний кордон України зазначені товари в обсягах, що перевищують за вартістю дозволені у ліцензії для експорту чи імпорту, і їх вартість у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Те саме стосується і порушення законодавства, що регулює виробництво дисків для лазерних систем зчитування із записом на них інформації, яка є об’єктом авторського та/або суміжних прав, без дозволу осіб, що мають на неї авторське право та/або суміжні права, а також реалізації таких дисків особою, що їх незаконно виробила. В даному випадку поняття «авторське право та/або суміжні права» не охоплюється поняттям «незаконне відтворення аудіовізуальних творів та/або фонограм», яке за умови здійснення запису на такому оптичному носії інформації стає частиною виробничого процесу. Тому незаконне використання знаків для товарів і послуг (торговельних марок), фірмових найменувань як об’єктів інтелектуальної власності, на які певні особи мають авторські та/або суміжні права, в процесі виробництва дисків для лазерних систем зчитування не охоплюється диспозицією ст. 203і КК, що потребує додаткової кваліфікації за статтями 176 та 229 КК. [8, c. 75]

3. Особливості застосування голографічних захисних елементів

Голографічні елементи застосовуються для захисту документів і товарів, які підлягають обов’язковому захисту від підробки, а також інших документів і товарів, голографічний захист яких запроваджується за ініціативою їх власників.

Голографічні захисні елементи можуть мати особливе індивідуальне маркування, вид якого визначається замовником виходячи з потреб та організації ведення обліку обігу документів чи товарів за ініціативою замовника та за погодженням з Мінфіном.

На бланки цінних паперів та документів суворої звітності, які підлягають обов’язковому захисту, голографічні захисні елементи наносяться спеціалізованими підприємствами — виробниками цих бланків у процесі їх виготовлення, якщо інше не передбачено загальними вимогами до забезпечення голографічного захисту носіїв інформації, документів і товарів.

На товари, які підлягають обов’язковому захисту, голографічні захисні елементи наносяться безпосередньо підприємствами — виробниками цих товарів або виробниками упаковки для цих товарів під час її виготовлення, якщо інше не передбачено загальними вимогами до забезпечення голографічного захисту носіїв інформації, документів і товарів.

На документи і товари, які не підлягають обов’язковому захисту, голографічні захисні елементи наносяться безпосередньо підприємствами — виробниками цих документів і товарів, виробниками упаковки або замовниками виготовлення голографічних захисних елементів.

Нанесення голографічних захисних елементів на документи і товари здійснюється залежно від типу та сфери їх застосування шляхом наклеювання, використання етикет-пістолетів, портативних пресів для тиснення, а також спеціалізованого обладнання для припресування за умови забезпечення відповідного рівня безпеки та обліку цих елементів.

Порядок нанесення голографічних захисних елементів, що використовуються для державних потреб та/або створені на замовлення державних органів, погоджується з СБУ.

Замовлення та фінансування закупівлі у сфері голографічного захисту

Витрати, пов’язані з розробленням, виробництвом, веденням обліку, впровадженням, ввезенням, вивезенням, сертифікаційним випробуванням, проведенням державної експертизи голографічних захисних елементів, що використовуються для державних потреб та/або створені на замовлення державних органів, проводяться за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.

Державними замовниками документів і товарів, які підлягають обов’язковому захисту голографічними елементами, є органи державної влади згідно з їх компетенцією, Національний банк України, а також державні спеціалізовані підприємства, що виготовляють бланки цінних паперів і документів суворої звітності [3, c. 6-7].

Замовниками голографічних захисних елементів також можуть бути підприємства, установи та організації недержавної форми власності, які мають намір застосовувати такі елементи для захисту власних документів і товарів.

Обсяг фінансування витрат, пов’язаних із закупівлею у сфері голографічного захисту за рахунок державного бюджету, визначається в кошторисах державних органів згідно з їх компетенцією відповідно до переліку документів і товарів, які підлягають обов’язковому захисту голографічними елементами.

