Освіта та самоосвіта

Все для студентов и самообразования

Еко-система м. Бориспіль

Місто Бориспіль – розташоване в центрі лівобережної частини Київської області за 35 км на південний схід від столиці України – м. Києва. Поряд з містом знаходиться найбільшій міжнародний аеропорт України «Бориспіль». Через місто прокладено автомобільний шлях міжнардного значення Е-40 (ділянка Київ — Полтава). У місті є залізнична станція, відстань до м. Києва залізницею 30 км. Бориспіль – адміністративний центр Бориспільського району Київської області. Із загальної площі території міста (3701,4 га) сільськогосподарські угіддя займають 2694,9 га (з них: рілля 1600,0 га). Бориспільською міською радою затверджено Генеральний план розвитку міста, за яким планується розширення території м. Борисполя до 2025 року на 500,0 га.

Мешканці однієї екосистеми впливають один на одного. Між ними утворюються різні взаємозв’язки, що забезпечують їхнє співіснування. Пригадайте, які взаємовигідні зв’язки є між рослиною, що цвіте, і бджолою. Такі самі «добрі сусіди» береза та гриб підберезник. Та в екосистемах бувають й інші взаємозв’язки. Наприклад, заєць живиться рослинною їжею. Сам заєць може стати здобиччю вовка. Це є прикладом взаємозв’язків, що виникають між організмами екосистеми внаслідок потреби кожного з них у поживних речовинах та енергії.

Отже, екосистема — це сукупність живих організмів, які пристосувалися до спільного проживання в певному середовищі існування, утворюючи з ним єдине ціле. Екосистеми бувають природні та штучні (створені людиною).

Головний реD1урс міської економіки – Державне підприємство «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» – є найбільшими повітряними воротами України (61% всього пасажиропотоку), а також одним із найважливіших центрів авіаперевезень у Центральній Європі. Аеропорт «Бориспіль» забезпечує регулярні рейси до 40 країн світу, має зв’язок з 74 містами світу, протягом доби здійснює більше 140 рейсів, має міжнародний Сертифікат якості і є дійсним членом Міжнародної ради аеропортів Європи (АСІ). ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» та підприємства, що розташовані на його території, є найбільшими роботодавцями регіону та формують значну частину податкових та неподаткових надходжень до міського бюджету;

Бориспіль – місто із розвинутою промисловістю, будівельною і транспортною базою, фінансово-кредитними установами, житлово-комунальним господарством, мережею підприємств торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування. У місті зареєстровано більше 80 підприємств з іноземними інвестиціями. У місті функціонують сучасні засоби зв’язку, кабельне телебачення, радіомовлення, періодичні видання. Місто є донором зі збору та відрахуванню в загальнодержавний бюджет податкових надходжень.

За даними Асоціації міст України року відповідно до рейтингу серед 173 українських міст з кількістю населення від 50 до 100 тисяч у 2006 році Бориспіль посідав 2 почесне місце. За результатами аналізу соціально-економічного розвитку за перше півріччя 2007 року Київської обласної державної адміністрації місто Бориспіль посідав 1 місце.

З метою вдосконалення роботи виконавчого комітету міської ради та створення сучасної моделі управління, у виконавчих органах Бориспільської міської ради впроваджується система управління якістю, що базується на міжнародному стандарті якості ISO 9001:2000.

Рельєф – Придніпровська низовина в межах Східно-Європейської рівнини. Знаходиться на другій надзаплавній терасі долини річки Дніпра. Часто зустрічаються блюдце подібні суффозійні пониження (поди), які навесні затоплюються талими водами снігів. Абсолютна висота найвищої точки над рівнем моря складає 121 м.

Геологічна будова – перехідна зона від північно-східного схилу Українського щита до Дніпровсько-Донецької западини.

Гірські породи – переважають піщаноглинисті відклади тріасової системи потужністю до 130 м, а також крейдові , які залягають на значних глибинах і мають потужність до 38 м.

Грунти – темно-сірі, опідзолені та типові чорноземи на середньо-суглинковому лесі, частково супіщані та глейові. Поверхневі води – залишки русла річки Альта, Комсомольське озеро, Княжицьке (Старе) та інші малі водойми.

Клімат. Середня річна температура повітря складає +6,80 С.. Середня температура січня -6,30С, липня — +19,60 С. Переважаючі вітри – західні. Середня кількість опадів – 476-568 мм/рік. Клімат помірний, атлантико-континентальна область.

