Освіта та самоосвіта

Все для студентов и самообразования

Антарктида – найхолодніший материк. Природознавство — 4 клас

Антарктида, неначе величезна крижина, застигла за Південним полярним колом Землі. Ніде на нашій планеті немає таких суворих природних умов. Як тільки не називають цей материк — «безлюдний континент», «край Землі».

Близько 30 мільйонів років тому Антарктида була відділена від світу, внаслідок чого повністю замерзла. Тому майже всі види живих організмів, що мешкають на континенті, є еволюційно стародавніми. Мати власні дослідницькі антарктичні станції — привілея далеко не всіх країн, сьогодні можливість вивчати морські біоресурси та цінні мінерали Антарктики набуває статусу міжнародного престижу.

Антарктида — це велетенська льодова пустеля. За визначенням, пустеля — це регіон з річною кількістю опадів менше 254 міліметрів. В Антарктиді щороку випадає всього 50 міліметрів опадів (у вигляді снігу), а це навіть менше, ніж в Сахарі! На узбережжі континенту кількість опадів трохи вища.

Материк майже повністю вкритий товщею льоду, від якого відокремлюються айсберги — крижані гори. У межах Південного океану за підрахунками дослідників налічується близько 200 тис. айсбергів. Тут можна побачити тільки один схід та один захід Сонця на рік. Тільки на цьому материку розрізняють протягом року не пори року, а полярну ніч та полярний день, які тривають по півроку.

Тут зареєстровані найнижчі температури повітря на Землі. Вся поверхня Антарктиди покрита потужним шаром льоду. Лід такий товстий, що коли б ви захотіли пройти таку саму відстань пішки, то на це знадобилося б не менше 2 годин.

В Антарктиді люди не можуть жити постійно. Справжніми хазяями континенту є вчені з різних частин світу. Там розміщені дослідні станції.

Людина знає вже багато про природу материка, але безліч таємниць ще не розкрито.

Антарктида — не звичайний за своїм розташуванням материк. Вона майже цілком розташована за Південним полярним колом у полярних широтах. Майже в центрі материка розміщений Південний полюс. Вона омиваються водами Тихого, Атлантичного та Індійського океанів… або водами Південного океану. Окремі вчені навіть виділяють навколо Антарктиди самостійний п’ятий океан — Південний.

Товщина крижаного панциру, що вкриває материк, сягає від 2000 до 4000 м. Якщо весь лід розтопити, рівень Світового океану підніметься на 50-60 м.

Відомо, що прісна вода — безцінний дар природи, але, на жаль, запаси її досить мізерні. Та відомо, що льодовики Антарктиди містять величезну кількість (близько 80 %) «законсервованої» найчистішої прісної води нашої планети.

Прісна вода знаходиться в айсбергах, а один айсберг середніх розмірів містить стільки ж прісної води, скільки її за рік приносить невелика річка.

Айсберги Антарктиди щороку виносять в океан понад половину тієї води, що використовується за цей період усім людством.

Велика частина снігу, яка випадає в Антарктиді, не випаровується, а протягом сотні тисяч років накопичується і перетворюється в неймовірно товстий шар льоду.

Антарктида занурюється в землю під вагою своїх крижаних покривів. Льоди Антарктики настільки важкі, що деформують Південний полюс. Насправді їх вага робить Землю трохи грушоподібної форми. Якщо вони розтануть, то Антарктида підніметься приблизно на 500 метрів. Але цей процес буде відбуватися д-у-у-уже повільно, приблизно 10 000 років.

Сухі і холодні погодні умови в антарктичному регіоні Сухі долини (Dry Valleys) дуже близькі до погоди на Марсі.

На території Антарктиди немає держав. Весь континент знаходиться під управлінням міжнародного договору (Антарктична угода), який не заперечує і не визнає існуючі територіальні претензії. Цей договір забороняє будь-які заходи військового характеру. Незабаром з’ясувалося, що недружня земля зберігає масу ресурсів, і Договору стало складно дотримуватися. На землі Антарктики претендували Австралія, Аргентина, Великобританія, Нова Зеландія, Норвегія, Франція, Чилі, Росія, США, ПАР, Перу. Аргентина висловила територіальні претензії оригінально – на її станції народилася перша в Антарктиді людина, там же і зареєстрована. Так само на станції уклали і зареєстрували шлюб 7 пар під аргентинської юрисдикцією.

Не дивлячись ні на що, Договір про Антарктику продовжений до 2048-го року, підписаний 46-ма країнами, 12 з них мають власні наукові станції.

Звичайний домашній холодильник заморожує до -20 ° C. Середня температура самого холодного місяця ― серпня становить -68 градусів, а самого теплого ― грудня ― близько -31 градусів. Бувають тут і рекорди, майже спека. Так, 11 січня 2002 року температура піднялася аж до -12,2 градусів. Це набагато холодніше, ніж в холодильнику! При такій температурі руйнується сталь, а вода розбивається на кристали льоду.

На початку зими антарктичний лід розростається на 100 000 квадратних кілометрів в день, збільшуючи площу континенту в два рази. Таким чином, Антарктида додає навколо себе додаткові 20 мільйонів квадратних кілометрів льоду. Це півтори площі США, дві Австралії або 50 Великобританій, які щороку тануть, замерзають і знову тануть.

В Антарктиді розташований діючий вулкан. На перший погляд, може здатися, що цей острів, схожий на будь-який інший, але той факт, що він не повністю покритий снігом, повинен привернути вашу увагу … Гора Еребус, вершина якої утворює Острів Обману (Десепшн) – розташований найбільш південний діючий вулкан на планеті. Останній раз вивергався в кінці 1960-х років.

В Антарктиді є річки. Однією з них є річка Онікс, яка забирає талі води на схід. Річка Онікс тече до озера Ванда знаходиться в Сухий долині Райт. Через екстремальні кліматичні умови вона тече всього два місяці під час антарктичного літа. Її довжина — 40 км, і хоча тут немає риби, в цій річці живуть мікроорганізми і водорості.

Спочатку можна подумати, що прісна вода замерзне в такому холодному кліматі, але в Антарктиді близько 300 озер. Як це можливо? Озера знаходяться під землею і тримаються при температурі вище 0 ° C за рахунок тепла від ядра Землі.

В Антарктиді водиться особлива група риб — крижані риби. У них немає червоного пігменту — гемоглобіну, — який переносить по тілу кисень.

Але при цьому вони себе прекрасно почувають, тому що температура дуже низька, а кисень краще розріджується саме в холодній воді. По їх тілу тече великий обсяг чистої крові і це надає їм незвичайний примарно білий відтінок, особливо на зябрах.

Антарктида — єдиний континент, на якому немає жодного місцевого виду мурашок. Також — це єдиний континент, де немає рептилій. Оскільки вони холоднокровні, рептилії залежать від джерел тепла в навколишньому середовищі, щоб зігрітися для життєдіяльності. Вони не можуть вижити в крижаному регіоні, такому як Антарктида. Так що пінгвіни можуть спати спокійно: тут немає змій, які можуть їх потурбувати.

Одним з цікавих фактів про цей континент є факт того, що Антарктида — це найкраще місце, де можна знайти метеорити. Судячи з усього, метеорити, що потрапили на антарктичний крижаний покрив, зберігаються краще, ніж у будь-якому іншому місці на Землі. Фрагменти метеоритів з Марса є найбільш цінними і несподіваними відкриттями.