Замовники голографічних захисних елементів, фінансування діяльності яких здійснюється за рахунок державного бюджету, в установленому порядку подають обґрунтовані пропозиції щодо обсягів замовлення.

Обов’язковою умовою для організації процедури закупівлі у сфері голографічного захисту є наявність позитивного висновку Мінфіну.

Виготовивши партію голографічних захисних елементів, виробник сповіщає Мінфін про завершення робіт.

Партія голографічних захисних елементів, яка передбачається для передачі замовнику, у присутності представників Мінфіну перевіряється та упаковується таким чином, щоб уникнути можливості несанкціонованого доступу. Упаковка опечатується (опломбовується) ідентифікаційними печатками виробника та Мінфіну. Процедура обліку та опечатування оформляється відповідним актом. В акті обов’язково зазначається кількість виготовлених голографічних захисних елементів, ідентифікаційні ознаки майстер-матриці та (або) її робочої копії.

Один примірник акта передається представникам Мінфіну. До акта додаються два контрольних зразки голографічних захисних елементів з партії, що була облікована, майстер-матриця (якщо вона передбачена технологічним процесом виготовлення) та (або) її робоча копія, повний опис голографічного захисного елемента.

Якщо для виконання замовлення виготовлялося декілька робочих копій майстер-матриці, обліковується та опечатується кожна окрема партія голографічних захисних елементів, яка виготовлялася на конкретній робочій копії майстер-матриці. При цьому на робочі копії наносяться ідентифікаційні номери.

Партія голографічних захисних елементів обліковується в Мінфіні та передається замовнику. Процедура приймання-передачі оформляється відповідним актом.

Майстер-матриця голографічного захисного елемента (робоча копія), що застосовується для державних потреб, зберігається в Мінфіні.

У разі виникнення необхідності в поновленні тиражу голографічного захисного елемента представники замовника, виконавця та Мінфіну здійснюють розкриття майстер-матриці або її робочої копії і передають її виконавцю для виготовлення. Процедура розкриття оформляється відповідним актом.

У разі виявлення пошкодження контрольних ознак упаковки майстер-матриця (робоча копія) у виробництво не допускається і передається Мінфіну. Процедура передачі оформляється актом, на підставі якого Мінфін із залученням виробника майстер-матриці (робочої копії майстер-матриці) приймає рішення щодо її подальшого використання та зберігання.

Виконавець відповідає за належне зберігання та використання майстер-матриці (робочої копії) в процесі виконання замовлення.

Голографічні елементи для захисту документів чи товарів, які виготовляються за ініціативою їх власників, видаються уповноваженому представнику замовника в присутності представників Мінфіну. Процедура передачі оформляється відповідним актом.

Майстер-матриці (робочі копії), що застосовуються для власних потреб замовників, зберігаються на умовах відповідального зберігання у замовників, виконавців, третіх осіб або за бажанням замовників у Мінфіні. Умови зберігання майстер-матриці (робочої копії) окремо зазначаються у договорі.

Після отримання майстер-матриці (робочої копії) та облікованої партії голографічних захисних елементів замовник бере на себе відповідальність за їх зберігання, а також за належне їх застосування згідно з правилами внутрішнього розпорядку чи згідно з іншими документами, які регулюють застосування та зберігання голографічних захисних елементів замовником.

Облік голографічних захисних елементів ведеться їх замовниками та виробниками. Порядок ведення обліку та надання звітності визначається Мінфіном.

З метою дотримання міжнародних норм у сфері голографічного захисту, забезпечення дієвого механізму ідентифікації та обліку голографічних захисних елементів ведеться їх Єдиний реєстр.

До Єдиного реєстру вносяться голографічні захисні елементи вітчизняного виробництва та ввезені на територію України з метою використання або впровадження.

Після внесення голографічного захисного елемента до Єдиного реєстру замовнику (або особі, уповноваженій замовником) видається свідоцтво про реєстрацію голографічного захисного елемента. Власник свідоцтва має право проставляти поряд із голографічним захисним елементом знак попереджувального маркування, який свідчить про реєстрацію голографічного елемента.