Забруднювачами атмосферного повітря є транспортні засоби та промислові підприємства теплоенергетики (газові котельні), що розташовані в жилій зоні міста, та мають застаріле обладнання, неоснащені газопилоочисними спорудами. У структурі викидів забруднюючих речовин оксид вуглецю займав 49,6%, сполуки азоту — 19,3%, суспендовані частинки — 15,8%, неметанові органічні сполуки — 14,1%, метан — 0,7%, сполуки сірки — 0,5%.

За даними районної санітарно-епідеміологічної станції, у м. Бориспіль склалася несприятлива екологічна ситуація, обумовлена негативним впливом на атмосферне повітря та акустичне забруднення ДПМА «Бориспіль», трасою Київ-Харків та більш ніж 10 АЗС, розташованих поряд з сельбищною територією. Щорічно проводяться лабораторні дослідження атмосферного повітря та рівнів шуму вздовж центральної вулиці та житлових мікрорайонів (військовий радгосп «Бориспільський», «Стріла»). Останні лабораторні дослідження атмосферного повітря по ходу вул.. Київський шлях (проведені 15.08.2008) проводилися по 3-м інгредієнтам, що містяться у відпрацьованих газах автотранспорту (вуглецю оксид, азоту діоксин, ангідрид сірчистий). Згідно протоколів досліджень виявлено перевищення граничнодопустимих рівнів для атмосферного повітря населених місць вуглецю оксиду становив 7,5 — 12,7 мг/дм3 , при рівні ГДК 5,0 мг/дм3 , азоту діоксин у -0,09 — 0,43 мг/дм3 при рівні ГДК — 0,085 мг/дм3.

Шумове навантаження біля центрального шляхопроводу перевищувало граничнодопустимі рівні в 1,3 рази.

Негативний вплив ДПМА «Бориспіль» та траси Київ-Харків відмічається також в мікрорайонах військовий радгосп «Бориспільський» та «Стріла» — перевищення допустимих рівнів забруднюючих речовин та рівнів шуму приблизно в 1,5 рази. Забруднення атмосферного повітря та акустичне навантаження від вказаних вище об’єктів сприяє зростанню неінфекційної захворюваності серед міського населення.

Частина міської території, яка раніше була засаджена деревами, сьогодні віддана під забудову. При цьому не враховано, що молоді дерева не в змозі виконувати функції „фільтру», вбираючи з повітря шкідливі речовини.

Гідрографічна сітка міста представлена природними водними об’єктами: невеликими озерами та каналами. Для питних цілей використовується вода тільки з підземних горизонтів. Щороку в місті з підземних водних джерел (18 артезіанських свердловин) забирається приблизно 3,4 млн куб. м свіжої води, на якість яких негативно впливає ступінь техногенного навантаження на геологічне середовище. На сьогодні в місті існує проблема якості питної води.

Якість води, яка подається в мережу після водоочисної станції, відповідає вимогам Державного стандарту на питну воду ДЕСТ 2874-82, а вода від водозаборів №2,3 і окремих свердловин надходить в мережу із вмістом заліза 0,32-0,33 мг/л, що майже відповідає вимогам стандарту. В межах міської програми забезпечення міста Борисполя якісною питною водою в 2007 році продовжувалися роботи по будівництву та реконструкції мереж водопостачання. З метою закільцювання збудовано водопровід між вулицями Київський шлях та Ватутіна та використано на ці цілі 243,7 тис.грн.

Чисельність наявного населення міста Борисполя останні 5 років продовжує зростати за рахунок міграційного приросту, сальдо якого щорічно покриває показник природного скорочення населення.

Хотілося б відзначити природні ресурси м. Бориспіль. Села Глибоке й Рогоза Бориспільського району обдарила природа незвичайною красою: у центрі обох населених пунктів є справжні райські куточки — мальовничі озера.

Глибоцьке озеро (фото 1) залучає своєю будовою й романтичною чарівністю. Навколо водойми — парк, посередині — острів із братською могилою, що потупає в розкішній зелені. Білі берези вже одягають зелені одіяння, старі верби похилились низько до води… Тут же, у центрі села, і сільська рада, і школа, і церква, і будинок культури.