Обов’язки з ведення Єдиного реєстру покладаються на Мінфін.

Контроль у сфері голографічного захисту забезпечується шляхом:

 • перевірки ліцензійних умов;
 • запровадження сертифікації та експертизи голографічних захисних елементів;
 • ведення особливого обліку виготовлених голографічних захисних елементів;
 • перевірки дотримання особливих умов використання та зберігання майстер-матриць (робочих копій) та інших матеріалів, пов’язаних з виготовленням голографічних захисних елементів;
 • проведення інших заходів згідно з законодавством [1, c. 14].

Висновки

Голографічний захисний елемент — голографічний елемент (у т.ч. проміжні продукти), який виготовлений з використанням технологій (спеціальних даних та спеціальних складових), що ускладнюють можливість його несанкціонованого відтворення, та призначений для маркування носіїв інформації, документів і товарів з метою підтвердження їх справжності, авторства тощо.

Голографія як наука почала активно розвиватися в 1960-х роках з появою перших лазерів.

Правда, сама ідея об’ємного запису інформації була висловлена англійським ученим угорського походження Денисом Габором ще в 1947 році. Працюючи над удосконаленням електронного мікроскопа, він винайшов новий метод запису і відновлення хвильового фронту (Нобелівська премія за 1971 рік). Цей метод він назвав голографією.

Саме слово голографія має походження від двух грецьких «holos» — увесь і «gramma»- (літера, зображення). Але, оскільки у той час просто ще не існувало інструментів для такого запису, то ця ідея не могла бути реалізованою на практиці. Пройде ще 12 років поки вчені не «подарують» світові перший лазер, і 15 років, перш ніж світ побачить першу голограму, записану за його методом.

Розповсюдження в світі технологій виробництва оптичних захисних елементів призвело до збільшення кількості їх підробок. Виникла необхідність розробки додаткових захисних характеристик для голограм. Зараз у всьому світі найбільш прогресивною вважається технологія об’єднання голографічних елементів і так званої деметалізації голограм. В процесі цієї технології методом хімічного витравлення або лазерного випаровування відбувається деметалізація поверхні голограми (тобто, металу на якому і створюються голографічні зображення).

Дана технологія забезпечує надійніший захист документів і товарів за рахунок того, що підроблювати такі голограми дуже складно, а в «кустарних» умовах неможливо. Зараз деметалізованими голограмами захищені грошові знаки більше 15 країн (вони використовуються на євро, банкнотах Великобританії, Болгарії, Сінгапуру і ін.). Деметалізовані голограми захищають від підробок Шенгенські візи.

Список використаної літератури

 1. Україна. Президент Про захист документів і творів голографічними захисними елементами [Текст] : Указ від 15 листопада 2000 року / Україна. Президент; Україна . Президент // Урядовий кур’єр. — 2000. — 25 листопада. — С. 14
 2. Голографическая защита товаров [Текст] // Физика в школе. — 2001. — № 1. — С. 35
 3. Івченко В. Один із найкращих у світі ! // Науковий світ. — 2008. — № 4. — С. 6-7
 4. Карабиньош С. Комп’ютерна голографія — метод забезпечення якості продукції сільськогосподарського машинобудування // Пропозиція. — 2004. — № 10. — С. 110-111
 5. Квєтний Р. Н. Метод фільтрації текстурованого фонду в цифрових голографічних зображеннях // Вісник Вінницького політехнічного інституту. — 2008. — № 2. — С. 61-64
 6. Крижанівська Т. Поняття підроблення марок акцизного збору, контрольних марок та голографічних захисних елементів (ст. 216 КК України) // Підприємництво, господарство і право. — 2009. — № 5.- Ст.123-126
 7. Таращенко Д. Прибуткова голографія // Урядовий кур’єр. — 2004. — 20 квітня. — С. 11
 8. Юрченко О. Правові засади використання знаків для товарів і послуг та фірмових найменувань на голографічних елементах захисту // Юридична Україна. — 2005. — № 10. — С. 71-76