Церква ХVІІ століття, збудована за кошти гетьмана Івана Сулими, є найдавнішою історичною пам’яткою на Бориспільщині. Поряд із православним храмом був посаджений неймовірної краси парк площею 15 гектарів, у якому росли рідкісні рослини, з ним пов’язано багато легенд і переказів. Проте сьогодні парк заріс чагарниками, дерева стоять недоглянуті, і мало хто знає, де пролягали колись затишні липові і кленові алеї. Один час цей мальовничий куточок природи належав пану Войцеховському. Саме тоді він був настільки красивим, що на це диво приїздили помилуватися пани з інших місцевостей. Озеро Дзеркальне, наприклад, отримало назву від незвичайної чистоти і спокою, який панував на поверхні водоймища. А молоді панночки дивилися у воду на свою дівочу вроду, немов у дзеркало. На жаль, сьогодні озеро стоїть зовсім без води, а на його дно люди безжально скидають сміття. Іншу історичну реліквію — скіфську бабу, яка була окрасою парку, хтось по-варварськи вкрав уже більше року тому…

На березі водойми росте «дерево закоханих». Точніше, дерева: дуб і липа, які переплетені вітами, зрослися в одне ціле. Як розповідає легенда, на раду до гетьмана Івана Сулими сюди приїздили козаки із Запорізької Січі. Серед козаків були, звичайно, і характерники — відуни і чаклуни, непереможні воїни; вони давали обітницю не одружуватись. Та один козак-характерник закохався у місцеву дівчину. Взаємне кохання молодих людей було настільки сильним, що вони не могли уявити свого життя одне без одного. Тож характерник вирішив навіки залишитися разом із своєю коханою: сам обернувся на дуба, а дівчину перетворив на липу… Так вони і стоять у вічній любові, у міцних обіймах-поцілунку, біля озера. Говорять, що коли закохана пара біля «дерева закоханих» загадає бажання, то воно неодмінно збудеться…

Прикро, що цей парк не є заповідною зоною. Це лише пам’ятка культури місцевого значення. Розповідають, ніби цю територію неодноразово прагнули прибрати до рук… Люди ж середнього та старшого покоління пригадують, коли у парку працював літній табір для дітей, проводились піонерські зльоти, організовувались сюди екскурсії. Та сьогодні нібито з’явилась нагода навести лад у зеленій зоні і відновити колишню славу історичних місць.

Загальний обсяг стічних вод протягом останніх 3 — 4 років залишається досить стабільним і складає приблизно 2,5 млн м3 у рік, які перекачуються на поля фільтрації загальною площею 66 га, пропускна спроможність полів фільтрації — 4,0 тис. м3. Збудовані поля фільтрації у 1960 році. У місті збільшуються обсяги житлового та промислового будівництва,   зростає   чисельність   населення.      Місто   гостро   потребує   будівництва каналізаційних очисних споруд (КОС). В 2007 році на проектування КОС з місцевого бюджету виділено 960,1 тис.грн.

У межах «Програми з охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки в м. Борисполі на період до 2010 року», затвердженої рішенням сесії міської ради від 26.04.2005 №1807-ХХУ1-1У за рахунок коштів місцевого бюджету продовжується реконструкція діючих водопровідно-каналізаційних мереж та будівництво нових. В звітному періоді проведені проектні роботи по реконструкції зовнішніх водопровідних мереж на суму 8,2 тис.грн.

Збір та вивезення сміття, прибирання вулиць здійснює КП «Виробниче управління комунального господарства». Система збору та вивезення твердих побутових відходів у місті Борисполі є застарілою і неефективною. У місті є проблема утилізації твердих побутових відходів, обсяг утворення яких щорічно зростає. Не запроваджений роздільний збір сміття за окремими видами (скло, папір, побутові відходи, поліетилен). Для тимчасової акумуляції сміття у місті використовуються, в основному, відкриті контейнери, які на сьогодні знаходяться у досить поганому стані ( вражені корозією). Сміттєпереробних та сміттєспалювальних заводів на території міста немає. Існуючий полігон не відповідає вимогам санітарних норм. В місті існує проблема утворення несанкціонованих сміттєзвалищ. В 2007 році ліквідовано 83 таких сміттєзвалища та вивезено більше 1,1 тис.м3 сміття. З метою ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ та організації надання послуг з вивезення сміття з приватного сектору укладено 55 договорів з вуличними комітетами на обслуговування понад 1800 приватних будинків.

У місті недостатньо пунктів прийому вторинної сировини — поліетилену та пляшок. Також відсутня практика сортування в окремі контейнери різних видів сміття.

Важливим питанням для міста є утилізація відходів та налагодження механізмів вивозу, збору, оплати за вивіз сміття від населення приватного сектору.

Прибирання вулиць здійснюється, в основному за рахунок ручної праці, через відсутність мінітехніки, тому робота КП «ВУКГ» не може задовольняти мешканців міста.

Протягом 2007 року виготовлено і встановлено контейнери для збору сміття в кількості 42 шт. Придбано 3 спеціальних автомобіля для вивезення сміття, обладнання для поливочної машини та щіточне обладнання, три трактори МТЗ-82, автобус „Рута» загальною вартістю 1,2 млн.грн.

Реєстрація потенційно небезпечних об’єктів проводиться починаючи з 2005 року. До реєстру ПНО в місті занесено 50 об’єктів.

Комунальне підприємство „Виробниче управління комунального господарства» займається вивозом твердих побутових відходів, як від багатоповерхових будинків так і від помешкань приватного сектора та наданням населенню, підприємствам та організаціям послуг з санітарної очистки, виконанням робіт по благоустрою міста та утриманню доріг, наданням ритуальних послуг. У 2007 році підприємством надано послуг на суму 3,4 млн.грн., що на 35% більше проти 2006 року. Укладено договорів по вивезенню ТВП 2261 (суб’єктами господарювання — 370, мешканцями приватного сектору 1891)

У 2007 році за рахунок коштів міського бюджету проведена реконструкція дахів ЗОШ №№ 4,6,7 на загальну суму 359,6 тис.грн., реконструкція архівного відділу міської ради на суму 35,1 тис.грн., проектні роботи по реконструкції центральної площі міста на суму 15,4 тис.грн., проектні роботи для реконструкції приміщення паталого-анатомічного відділення на суму 71,2 тис.грн., будівництво газопроводів по частині вул. Мусоргського та с. Лозівка на загальну суму 111,7 тис.грн.

Ризик виникнення надзвичайних ситуацій (НС) в місті не дуже високий, що обумовлено географічними особливостями території.

В місті діє Програма „Створення, накопичення та використання матеріального резерву для запобігання, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків». На території міста можливі сезонні підтоплення через весняну повінь, зливи, паводки терміном до трьох тижнів, в зону можливого підтоплення входить приватний сектор міста (18 вулиць). Землі можливого підтоплення займають до 5 га.

Виробництво і реалізацію теплової енергії в місті здійснює КП “Бориспільтепломережа. Основним видом діяльності підприємства теплових мереж „Бориспільтепломережа” в 2007 році було забезпечення населення, підприємств та організацій міста теплом та подачею гарячої води. Технічний стан більшості магістральних трубопроводів тепломереж незадовільний, що завищує собівартість послуг та призводить до значних втрат тепла. Теплові втрати доповнюються втратами тепла через низьку ступінь теплоізоляції будинків і квартир. Низькі темпи модернізації обладнання котелень та заміни трубопроводів не відповідають вимогам безперебійного теплопостачання та спричинені недостатнім фінансуванням галузі з державного та міського бюджетів.

Отже, необхідно ширше використовувати потенціал лісових, водних ресурсів через обладнання відповідної території як для короткочасного, так і тривалого відпочинку. Для цього необхідно доскональне вивчення берегової смуги водних ресурсів, що включає аналіз екологічного стану пляжів, транспортну доступність, інфраструктурну забезпеченість цієї території та санітарно-гігієнічні показники водних ресурсів.

Висновки

Отже, для забезпечення програми заходів з охорони навколишнього середовища доцільно передбачити:

– створення ефективного механізму фінансування місцевих екологічних програм і проектів;

– посилення ролі місцевих громадських екологічних об’єднань та місцевих жителів у цілому;

– поглиблення відповідальності місцевих органів влади за ухиляння від вирішення існуючих локальних екологічних проблем.

Для цього необхідно забезпечити застосування нових форм і методів здійснення направляючого, координуючого і контролюючого впливу на екологічний розвиток, що відповідає не тільки системі сучасних вимог, але й зорієнтовано на врахування тенденцій зміни ситуації на перспективу.

Удосконалення системи управління охороною довкілля та раціональним використанням природних ресурсів має базуватись на визначенні та реалізації об’єктивно зумовлених прогресивних тенденцій у цій сфері діяльності. До їх складу в сучасних умовах, насамперед належать:

  • використання програмно-цільових методів при розробці стратегії екологічного розвитку регіону;
  • орієнтація управління на формування таких співвідношень і пропорцій між окремими складовими територіального соціально-економічного комплексу, які дозволяють забезпечити екологічно збалансований розвиток міста.

Потребує створення система екологічного страхування, що передбачає відповідальність підприємств за заподіяні ними збитки, а також страхування збитків від аварійного чи випадкового забруднення навколишнього середовища.

Система еколого-правових відносин має бути максимально зорієнтована на міжнародно визнані правові норми і екологічні стандарти, їх метою має стати гармонійне поєднання екологічних та економічних інтересів при незмінному пріоритеті прав людини на здорове довкілля, сприятливі умови життя, збереження стійкості екологічних систем біосфери.